Top News – Një algë vdekjeprurëse/ Masakër salmoni, ’vret’ 4200 tonë peshk
12/04/2021 14:14

Më shumë se 4200 tonë salmon kanë rënë viktimë të një alge vrasëse në kili- konfirmuan shërbimet e peshkimit dhe akuakulturës në vend. Ky është eventi më i madh i tillë i regjistruar në prodhuesin e dytë më të madh të salmonit në botë. Ngordhja e peshqve i është atribuar një bumi algash të dëmshme që reduktojnë sasinë e oksigjenit në ujë dhe mbysin në këtë mënyrë salmonin. I njëjti fenomen vrau mijëra ton salmon në 2016. Rreth 18 ferma salmoni në jug të kilit, që prodhojnë rreth 26 për qind të salmonit në botë, janë prekur. Greenpeace thotë se gjithcka ka ndodhur për shkak të ndotjes së shkaktuar pikërisht nga kultivimi i salmonit ndërsa industria fajëson në anën tjetër ndryshimet e klimës. Tre lloje të ndryshme algash të dëmshme janë pikasur në 18 ferma, ku 70 për qind e peshqve të ngordhur janë nxjerrë. Vetëm norvegjia sjell më shumë salmon se kili, që ka bërë rreth 4.4 miliardë dollarë eksporte salmoni në 2020-ën.

Top News – Spanja lehtëson masat anti-COVID/ Pas 6 muajsh, të rinjtë festojnë ‘lirinë’
09/05 21:27
Top News – 100 palestinëze të lënduar/ Përleshjet mes protestuesve dhe policisë në Izrael
09/05 19:35
Top News – Putin demonstron forcën/ Paradë madhështore, akuzon perëndimin për Ruso-Fobi
09/05 17:50
Top News – Armë Ruse dhe Kineze/ SHBA konfiskon arsenalin e madh në detin Arabik
09/05 17:48
Top News – Ja pse është I fiksuar me Marsin! Elon Musk rrëfen se vuan nga sindroma e Asperger
09/05 17:46
Top News – Gjilpëra në vend të ‘dhëmbëve’/ Kështjella e Drakulës kthehet në qendër vaksinimi
09/05 17:20
Top News – Anglia përzë gangsterin nga Hasi/ I hiqet leja e qëndrimit, konsiderohet i rrezikshëm
09/05 17:20
Top News – Pak pas mesnate…/ Raketa Kineze kaloi edhe mbi Shqipëri
09/05 17:19
Top Channel/ Merkel jep lajmin e mirë: pushime në Europë edhe për të pavaksinuarit!!
09/05 17:13
Top Channel/ 12 mijë trupa, qindra autoblinda e avionë: Rusia i “tregon muskujt” perëndimit!
09/05 17:13
Top Channel/ Operacioni dramatik, marina amerikan ndalon në det ngarkesën gjigande të armëve ruse!
09/05 17:10
Top Channel/ “Si të jetë Viti i ri”: Spanja heq ndalim qarkullimin, shpërthejnë festimet në rrugë!
09/05 17:09
Top Channel/ BE rrëzon AstraZeneca-n: “Nuk ia rinovojmë kontratën”!
09/05 15:36
Top Channel/ Amerikanët u tërhoqën, rikthehen masakrat në Kabul-vriten dhjetëra vajza
09/05 15:32
Top News – Bajram edhe për macet/ Në Malajzi, veshje të reja edhe për kafshët shtëpiake
09/05 15:28
Top News – Festë e madhe në Spanjë/ Mesnatën e të shtunës mbaruan kufizimet
09/05 15:27
Top News – Përqafimet lejohen sërish…/ Britani, nga 17 maji takohen miqtë e familjet
09/05 15:27
Top Channel/ Momenti kur raketa kineze bie mbi oqean, ja kur kaloi mbi Shqipëri!
09/05 15:10
Top News – ‘Kërpudha e zezë’/ Myku që po gjymton pacientët me covid në Indi
09/05 14:11
Top Channel/ Gjermania e Franca, “ultimatum” SHBA-së: “ Mos blloko vaksinat”!
09/05 13:46