Top News – Kushtetuesja rrëzon padinë e Gjuzit/ Prova të pamjaftueshme për zgjedhjet lokale 2019
14/05/2021 18:19

Gjykata Kushtetuese ka rrëzuar kërkesën e parë për shfuqizimin e zgjedhjeve lokale të 30 qershorit 2019. Ka qenë Partia Konservatore e drejtuar nga Kujtim Gjuzi, ajo e cila megjithëse mori pjesë në zgjedhjet e 30 qershorit i ka cilësuar këto zgjedhje të papajtueshme me Kushtetutën e Republikës së Shqipërisë. Trupa gjykuese ka vendosur të mos e kalojë çështjen për shqyrtim, duke argumentuar se ky subjekt politik nuk e ka ankimuar rezultatin e zgjedhjeve pranë Komisionit Qendror të Zgjedhjeve si dhe nuk ka paraqitur prova të mjaftueshme për të mbështetur interesin e saj në këtë kërkesë. Mbledhja e Gjyqtarëve vlerësoi se partia e Kujtim Gjuzit nuk legjitimohet, pasi nuk provon interesin e saj të drejtpërdrejtë në kuptim të normave dhe standardeve kushtetuese. Kujtojmë se zgjedhjet lokale të 2019 u zhvilluan në atmosferën e një ngërçi politik pasi në 31 nga 61 bashki gjithsej , kandidatët për kryetar bashkie garuan pa kundërshtarë. Në muajin shkurt të 2019 Partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për Integrim, u tërhoq nga kuvendi dhe vendosi të mosmarrë pjesë në zgjedhje deri në dorëheqjen e kryeministrit Rama dhe formimin e një qeverie teknike. Në 10 qershor Presidenti Meta nxorri dekretin përmes të cilit anulonte zgjedhjet. Ky dekret është sot një ndër argumentat e grupit parlamentar të Partisë Socialiste për të shkarkuar presidentin Meta nga detyra. Ndërkohë tërheqja nga kuvendi dhe moskandidimi në zgjedhjet lokale të 2019 është pranua publikisht nga dy partitë opozitare si një gabim që rezultoi në disfatën e 25 Prillit.

Top News – 3700 ankesa për prokurorë e gjyqtarë/ Por, për 1 mijë prej tyre është marrë vendim
18/06 16:13
Top Channel/ Ndërtimet pa leje/ Prishet hoteli i vetëm në gjirin e Manastirit
18/06 15:50
Top Channel/ Heci i Bënçës. Banorët konfliktohen me kompaninë ndërtuese, dhunohet edhe Auron Tare
18/06 15:19
Top Channel/ Veliu dhe Mehmeti nënshkruajnë Memorandumin e Bashkëpunimit
18/06 15:07
Top News – Vendimi i papritur për 82 mln lekë/ 31 pasuritë miliona euro të Moisi Habilajt
18/06 14:54
Top Channel/ Arbër Çekaj mbetet në burg. Gjykata konfirmon dënimin për trafik droge
18/06 14:44
Top News – Operacion, ‘Gaxhai’ del nga burgu/ I ‘forti’ i Vlorës i dënuar me burg përjetë
18/06 14:15
Top Channel/ Elbasan. Aktiviteti sensibilizues, stop shfrytëzimit të fëmijëve për punë
18/06 14:10
Top News – Kërcënimi për pasurinë e gjyqtarëve/ Do sekuestrohet, kërkesë e ndërkombëtarëve
18/06 14:00
Top News – Urdhrat e prerë në luftën antikrim/ Si duhet të veprojnë strukturat e hetimit
18/06 13:37
Top Channel/ Përplasje mes banorëve të Bënçës dhe pronarëve të kompanisë së asfaltit
18/06 13:30
Top News – Momenti i duhur për kthesën e forte/ Sekuestrimi i pasurisë së të korruptuarve
18/06 13:22
Top News – BE hap rrugët për shqiptarët/ Do lëvizin lirshëm, pas bllokimit një vit
18/06 12:53
Top Channel/ Vlorë. Humb jetën shtetasi austriak, dyshohet se…
18/06 12:45
Top Channel/Leli refuzon ballafaqimin me këshilltarët,kërkon pezullimin nga detyra të Agron Gjipali
18/06 12:37
Top Channel/ Jo punës së fëmijëve/ Aktivitete në Elbasan për sensibilizmin kundër shfrytëzimit
18/06 12:36
Top Channel/ Po vjen i nxehti afrikan/ Të dielën temperaturat shkojnë në 34 gradë
18/06 12:33
Top Channel/ Rregullat e reja për plazh/ Sa po zbatohen në bregdetin e Durrësit
18/06 12:32
Top Channel/ Arbër Çekaj mbetet në burg/ Solli kokainë me banane nga Ekuadori
18/06 12:25
Top News – Ekspoziv me celular, gati shpërthimi/ Autorët u zbuluan, nuk shkuan në destinacion
18/06 12:05