Top News – 2000 ngelës në provimin e gjuhës/ Vetëm 2 maturanë morën notën 10
23/06/2021 17:50

Qëndra e Shërbimeve Arsimore ka bërë publike rezultatet e provimit të maturës shtetërore në lëndë e Gjuhës Shqipe dhe Letërsisë për këtë vit mësimor. Nga totali prej 32 mijë e 684 maturantë, të cilët testuan njohuritë e tyre në lëndën e Gjuhës Shqipe dhe Letërsisë, vetëm dy arritën të grumbullonin pikët e nevojshme për t’u vlerësuar maksimalisht me notën 10. Sipas të dhënave të publikuara nga Qëndra e Shërbimeve Arsimore, nota mesatare e maturës 2021 në lëndën e Gjuhës Shqipe dhe Letërsisë ishte nota 6.97. Plot 1 mijë e 911, pra gati 6 për qind e të testuarve nuk arritën të kalonin pragun e pikëve të nevojshme për të marrë një notë kaluese në testin e gjuhës shqipe dhe letërisë e për pasojë këta maturantë duhet t’i nënshtohen sërisht këtij provimi në shtator të këtij viti. Duke mos kaluar testin e Gjuhës Shqipe, maturantëve ju digjet edhe e drejta për të konkuruar për të fituar një degë në arsimit universitar, të drejtë të cilën mund ta ushtojnë vetëm nëse do të marrin një notë kaluese në shtator. Pas pak ditësh maturantët do të njihen edhe me rezultatet e provimit të matematikës, për të cilin pati shumë kontestime dhe protesta nga ana e studentëve. Këta të fundit pretendojnë se teza me të cilën u përballën e kalonte nivelin e tyre të vështirësisë si dhe ishte përkthyer në mënyrë jokorrekte nga tezat që zhvillohen për pranim në Universitetin e Cambridge.

Top Channel/ “SPAK të zbresë në Fier”/ Deputeti i PD Luan Baçi mbështet denoncimet Petro Koçit
24/07 01:48
Top News – Një koncert surprizë në Tiranë… Dua Lipa: Unë mburrem që jam Shqipëtare
23/07 22:30
Top News – Sërish kokainë në Portin e Durrësit/ Ishte fshehur në kontejnerët e një kompanie frutash
23/07 22:28
Top News – Moderna për 12-17 vjeçarët/ Vjen autorizimi i agjencisë evropiane të barnave
23/07 22:24
Top News – Vetëm një qark pa virus/ Më pak testime, por shumë infektime…
23/07 20:39
Top Channel/ SPAK në tenderat e Fierit/ Deputeti i PD Luan Baçi mbështet denoncimet e Petro Koçit
23/07 20:34
Top Channel/ “Koncert në Tiranë? Surprizë”/ Dua Lipa tregon projektet artistike & ato të bamirësisë
23/07 19:54
Top Channel/ Dua Lipa vjen në Tiranë/ Këngëtarja ndihmon në ndërtimin e kopshtit 42 në kryeqytet
23/07 19:50
Top Channel/ UNESCO: Ndërprisni gërmimet. Autoritetet shqiptare injorojnë kërkesën, vijojnë punimet
23/07 19:50
Top Channel/ Motorri përplaset me biçikletën, ndërron jetë 85-vjeçar
23/07 19:49
Top Channel/ PD: Porti i Durrësit, lavatriçe parash. Kush do paguajë kreditë për portin aktual?
23/07 19:42
Top Channel/ “Sherret” për reformën,drejtuesit e institucioneve ankohen për punën e njëri tjetrit
23/07 19:40
Top Channel/ Dua Lipa: Mburrem që jam këtu. Të ndryshojmë stigmën për Kosovën e Shqipërinë
23/07 19:35
Top News – Petro Koçi kërkohet nga SPAK/ Denoncoi abuzime me koncesione nga Bashkia Fier
23/07 18:38
Top News – Edi Rama takon Dua Lipën/ ‘Çfarë çike, modeste, krenaria e familjes’
23/07 17:35
Top News – ‘Lavatriçe e parave të pista të Rilindjes’/ PD denoncon konçestionet e portit të durrësit
23/07 17:31
Top News – Dua Lipa në Shqipëri/ Bashkohet me nismën ‘adopto një kopsht’
23/07 17:28
Top News – ‘Luftë klanesh brenda socialistëve’/ Kryedemokrati i fierit drejton gishtin nga qeveria
23/07 17:24
Top News – Vështirësi me regjistrimin online/ Ngatërrohen të dhënat, do ketë raund të dytë
23/07 16:30
Top Channel/ Dua Lipa i bashkohet nismës së Bashkisë së Tiranës “Adopto një Kopësht”
23/07 16:09