Top News – Miliarda plehra mbulojnë Ishullin/ Datojnë që prej viteve 80’ dhe 90’
16/04/2021 22:40

Miliarda mbeturina plastike e gjithë bota janë nxjerrë në bregun e një ishulli të largët të Paqësorit. Studiuesit nga Muzeu i historisë natyrore zbuluan pirgun e plehërave në ishullin e pabanuar Henderson në jug të paqësorit. i cili ndodhet gati 5000 km nga Amerika e jugut. Ata u tronditën kur panë 3 palzhet e ishullit të mbuluara me mbeturina të cilat kishin udhëtuar mijëra kilometra përmes rrymave të fuqisghme oqeanike nga cdi pjesë të Tokës. Profesor Alezx Bond, autor i studimit, tha se mbeturinat në breg nuk janë të reja. Skuadra zbuloi lodra të cilat kanë dalë në treg që prej viteve 80, 90, duke shtuar se mbeturinat plastike mund të qëndrojnë në oqean për vite e vite të tëra. Kjo ishte shqetësuese pasi ishulli Henderson, besohej se ishte një nga vendet e fundit e mbetura të paprekura në Tokë, nga njerëzit. Kjo largësi i ka dhënë një status të trashëgimisë botërore UNESCO. Sidoqoftë, një pjesë e madhe e ndotjes plastike vjen nga rrjedhjet në sistemet e hedhjes së mbeturinave. Dr Bond tha se ndotja plastike është një çështje që përfshin të gjithë botën dhe duhet të trajtohet në një nivel global dhe bashkëpunues.

Top News – Denoncimi në ‘Fiks Fare’/ Agjencia e punësimit mashton me kontrata pune
07/05 22:48
Top News – Misioni i SHBA në OSBE për zgjedhjet/ SPAK të hetojë denoncimet për krimet elektorale
07/05 22:47
Top News – Aksidenti tragjik në Lezhë/ Ndërron jetë inferimierja, tre famijarët plagosen
07/05 22:09
Top News – PD bën gati dosjen ankimore/ Do të kërkojë përsëritjen e zgjedhjeve në 9 qarqe
07/05 21:22
Top Channel/ Laborator droge në karburant, u zbulua në aksin Lushnje–Fier
07/05 20:01
Top Channel/ Fëmijët varësi nga TikTok. Prindërit kërkojnë mos përdorimin e aplikacionit
07/05 19:56
Top Channel/ Boronicat e arta hetim nga SPAK. Shkëlzen Berisha transaksion disa mln € pranë Gërdecit
07/05 19:54
Top Channel/ Mjekët thonë se janë rritur rastet kur ngatërrohen me koronavirusin
07/05 19:43
Top Channel/ Vijnë turistët e pandemisë/ Shfrytëzojnë mundësinë që Shqipëria është pa shumë kufizime
07/05 19:39
Top News – 2 humbje jete në 24 orë/ Infektimet nga covid mbeten të ulëta
07/05 19:30
Top Channel/ Deputeti Zef Shtjefni kundër dekreteve të Presidentit Meta
07/05 17:53
Top Channel/ Me alumin dhe drita nëpër mure, pamjet nga laboratori i drogës që u zbulua sot
07/05 17:50
Top Channel/ Ministrja e Drejtësisë: Ndryshojmë ligjet e Reformës në Drejtësi
07/05 17:45
Top Channel/ “Meta President I qofteve dhe rakisë”, fjalimi i ashpër e Halit Valterit
07/05 17:42
Top News – Reforma e re e qeverisë/ Çfarë kostosh ka sistemi i fiskalizimit!
07/05 17:07
Top News – Gjuha “me ngjyra” e Ralf Gjonit/ ‘Çrregullime hormonale, rregullohen me darkë ngjalash’
07/05 15:55
Top Channel/ Shqiptarët u pakësuan në 2020/ Shqipëria, në një vit 16 mijë persona më pak
07/05 15:21
Top Channel/ “Gjyqtarët që ‘shpëtuan’ Mediun”/ Në vitin 2009 pushuan akuzat për Gërdecin sepse…
07/05 15:15
Top Channel/ Polici ngacmoi të miturën, Gjykata e lë në burg me akuzën e ngacmimit seksual
07/05 15:06
Top News – Ish-kryeprokurori që fshehu pasurinë/ SPAK-dy vjet burg dhe 5 vjet pa funksion publik
07/05 14:58