Top News – Sulm në impiantin bërthamor/ Irani akuzon Izraelin-do hakmerremi ndaj zionistëve
12/04/2021 14:14

Ministria e jashtme iraniane tha të hënën se izraeli ishte pa diskutim pas sulmit mbi një impiant pasurimi të uraniumit, në Natanz, një ditë më parë dhe premtoi hakmarrje. Sigurisht që regjimi zionist, me këtë veprim, është përpjekur të hakmerret mbi njerëzit në iran për durimin dhe qëndrimin e tyre të matur në lidhje me heqjen e sanksioneve amerikane. Përgjigjia e Iranit do të jetë një hakmarrje për regjimin zionist në kohën dhe vendin e duhur Zëdhënësi i ministrisë, akuzoi në mënyrë indirekte izraelin se po përpiqet të krijojë pengesa në diskutimet e Vjenës që synojnë kthimin në jetë të marrëveshjes historike bërthamore. Incidenti i të dielës, që irani e quajti një akt terrorizmi, erdhi një ditë pasi teherani tha se kishte avancuar centrifugat e pasurimit të uraniumit në Natanz, një shkelje kjo e angazhimeve të ndërmarra prej tij në marrëveshjen e 2015-ës me fuqitë botërore, nga ku donald trump e tërhoqi amerikanë në 2018. Një zëdhënës i organizatës për energjinë bërthamore në Iran më herët kishte raportuar një incident në Natanz të krijuar nga një ndërprerje energjie, pa të lënduar dhe pa ndodtje. Por, sipas zëdhënësit të ministrisë së jashtme, sulmi kishte prekur një numër centrifugash të gjeneratës së parë IR-1 të cilat tani do të zëvendësohen me centriguga të reja, më të avancuara. Incidenti në Natanz pason hapjen e një raundi bisedimesh në vjenë, të martën, me përfaqësuesit e palëve që mbeten në marrëveshjen bërthamore.

Top News – Spanja lehtëson masat anti-COVID/ Pas 6 muajsh, të rinjtë festojnë ‘lirinë’
09/05 21:27
Top News – 100 palestinëze të lënduar/ Përleshjet mes protestuesve dhe policisë në Izrael
09/05 19:35
Top News – Putin demonstron forcën/ Paradë madhështore, akuzon perëndimin për Ruso-Fobi
09/05 17:50
Top News – Armë Ruse dhe Kineze/ SHBA konfiskon arsenalin e madh në detin Arabik
09/05 17:48
Top News – Ja pse është I fiksuar me Marsin! Elon Musk rrëfen se vuan nga sindroma e Asperger
09/05 17:46
Top News – Gjilpëra në vend të ‘dhëmbëve’/ Kështjella e Drakulës kthehet në qendër vaksinimi
09/05 17:20
Top News – Anglia përzë gangsterin nga Hasi/ I hiqet leja e qëndrimit, konsiderohet i rrezikshëm
09/05 17:20
Top News – Pak pas mesnate…/ Raketa Kineze kaloi edhe mbi Shqipëri
09/05 17:19
Top Channel/ Merkel jep lajmin e mirë: pushime në Europë edhe për të pavaksinuarit!!
09/05 17:13
Top Channel/ 12 mijë trupa, qindra autoblinda e avionë: Rusia i “tregon muskujt” perëndimit!
09/05 17:13
Top Channel/ Operacioni dramatik, marina amerikan ndalon në det ngarkesën gjigande të armëve ruse!
09/05 17:10
Top Channel/ “Si të jetë Viti i ri”: Spanja heq ndalim qarkullimin, shpërthejnë festimet në rrugë!
09/05 17:09
Top Channel/ BE rrëzon AstraZeneca-n: “Nuk ia rinovojmë kontratën”!
09/05 15:36
Top Channel/ Amerikanët u tërhoqën, rikthehen masakrat në Kabul-vriten dhjetëra vajza
09/05 15:32
Top News – Bajram edhe për macet/ Në Malajzi, veshje të reja edhe për kafshët shtëpiake
09/05 15:28
Top News – Festë e madhe në Spanjë/ Mesnatën e të shtunës mbaruan kufizimet
09/05 15:27
Top News – Përqafimet lejohen sërish…/ Britani, nga 17 maji takohen miqtë e familjet
09/05 15:27
Top Channel/ Momenti kur raketa kineze bie mbi oqean, ja kur kaloi mbi Shqipëri!
09/05 15:10
Top News – ‘Kërpudha e zezë’/ Myku që po gjymton pacientët me covid në Indi
09/05 14:11
Top Channel/ Gjermania e Franca, “ultimatum” SHBA-së: “ Mos blloko vaksinat”!
09/05 13:46