Top News – Gjimnazistët u kthyen në shkolla/ Studentët vijojnë ende mësimin online
21/04/2021 11:48

Pas vendimit të marrë nga Komiteti Teknik i Ekspertëve dy ditë më parë, gjimnazistët e viteve të para dhe të dyta janë rikthyer në shkolla për të zhvilluar mësimin gjatë gjithë kohës me prani fizike në klasë për periudhën e mbetur të vitit shkollor. Pak javë më parë ishin maturantët ata që u kthyen në bankat e shkollës për të vijuar mësimin në klasa e njëkohësisht për t’u përgatitur dhe plotësuar boshllëqet në prag të maturës shtetërore. Nxënësit e gjimnazeve, dhe ata të klasave nga e 6-9 që nga 1 dhjetori I vitit të kaluar kanë zhvilluar mësimin e alternuar, një pjesë në shkollë dhe një pjesë online. Vendimi në atë kohë u mor nga komiteti teknik i ekspërtëve pas numrit të lartë të infektimeve nga covid 19 në shkallë vendi, dhe parandalimit të rrezikut të kthimit të shkollave në vatra të përhapjes së virusit. Për nxënësit e ciklit të lartë të arsimit 9-vejcar ende nuk ka një vendim për t’i rikthyer ata në klasa, në një kohë kur nxnësit e klasve të 9, do të përballen me provimet e lirimit dhe ju duhet një përgatitje më e madhe dhe konsultim me mësuesit. Nga ana tjetër studentët duket se mbetën më të penalizuarit, pasi që nga nisja e pandemisë në marsin e vitit të kaluar, kanë vijuar mësimin online dhe nuk janë rikthyër më në auditore. As për studentët nuk kanjë vendim nëse do ketë rikthim të tyre në auditore, të paktën për periudhën e mbetur para sezonit të provimeve.

Top News – Mesazhi i fundit i Armando Beqirajt/ Dëshmia e bashkëshortes islandeze për vrasjen
12/05 22:36
Top News – Si e mashtruan policinë 2 vrasësit…! Ekzekutorët të paguar, tre pistat e hetimit
12/05 22:29
Top News – Rama refuzon çmimin e infermierëve/ ‘Nuk e meritoj, do dalim tek portokallia’
12/05 21:39
Top News – Vrasjet dhe krimet zgjedhore/ Mesazhi i kryeprokurorit për vartësit e tij
12/05 21:17
Top News – 30 vitet e gazetës ‘Koha Jonë’/ Gazetarët në shënjestrën e pushtetit ‘Berisha’
12/05 21:16
Top Channel/ “Berisha dogji gazetën Koha Jonë”/ Rrëfimet e gazetarëve që përjetuan ngjarjen e rëndë
12/05 19:58
Top Channel/ Vaksina e Sinovac, efektivitet të lartë/ Studimi në Indonezi, mbron 98% nga vdekja
12/05 19:56
Top Channel/Ramazani i 75-të që agjëron! 87-vjeçari Vehbi Hashani: E kam më të lehtë tani në pleqëri
12/05 19:55
Top Channel/ “Të hiqet ora policore”. Propozimi i mjekëve: Baret dhe restorantet mbyllur gjatë natës
12/05 19:52
Top Channel/Rama: Ndihmë deri në moshën 18 vjeç për fëmijët e mjekëve të rënë në krye të detyrës
12/05 19:51
Top Channel/ Rrëzohen kërkesat e PD-LSI/ Pezullohet vendimi për Gjirokastrën
12/05 19:49
Top Channel/ Në Shqipëri po prodhohet bitcoin, katërfishohet çmimi i pajisjeve prodhuese
12/05 19:47
Top Channel/ Aksident në Golem, tre makina përplasen me njëra-tjetrën, trafik në rrugë
12/05 19:26
Top Channel/ Aksidenti fatal i“Xubit të Yzberishtit”/ Me shpejtësi të madhe përplaset me makinat
12/05 18:56
Top Channel/ Protesta të dhunshme në ambasadën e Izraelit në Athinë
12/05 18:17
Top Channel/ Gaz lotsjellës e shkopa, protestë e dhunshme para ambasadës
12/05 18:17
TopNews-Ulet numri i viktimave dhe infektimeve/Situata pandemike në 24orë,3 viktimë,42 raste të reja
12/05 17:55
Top Channel/ Athinë, servisi i makinave përfshihet nga flakët, 10 zjarrfikës në vendngjarje
12/05 17:48
Top News- Dita Ndërkombëtare e Infermierëve/ ‘Kemi pasur vit të vështire, vdekjet ishin të rënda’
12/05 17:34
Top News – Bajram nën masa anti-covid/ Myftiu i Kosovës, apel besimtarëve myslimanë
12/05 17:34