Top News – Plazhet plot, por pa roje bregdetare! Asnjë siguri, pushuesit frikë nga mbytjet
21/06/2021 20:09

Çelja e sezonit turistik vjen me një risk të shtuar për pushuesit, të cilët do të frekuentojnë bregdetin shqiptar në këtë sezon veror. Tipologjitë e plazheve nga jugu në veri të Shqipërisë janë të ndryshme e megjithatë kanë një të përbashkët, mungesën e rojeve bregdetare. Fillimi i këtij sezoni erdhi me ndryshime të mëdha në plazhet shqiptare, të cilat kryesisht prekën biznesin e vogël, duke i privuar nga lejet përkatëse apo edhe duke dyfishuar taksën e përdorimit të hapësirës. Megjithëse taksa është rritur, e për pasojë edhe të ardhurat e mbledhura nga plazhet, duket se këto të ardhura nuk po shkojnë për të siguruar jetën e qytetarëve në plazhe. Edhe pse ekziston një ligj i posaçëm që prej vitit 2002, për emërimin në detyrë të rojeve të plazhit në çdo kullë vrojtimi në bregdet, implementimi i këtij ligji në praktikë, duket se ka ngelur në harresë. Në “Gjirin e Lalzit” në Durrës, sidomos gjatë fundjavës, janë të shumtë turistët që zgjedhin këtë bregdet për të pushuar e megjithatë kullat e vrojtimit vijojnë të ngelen bosh. Sezonin e kaluar turistik, edhe pse numri i turistëve ishte i ulët për shkak të koronavirusit, u shënuan plot 20 humbje jetësh në det, ndërkohë që sivjet ende në fillim të sezonit veror, plazhi i Velipojës u njoh me një rast humbjeje jete. Shifra këto të cilat rrisin edhe më shumë emergjencën e pajisjes të plazheve me shpëtimtarët e ujit. Në buxhetin e Ministrisë së Mbrojtjes ka një zë të veçantë, i cili i dedikohet pikërisht rojeve bregdetare, sipas ligjit, e megjithatë personeli në këtë aspekt, jo vetëm në plazhet publike por edhe ato private, mungon.

Top Channel/A pengojnë vaksinat shtatzaninë?Mjekja Enriketa Kroi:SHBA vaksinohen dhe gratë shtatzëna
24/07 19:41
Top Channel/ Kavaja në emergjencë mjedisore/ Mbeturina gjithandej, digjen edhe në landfille ilegale
24/07 19:36
Top Channel/Sirianët, 2500€ për Shqipëri/Shqiptarët pjesë e rrjetit të trafikantëve që nis nga Siria
24/07 19:32
Top News – Flota e parë e autobusëve të gjelbër/ Veliaj: Do modernizojmë transportin publik
24/07 17:47
Top News – Policia ve në pranga disa qytetarë/ Dhunë në familje, përndjekje e rrahjen e gjyshes
24/07 16:55
Top News – Hapën memorialin e ushtarëve grekë/ Në kërkim nga policia e gjirokastrës autorët
24/07 16:37
Top Channel/ Prej dy ditësh, zjarri në fshatin Dukat po djeg shkurret, rrezikohet pylli i Llogorasë!
24/07 16:29
Top Channel/ 11 shoferë në pranga në 24 orë, Policia:Mos ‘fluturoni’ për të arritur sa më parë detin
24/07 16:27
Top News – Ringrihet turizmi në vend/ Shifra optimiste, më shumë pushues nga Kosova
24/07 16:14
Top News – Banka Botërore studion vendin/ 2 qytetet në rrezik nga tërmeti e përmbytjet
24/07 16:00
Top News – Drejtoreshë për Ngrohjen Globale? Eli Fara paralajmëron padi: Kam punuar me djersë
24/07 15:52
Top Channel/ Pikturat e Maks Velos në Artkand! Prezantohen dhe pikturat e Zajmit, Shkrelit e Kaçakut
24/07 15:48
Top Channel/ Gjyqi i mashtruesve afrikanë: Krijuan bazën në Shqipëri, mashtronin kompanitë e huaja
24/07 15:42
Top Channel/ Shkodra e viteve ’40! Hapet ekspozita me 80 fotot e papublikuara të Pjetër Rraboshtës
24/07 15:41
Top Channel/ “Preken zemra, veshkat dhe mëlçia” Pasojat pas Covid prekin shumë të shëruar
24/07 15:27
Top Channel/ Tiranë, mbërrijnë autobusët elektrikë, bashkia fut në qarkullim 20 mjete në gusht
24/07 15:24
Top Channel/Kosovë, kërkohet vaksinim derë më derë. Komunitetet rome e egjiptiane refuzojnë vaksinën
24/07 15:17
Top Channel/ Veliaj prezanton autobusët e gjelbër “Go Green”: Të parët në rajon
24/07 15:09
Top News – Meta – Kryemadhi përtej oqeanit/ Udhëtimi në SHBA, për arsye private
24/07 15:05
Top News – Temperaturë, dhimbje koke e të vjella/ Viroza e re në qarkullim, kalo-nuk është delta
24/07 14:40