Top News – Kriteret për të udhëtuar në Gjermani/ Këshillat që nisin nga Rinasi deri në destinacion
18/06/2021 17:59

Gjermania ka hapur kufijtë për shqiptarët. Duke nisur nga 20 qershori, shtetasit shqiptarë lejohen të udhëtojë drejt qyteteve gjermane pa qenë nevoja të justifikojnë shkakun. Ndërkohë ambasada gjermane ka theksuar se duhet të ruhet vigjilenca në disa raste. "Duke filluar nga e diela, më 20 qershor, shtetasit nga Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut do të lejohen të hyjnë sërish në Gjermani pa qenë nevoja të justifikojnë shkakun e udhëtimit. Ambasada gjermane në Tiranë njofton se udhëtimi për në Gjermani i personave rezidentë në Shqipëri, lejohet përsëri për të gjitha qëllimet e udhëtimit. Për udhëtimet hyrëse me rrugë ajrore është e domosdoshme një dëshmi e testit, një dokument që provon shërimin apo vaksinimin", thuhet në një lajmërimin e ambasadës. Për ata që vijnë nga Shqipëria, ky vendim ua bën më të lehtë formalitetet e hyrjes. Nuk ka asnjë detyrim testimi , regjistrim dixhital të hyrjes dhe karantinë të detyrueshme. Për udhëtarët që arrijnë në Gjermani me aeroplan, ekziston ende detyrimim i testit PCR jo më të vjetër se 72 orë para nisjes ose testi i antigjenit jo më i vjetër se 48 orë para nisjes. Personat e vaksinuar plotësisht që janë vaksinuar me një nga vaksinat e aprovuar nga EMA të cilët kanë një provë përkatëse të vaksinimit ose rikuperimit të tanishëm në gjermanisht, anglisht, frëngjisht, italisht ose spanjisht në formë të mishëruar ose dixhitale, nuk kanë nevojë të paraqesin një test negativ edhe kur hyjnë në Gjermani nga Shqipëria me aeroplan.

Top News – Trishtuese! Kafshët në ‘betejë’ me zjarrin, ja si përpiqen të shpëtojnë
05/08 13:44
Top News – Katastrofë në Vlorë, flakët shkrumbojnë shtëpitë, ndërsa banorët largohen
05/08 13:43
Top Channel/ Situatë kritike në Gjorm, shkrumbohen 5 banesa. Nuk dihet nëse ka të lënduar
05/08 13:04
Top Channel/ Vazhdojnë zjarret në Lunxhëri, operacione në fshatrat Arshi Lengo, Asim Zeneli, Krinë
05/08 12:57
Top Channel/Ndërpritet aksioni në Karaburun, era e fortë rrezikoi jetën e ushtarëve dhe zjarrfikësve
05/08 12:55
Top News-I treti brenda 3 ditëve/ Meta i kthen parlamentit aktin për buxhetin e shtetit
05/08 12:49
Top Channel/ Voda në gjykatë, në apel masa për ish zv/ministren
05/08 12:47
Top Channel/ Laborator droge në mes të Durrësit, kapen dy laborantët që përgatisnin dozat për shitje
05/08 12:46
Top Channel/ Festa e bukës në Maliq, tradita që shënon korrjen e grurit
05/08 12:24
Top News-Manastirliu në spitalin e Sarandës/‘Brenda shtatorit përfundon pediatria e laboratori’
05/08 12:15
Top News-Bazë përpunimi drogërash/ Durrës, sekuestrohet kokainë e heroinë, 2 në pranga
05/08 12:07
Top Channel/ Ende 6 vatra zjarri aktive. Shuhen disa zjarre në të gjithë vendin. Karaburuni vazhdon
05/08 12:06
Top Channel/Aksidenti ku humbi jetën 3-vjeçari,shihni si ka përfunduar makina që e ngiste nëna e tij
05/08 11:49
Top News-Gjyqi për Tahirin dhe Çelën/ Gjykata e Lartë cakton datën e seancës gjyqësore
05/08 11:35
Top News-Ministria e Mbrojtjes bën bilancin/6 vatra aktive në vend, vijon beteja me flakët
05/08 11:28
Top News – Shpërthen zjarri në autostradën Fier-Vlorë, rrezikohen depozitat e karburantit
05/08 11:27
Top News-Vdes në aksident një 3-vjeçar/ Makina që drejtohej nga e ëma del nga rruga
05/08 11:18
Top Channel/ Shfaqen vatra zjarri në fshatrat e Mallakastrës, terreni i vështirë për zjarrfikësit
05/08 11:04
Top Channel/ Manastirliu në spitalin e Sarandës: Brenda shtatorit përfundon pediatria dhe laboratori
05/08 10:48
Top Channel/ Zjarr i madh pranë depozitave të karburantit në autostradën Fier-Vlorë
05/08 10:39