Top Channel/ Biznesin e presin ditë të vështira, industria dhe ndërtimi janë dy sektorët
07/11/2022 19:35

Prej katër muajsh treguesi i ndjesisë ekonomike që mat pulsin e bizneseve dhe konsumatorëve vjen me rënie sipas Bankës së Shqipërisë. Kështu, teksa hyjmë në muajt e fundit të vitit bizneset presin një situatë më të turbullt përpara tyre. Anketa që zhvillohet nga Banka e Shqipërisë merr për bazë indikatorë si prodhimi gatë tre muajve të kaluar, kontratat porositëse dhe pritshmëritë e çmimeve në të ardhmen, të gjitha vijnë me rënie, ndërsa kësaj vale pesimiste i janë bashkuar edhe sektorët e tregtisë dhe shërbimeve, ku ecuria aktuale e aktivitetit të tyre paraqitet me rënie të thellë. Industria dhe ndërtimi janë dy sektorët që presin goditjen më të rëndë, veçanërisht në kontratat porositëse dhe prodhimin aktual, sipas anketës. Ndërtimi ka shënuar një nga rëniet më të forta, pas vrullit në fillimin e vitit. Nga krahu tjetër besimi i konsumatorëve në ekonomi ka pësuar një përmirësim të lehtë gjatë shtatorit, por larg mesatares afatgjatë. Treguesi pasqyroi vlerësimin më pozitiv të konsumatorëve lidhur me blerjet në shuma të mëdha si dhe prirjen pozitive për ecurinë aktuale të çmimeve. Nga krahu tjetër situata financiare e njerëzve është përkeqësuar si dhe aftësia e tyre për të kursyer, ndërsa anketa tregon se shumë prej tyre ia dalin vetëm që të mbyllin muajin pa hyrë në borxhe me të ardhurat aktuale.

Top News- Bie me biçikletë në kanal/ Humb jetën 60-vjeçari në Shkodër
05/02 21:08
Top News- Zjarr në Tiranë e Elbasan/ Banorët probleme nga asfiksimi
05/02 21:08
Top Channel/ Zgjedhjet lokale/ PD rrezikon regjistrimin për shkak të gjyqit
05/02 20:05
Top Channel/ Lufta virtuale e Iranit/ Si funksionon “ekosistemi” izraelit i sigurisë kibernetike
05/02 19:57
Top Channel/ Çmimet e perimeve/ Rritja e çmimit të preshit nuk shton fitimet për fermerët
05/02 19:50
Top Channel/ Zhdukja e fëmijëve të huaj/ Në Shqipëri humbën 36 të mitur nga Siria dhe Irani
05/02 19:48
Top Channel/ Përfshihet nga flakët kati i 9 i një pallati pranë Gjykatës në Tiranë,evakuohen banorët
05/02 19:46
Top Channel/ Stuhia “Barbara” paralizon Greqinë,mbyllen akset rrugore që lidhin Athinën me Selanikun
05/02 16:43
Top News – Mjeti del nga rruga dhe coptohet në humnerë/ Katër të plagosur nga aksidenti në Pogradec
05/02 15:56
Top Channel/ Pogradec, makina rrëshqet nga akulli dhe bie 5 metra poshtë rrugës, plagosen pasagjerët
05/02 15:47
Top Channel / Veliaj, për identitetin historik/“Rijetëzuam zonat ikonike të Tiranës”
05/02 15:21
Top Channel / U arrestua për pastrim parash, Alda Klosi shtrohet në spital
05/02 15:07
Top Channel / Protesta e Bërxullit/ Banorët bllokuan për disa minuta rrugën e Rinasit
05/02 15:01
Top News – Dy të shumëkërkuarit kapen në Rinas/ Zbulohen krimet për të cilat akuzoheshin
05/02 14:37
Top News -Alda Klosi shtrohet në spital/ Zyrtarja e financave njihet nesër me masën e sigurisë
05/02 14:02
Top News – “Asnjë leje ndërtimi në zonat historike”/ Veliaj liston hapësirat e rijetëzuara në Tiranë
05/02 13:12
Top Channel/ “Shndërrimi i universiteteve”, sonte në Exclusive
05/02 13:00
Top Channel / Studimet albanologjike/ Miratohet buxheti për kërkimet dhe botimet gjatë 2023
05/02 12:40
Top News – Karvan me klandestinë drejt Malit të Zi/ Kapet i kërkuari, ende në kërkim bashkëpunëtorët
05/02 12:34
Top Channel / Baresha, 80-vjeç ende ruan dhentë /Kolonjë, ndihmon çdo ditë familjen
05/02 12:33