Top News – Formulari i ri që marrin shoferët/ Si do veprohet në rastet e aksidenteve të lehta
14/05/2021 15:14

Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare, në zbatim të ligjit të ri për sigurimin e detyrueshëm në sektorin e transportit ka hartuar dhe nxjerrë për konsultim publik “Raportin Evropian të Aksidenteve”. Dokumenti, i nënshkruar nga drejtuesit e mjeteve që përfshihen në një aksident rrugor, do të shërbejë për dëmshpërblimin e shpejtë nga shoqëria e sigurimit në ato raste ku dëmi vlerësohet deri në 30 mijë lekë. Pas procesit të konsultimit, formulari do të miratohet nga Bordi i Autoritetit dhe parashikohet të përdoret pas 1 korrikut të këtij viti, me hyrjen në fuqi të ligjit të ri. Sipas të dhënave zyrtare nga shoqëritë e sigurimit, rreth 30-35% e dëmeve në rastet e aksidenteve rrugore janë në vlera të vogla, zakonisht deri në 30 mijë lekë të reja. Këto raste dëmesh, sipas ligjit të deritanishëm “Për sigurimin e detyrueshëm në sektorin e transportit” janë trajtuar nga shoqëritë e sigurimit bazuar në procedurat standarde brenda 30 ditëve nga marrja e kërkesës për dëmshpërblim, si edhe përmes plotësimit të një sërë dokumentash, përfshirë edhe procesverbalin e konstatimit të shkeljes nga Policia Rrugore. Ligji i ri “Për sigurimin e detyrueshëm në sektorin e transportit”, i cili hyn në fuqi më 1 korrik të këtij viti, përmes një dispozite të posaçme përfshin për herë të parë në Shqipëri praktikën e njohur si “Raporti Evropian i Aksidenteve”. Në këtë mënyrë, përmes plotësimit dhe nënshkrimit të formularit të posaçëm (Raporti Evropian i Aksidenteve), i cili do t’i dorëzohet të siguruarit nga shoqëria e sigurimit në momentin kur ai blen policën e sigurimit, drejtuesit e mjeteve të përfshira në aksident bien dakord për zgjidhjen me mirëkuptim të ngjarjes. Nga 1 korriku, gjithë aksidentet e vogla me makinë, do të duhet të plotësojnë këtë formular dhe mund të shmangin policinë, e të marrin dëmet te shoqëritë e sigurimit.

Top Channel/ Bletërritësit e bregdetit/ Vetëm me pasion dhe pa asnjë ndihmë prej 40 vitesh
20/06 20:37
Top Channel/ “Emigrantët kanë të drejta”, aktivistët bllokojnë kufirin Kroaci-Bosnje
20/06 20:35
Top Channel/ Rreth 100 mijë shtëpiake nuk punojnë, për arsye familjare por edhe tregut të punës
20/06 20:26
Top News – Punësimet në shtet, del raporti/ 20 zyrtarë u ndëshkuan nga dekriminalizimi
20/06 20:25
Top Channel/ Informaliteti, shkak korrupsioni/ Në Shqipëri 35 për qind e ekonomisë është informale
20/06 20:23
Top Channel/ Vila e barit në Shijak/ Arrestohen elektricistët. Në kërkim pronarët e hashashit
20/06 20:20
Top Channel/ Plumba drejt lokalit në Sarandë/ Plagoset administratori dhe një kalimtar
20/06 20:18
Top News – Aty ku kokaina kapet me shumicë/ Porti i durrësit, pika tranzit e trafikantëve
20/06 20:15
Top Channel/ Frikë nga prenotimet? Agjencitë turistike: Shqiptarët vendosin në momentin e fundit
20/06 20:10
Top Channel/ Të gjithë në bregdet/ Rrugët bosh në Tiranë, pak interes edhe për t’u vaksinuar!
20/06 20:05
Top News – Shqiptarët, nis udhëtimi në Gjermani/ Hiqen kufizimet, dyndje e madhe në Rinas
20/06 20:02
Top Channel/ Në Gjermani jo me vaksinë kineze/ Teste dhe dëshmi vaksinimi për Pfizer dhe AstraZeneca
20/06 20:00
Top Channel/ Në kërkim të plazheve të qeta/ Në Lalëz, prej makthit të trafikut dhe mbipopullimit
20/06 19:57
Top Channel/ Kaos nga trafiku për në plazh/ I nxehti pas uljes së infektimeve, dyndje për në bregdet
20/06 19:53
Top Channel/ “Kaloni kufirin më këmbë”/ Policia greke nuk lejon kalimin e autobusëve shqiptarë
20/06 19:48
Top Channel/ Trafik i rënduar nga mbikalimi tek plepat në Kavajë, bllokohen rrugët e plazhit
20/06 19:34
Top Channel/ Dita e lirisë nga Covid! Britania e Madhe e pret hapjen më 5 korrik
20/06 19:32
Top News – Nga Tirana për në rreth tjetër/ Si lëvizin deputetët, ndryshimet nga 1991
20/06 18:49
Top Channel/ Përfundon me sukses edicioni i parë i ‘Tiranathlone’, ja kush janë fituesit
20/06 18:32
Top News – Xhirim gomash për ‘karshillëk’/ Itali, dy shqiptarët arrestohen nga policia
20/06 18:24