Top News – Firma e pastrimit humb tenderin/ Heq koshat, fshati plug mbulohet nga plehrat
18/06/2021 21:56

Mungesa e kazanëve të mbeturinave në fshatin Plug të Lushnjes për më shumë se një javë ka detyruar banorët që mbeturinat t'i hedhin në tokë . Shkak për mungesën e kontenierëve është bërë firma që prej 15 vitesh pastronte fshatin, por me humbjen e tenderit ajo ka tërhequr edhe kontenierët. Bashkia Lushnje nga ana e saj është munduar të pastrojë plehrat me aq mundësi sa ka, por që nuk ia del dot. Në këto kushte banorët u ankuan në Fiks Fare pasi është e pamundur të jetohet me plehrat nëpër këmbë. Fiksi iu drejtua Bashkisë Lushnje për të kuptuar diçka nga situata e krijuar. Drejtori i Shërbimeve Publike në bashki, z.Ergest Karkulli shprehet për Fiksin se situata e krijuar në fshatin Plug është si rrjedhojë e humbjes së tenderit nga firma që e pastronte territorin prej 15 vjetësh. Me ikjen e saj ajo tërhoqi edhe kontenierët e plehrave nga vendet përkatëse. Bashkia vetë ka rreth 360 kontenier dhe po mundohet ta ketë nën kontroll situatën shprehet drejtori. Ai shpjegon se nga ana e Bashkisë Lushnje është berë tenderi për pastrimin e këtyre territoreve dhe është shpallur firma fituese, por firmat e tjera pjesmarrëse në tender e kanë ankimuar e si pasojë pritet mbyllja e procedurave. Pyetjes se kur mund të marr fund kjo situatë z. Karkulli iu përgjigj se në fund të muajit problematika do jetë zgjidhur.

Top Channel/ “SPAK të zbresë në Fier”/ Deputeti i PD Luan Baçi mbështet denoncimet Petro Koçit
24/07 01:48
Top News – Një koncert surprizë në Tiranë… Dua Lipa: Unë mburrem që jam Shqipëtare
23/07 22:30
Top News – Sërish kokainë në Portin e Durrësit/ Ishte fshehur në kontejnerët e një kompanie frutash
23/07 22:28
Top News – Moderna për 12-17 vjeçarët/ Vjen autorizimi i agjencisë evropiane të barnave
23/07 22:24
Top News – Vetëm një qark pa virus/ Më pak testime, por shumë infektime…
23/07 20:39
Top Channel/ SPAK në tenderat e Fierit/ Deputeti i PD Luan Baçi mbështet denoncimet e Petro Koçit
23/07 20:34
Top Channel/ “Koncert në Tiranë? Surprizë”/ Dua Lipa tregon projektet artistike & ato të bamirësisë
23/07 19:54
Top Channel/ Dua Lipa vjen në Tiranë/ Këngëtarja ndihmon në ndërtimin e kopshtit 42 në kryeqytet
23/07 19:50
Top Channel/ UNESCO: Ndërprisni gërmimet. Autoritetet shqiptare injorojnë kërkesën, vijojnë punimet
23/07 19:50
Top Channel/ Motorri përplaset me biçikletën, ndërron jetë 85-vjeçar
23/07 19:49
Top Channel/ PD: Porti i Durrësit, lavatriçe parash. Kush do paguajë kreditë për portin aktual?
23/07 19:42
Top Channel/ “Sherret” për reformën,drejtuesit e institucioneve ankohen për punën e njëri tjetrit
23/07 19:40
Top Channel/ Dua Lipa: Mburrem që jam këtu. Të ndryshojmë stigmën për Kosovën e Shqipërinë
23/07 19:35
Top News – Petro Koçi kërkohet nga SPAK/ Denoncoi abuzime me koncesione nga Bashkia Fier
23/07 18:38
Top News – Edi Rama takon Dua Lipën/ ‘Çfarë çike, modeste, krenaria e familjes’
23/07 17:35
Top News – ‘Lavatriçe e parave të pista të Rilindjes’/ PD denoncon konçestionet e portit të durrësit
23/07 17:31
Top News – Dua Lipa në Shqipëri/ Bashkohet me nismën ‘adopto një kopsht’
23/07 17:28
Top News – ‘Luftë klanesh brenda socialistëve’/ Kryedemokrati i fierit drejton gishtin nga qeveria
23/07 17:24
Top News – Vështirësi me regjistrimin online/ Ngatërrohen të dhënat, do ketë raund të dytë
23/07 16:30
Top Channel/ Dua Lipa i bashkohet nismës së Bashkisë së Tiranës “Adopto një Kopësht”
23/07 16:09