Top Channel/ Shqipërisë nuk i hapen negociatat/ BE e shtyn marrjen e vendimit për në muajin shtator
22/06/2021 19:46

Konflikti mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë, kthehet në pengesë për Shqipërinë në marrjen e aprovimit për zhvillimin e mbledhjes së parë ndërqeveritare me BE. Në Luksemburg ministrat e çështje europiane të vendeve anëtare të unionit, nuk shprehën asnjë kundërshti për avancimin e Shqipërisë drejt BE. Por ata qartësisht shprehën pikëpamjen se ky proces duhet të ecë paralel me Maqedoninë e Veriut, vend i cili edhe në këtë mbledhje ka gjetur kundërshtimin e Bullgarisë. Ministrat në Këshill u pozicionuan, kundër ndarjes së Shqipërisë në rrugëtimin evropian me Maqedoninë e Veriut. Në konferencën për shtyp përfaqësuesja e presidencës Portugeze Ana Paula Zacarias, sekretare shtete për çështjet europiane tha se, ishte e pamundur për të dhënë rekomandimin e çeljes së konferencës së parë ndërqeveritare për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut dhe për këtë, duhet pritur presidenca Sllovene e BE-s që nis në fillim të Korrikut. Në shtator presidenca sllovene, do të paraqesë edhe kornizën e re negociuse të vendeve të Ballkanit Perëndimor me BE-n. Ministri Gjerman për europën Michael Roth në këtë mbledhje bëri thirrje për lënien mënjanë të konflikteve bilaterale e të ecej përpara kur tha se çështjet dypalëshe të trajtohen në mënyrë bilaterale, pa bllokuar ecurinë përpara. “Le të mendojnë theksoi ai, në mënyrë strategjike dhe të kuptojnë nevojën për të përmbushur detyrimet tona ndaj Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut. Tani, ne nuk kemi asnjë interes të lejojmë vakum strategjik atje”. Në vizitën e tij në Tiranë në fund të majit, Ministri Roth gjatë vizitës së tij në Tiranë I parapriu zhvillimit të sotën në Luksemburg kur tha se “në këtë moment kemi një problem bilateral mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë, por tani po ndihmojmë”.

Top News – Mijëra udhëtarë zbresin në Durrës/ Rritet fluksi i të ardhurve, kthehen emigrantët
24/07 13:57
Top News – Sherr për pazare droge/ Ndërron jetë 26 vjeçari, u godit disa herë me thikë
24/07 13:50
Top Channel/ Fundjava në jug! Qytetarët dynden drejt Rivierës Shqiptare
24/07 13:34
Top News – Dua ‘rrëmben’ edhe Kim/ Ambasadorja amerikane darkoi me familjen Lipa
24/07 13:33
Top News – 2 viktima në rrugët e Shqipërisë/ Shpejtësia tej normave të lejuara përgjak vendin
24/07 13:28
Top News-Vizita falas për pushuesit/ Durrës-Manastirliu inspekton qendrën shëndetësore
24/07 13:23
Top News – Vijojnë kontrollet policore/ Aksion në Korçë dhe Lezhë, në pranga 2 persona
24/07 13:23
Top Channel/ Edhe dy ditë për vaksinimet e hapura! Shtohet numri i të rinjve që kërkojnë vaksinim
24/07 13:03
Top Channel/Turizmi, ende larg 2019! Kthehen polakët, më shumë pushues nga Kosova, më pak emigrantë
24/07 12:51
Top Channel/ Gratë shqiptare, më obezet në Europë! Në vend të tretë në kontinent. Elbasani kryesor
24/07 12:38
Top Channel/ Në Elbasan janë rregjistruar më pak se 20% e fëmijëve në klasën e parë
24/07 12:36
Top Channel/ Gjyqi i afrikanëve mashtrues, qëndronin në Shqipëri e vidhnin kompanitë në 9 shtete
24/07 12:33
Top Channel/ Frenon në autostradë që të mos shtypte kecin, përplasen në seri makinat në Lushnje-Fier
24/07 12:20
Top Channel/Më pak rregjistrime! Shkodër, thirrje nxënësve të rregjistrohen në shkollat profesionale
24/07 12:18
Top Channel/ Me automatik të mbushur me fishekë në sediljen e parë, arrestohet 32-vjeçari
24/07 11:46
Top Channel/ Të gjithë drejt bregdetit! Trafik i rënduar në Durrës
24/07 11:35
Top Channel/ Me pistoletë në çantë e drogë në makinë, disa të arrestuar gjatë kontrolleve në Lezhë
24/07 11:27
Top News – Kultivonin lëndë narkotike/ Arrestohen 4 persona, policia jep detajet
24/07 11:17
Top Channel/ Fluks emigrantësh në portin e Durrësit, vijnë dy tragete me shqiptarë dhe kosovarë
24/07 11:08
Top News-Aksion policor në Berat dhe Durrës/ Në pranga 2 shtetas për vepra të ndryshe penale
24/07 11:05