Top News – Armët e trazirave të vitit 1997/ Ende jashtë depove, Shqipëria rrezikon shumë
16/04/2021 21:55

Në muajin nëntor të vitit të kaluar, deputetët e Kuvendit të Shqipërisë kanë bërë një ndryshim në ligjin për armët të diktuar nga nevoja për të rregulluar kushtet dhe kriteret për mbajtjen, ruajtjen, tregtimin, importimin, eksportimin, gjurmimin e transportimin, brenda dhe jashtë territorit të Republikës së Shqipërisë. Në Shqipëri do të nisë një aksion kombëtar për gjurmimin dhe mbledhjen e armëve, municioneve dhe eksplozivëve, të grabitura nga depot gjatë trazirave në vitin 1997, duke përfunduar në duart e popullsisë civile, sidomos të grupeve kriminale dhe personave me rrezikshmëri të lartë shoqërore. Pas goditjes së bazave në të cilat u gjendën me qindra armë luftarake municione, por edhe lëndë eksplozive, Shqipëria vijon të mbesë një magazinë e madhe e armëve. Policia e Shtetit bën me dije zyrtarisht se në harkun kohor 2015-2019 në total janë sekuestruar 4558 armë zjarri. Të dhënat nga Ministria e Brendshme, tregojnë se pas trazirave në vitin 1997, nga depot e armëve në vend u grabitën 16,000,000 eksplozivë, 839,310,038 municione dhe 549,775 armë. Me qëllim dorëzimin e armëve luftarake pa leje, qeveria e Shqipërisë miratoi tre amnisti për mbledhjen vullnetare të tyre. Amnistia e parë për dorëzimi e armëve të zjarrit u realizua në harkun kohor gusht 1998– gusht 2002. Amnistia e dytë u hartua në dhjetor 2002, me një amnisti dhe ligj për grumbullimin e armëve, që u miratua në 6 mars 2003, Ligji Nr. 9018 “Për grumbullimin e armëve, municioneve dhe pajisjeve të tjera luftarake”. Ligji qëndroi në fuqi deri në vitin 2005. Një amnisti e tretë u zbatua edhe gjatë periudhës janar-prill 2017, ku u dorëzuan vullnetarisht në shkallë vendi, 1.603 armë zjarri të ndryshme, 1.558 granata dore dhe 580.634 municione të ndryshme. Aktualisht, në vend përllogaritet të jenë të shpërndara 325,254 armë zjarri pa leje, 720,595,182 municione dhe 14,458,614 eksplozivë. Pas vitit 2017, Ministria e Brendshme nuk ka ndërmarrë më nisma amnistie për dorëzimin vullnetar të armëve, por vetëm ligje të cilat rregullojnë mbajtjen me leje të armëve të zjarrit apo ato të gjuetisë.

Top Channel/ “Izraeli, të mbrohet”/ Ambasadori izraelit: Shtëpitë e palestinezëve s’do kthehen
17/05 17:09
Top News – Përplasje me kallash për drogën/ Policia hap zjarr, një i plagosur në Fier
17/05 17:06
Top News – Osmani përplaset me Vuçiç/ Tensione në Slloveni për kufijte e ballkanit
17/05 17:04
Kultivonte kanabis, plagoset nga policia në fshatin Gjorgoz/ Banorët të frikësuar
17/05 16:42
Top Channel/ Shembet suvaja e një ndërtese historike në Shkodër, dëmtohet aktori
17/05 16:39
Top Channel/ Hapen kutitë e Beratit/ Gjenden disa parregullsi në disa prej atyre që u hapën
17/05 16:32
TopChannel/Kapen qindra KG kokaine në Kosovë/Droga mes bananeve,nga Durrës dhe u ndoq deri në Lipjan
17/05 16:32
Top Channel/ Hetimi i Presidentit Meta/ Komisioni pritet të hapë edhe dosjet sekrete nga SHISH
17/05 16:31
Top Channel/ Zgjedhjet në PD më 13 qershor! Këshilli Kombëtar miratoi vendimin e kryesisë
17/05 16:15
Top Channel/ Në betejë me Covid! Mjeku nga Lezha: Beteja me sëmundjen edhe kur humba nënën
17/05 16:15
Top Channel/ Çmimet e terminalit Korçë, protestojnë punonjësit e transportit uban: Tarifa të larta!
17/05 15:36
Top Channel/ “Betohem në Zot që jam i pafajshëm”. U kapën me kokainë, efektivi Lici flet i përlotur
17/05 15:34
Top News – 2 ton kokainë me vlerë 6 mld euro/ Kapet në Kosovë, sinjali nga DEA amerikane
17/05 15:27
Top Channel/ Prokurori ndalet në rrugë: Na ndihmo! Në Fier, për krimet elektorale e pastrim parash
17/05 15:25
Top Channel/ Ekzekutohet 32-vjeçari në Shkodër, i qëlluar me 6 plumba, trupi ndodhej pranë liqenit
17/05 15:19
Top News – Evazioni fiskal dhe krimet zgjedhore/ Përplasja e kryeprokurorit me disa familjarë
17/05 15:01
Top Channel/ Vazhdon ndërtimi i 31 pallateve të reja,për familjet e ndërtuara nga tërmeti në Shijak
17/05 14:59
TopChannel/ Prokurori i Përgjithshëm nga Vlora: Komunikim i keq mes organeve ligjzbatuese në vend
17/05 14:57
Top Channel/ Operacioni tre palësh në zhvillim/ Bllokohet 400 kg kokainë deri më tani në Kosovë
17/05 14:43
Top News – Rindërtimi nga tërmeti i 2019/ Rama u jep çelësat e shtëpive disa familjeve
17/05 14:37