Top News – Në pandemi fytyra u plak me 5 vjet/ Dermatologia tregon ndikimin e vaksinave në lëkurë
14/05/2021 12:20

Një fytyrë mund të plaket deri në 5 vjet në vetëm 6 muaj të pandemisë me theksimin e qeskave poshtë syve, rrathëve të errët, rrudhave, lëkurës së tharë, syve të shuar. Fenomeni në Britaninë e Madhe është riemëruar “Covid Face” dhe është trajtuar gjerësisht edhe nga revista “Times”, e cila raportoi në një artikull tezën e miratuar edhe nga shkencëtarët. Covid-19 duket se ka ndryshuar fizionominë tonë, duke na bërë edhe më ‘të moshuar’. Për të ndihmuar në rikthimin e një pamjeje më të shëndetshme në fytyrë, dermatologët e SIDeMaST (Shoqëria Italiane e Dermatologjisë dhe Sëmundjeve Seksualisht të Transmetueshme) kanë krijuar një manual për të favorizuar bashkëjetesën e vështirë midis rritjes së temperaturave dhe maskave, midis dëshirës për të “marrë frymë” dhe detyrimeve ende në fuqi të imponuara nga pandemia. E ftuar në “Wake Up”, nw Top Channel, mjekja dermatologe, Erjona Shehu renditi faktorët që kanë ndikuar në këto ndryshime në lëkurë.

Top News – Një vit pa figurën poliedrike…! ‘Me moikomin, libri në një vjetorin e vdekjes
22/06 00:39
Top News – Ekipi me të besuarit e Bashës/ Nga bardhi te Paloka e Spaho, ç’pritet në PD
21/06 23:00
Top News – Sinjali pozitiv nga Sllovenia/ Shqipëria mund të ndahet nga Maqedonia
21/06 22:40
Top News – Mandat deputeti me vetëm 360 vota! Rama zgjedh Durrësin, kryemadhi fierin
21/06 22:17
Top News – Çimi trafikant me dy emra e mbiemra/ Banda e kokainës nga Gjermania në Zvicër
21/06 22:09
Top Channel/ Gjirokastër. Digjet masivi me shkurre, shuarja e plotë mund të dojë orë të tëra
21/06 22:00
Top News – Plazhet plot, por pa roje bregdetare! Asnjë siguri, pushuesit frikë nga mbytjet
21/06 20:09
Top News – Zgjedhjet, OK edhe nga Asambleja e KiE/ ‘Paqartësitë nuk cënuan legjitimitetin e tyre’
21/06 20:07
Top News – Dosja e famshme me numrin 339/ Mbyllet gjykimi, ja komisionerët e dënuar
21/06 20:04
Top News – SPAK, një tjetër dosje për Çapjajt/ Atentati mafioz i 2016 ndaj Saimir Beqirit
21/06 20:01
Top Channel/ Çuçi: Janë shembur 61 objekte, 29 të arrestuar dhe 94 milionë lekë gjoba
21/06 19:59
Top Channel/ “Bomba” e plehrave Pogradec/ Në zonën e mbrojtur është krijuar një mal me mbetje urbane
21/06 19:41
Top Channel/ 15 arrestime për testet covid/ I përgatisnin false për personat që udhëtonin jashtë
21/06 19:37
Top Channel/ Konflkti Ademi-Ndreu, reagon KE/ ”Ngrijmë statusin e shoqatës”
21/06 19:35
Top Channel/ Rama lë Vlorën. Deputet në Durrës/ Dorëzon në KQZ dokumentin për mandatin
21/06 19:32
Top News – Rama ‘braktis’ Vlorën për Durrësin/ Pas 8 vitesh tërhiqet, sipas nenit 67 të kodit
21/06 19:30
Top News – Përkthyesi mbajti peng trafikantin/ U kap me kokainë, mbetet në burg pa afat
21/06 18:57
Top News – Negociatat, ende pa një vendim! Shqipëria e kërcënuar nga Maqedonia e veriut
21/06 18:42
Top News – Dy mjekë në pranga për testet covid/ 15 urdhra ndalimi, u zbuluan nga përgjimet
21/06 18:13
Top News – Kryemadhi ‘shet’ Kejdi Mehmetajn/ I jep mandatin petrit vasilit me 361 vota
21/06 17:54