Top Channel/ Asosacioni, me flamur dhe stemë/ Del projekti, etnitet juridik në kushtetutën e Kosovës
30/01/2023 19:51

Fondacioni Friedrich Ebert dhe Instituti Evropian për Paqe kanë prezantuar një draft – statut për Asociacionin e Komunave me shumicë serbe. Sipas këtij drafti Asocacioni do jetë një entitet juridik në përputhje me Kushtetutën e Kosovës. Megjithatë, drafti i mundëson bashkësisë të ketë simbolet veta, si flamurin e stemën. Ndërkohë që statuti i hartuar nga FES i jep Asociacionit të drejtën të ushtrojë sovranitet të plotë në qeverisjen e ekonominë lokale, arsim, shëndetësi e urbanizëm. Po ashtu, edhe strukturën organizative të përbërë nga bordi, këshilli, kuvendi, nënkryetari e kryetari. Prezantimi i statutit korrespondon me takimin e thirrur për të martën nga ambasadori i shteteve të bashkuara të Amerikës, Jeffrey Hovenier për të diskutuar për asociacionin. Hovenier ka ftuar partitë politike, organizatat qeveritare dhe krerët institucional. Opozita është pajtuar të marrë pjesë në këtë diskutim edhe pse ka kritika për Qeverinë e Albin Kurtit, por që sipas pushtetit asociacioni nuk themelohet nga dikush tjetër.

Top Channel/ Zgjedhjet në Kosovë të mangëta/ Katër kandidatë për komunat veriore, lista serbe jashtë
28/03 19:51
Top News – Kosova merr garanci nga SHBA/ ‘Nuk do ketë Asociacion që cenon sovranitetin’
28/03 18:13
Top News – Kurti- U trondita pas sulmit në TCH/ Kryeministri ngushëllon familjen e Pal Kolës
28/03 13:42
Top News – Kosova e Serbia nisin zbatimin e paktit/ Nuk ka anëtarësim në BE pa zbatuar marrëveshjen
28/03 13:40
Top Channel/ Kosova dënon sulmin, Asosacioni i gazetarëve kërkon zbardhjen urgjente të ngjarjes
27/03 15:12
Top Channel/ Zgjedhjet në veri të Kosovës, KQZ çertifikon kandidatët- Lista Serbe nuk merr pjesë!
27/03 12:13
Top News – Kurti flet pas takimit në Tiranë/ ‘Shqipëria është gjithmonë pranë Kosovës’
26/03 22:12
Top News – Osmani përkujton masakrën e Krushës/ Të mbijetuarit, dëshmi e genocidit ndaj shqiptarëve
26/03 20:19
Top Channel/ Memoriali serb në Tiranë, fut në sherr edhe drejtësinë për hetimet
26/03 20:11
Top Channel/ Rama pret Kurtin në Tiranë! Kosova kërkon mbështetje në arenën ndërkombëtare
26/03 19:54
Top News – Bisedimet me Serbinë/ Rama ‘nxit’ Kurtin-Ke mbështetjen time të plotë
26/03 16:56
Top News – 24 vite nga masakrat e Krushës… / E vërtëta në arkivat e Beogradit, Kurti kërkon hapjen
26/03 14:46
Top Channel/ Protestë kundër marrëveshjes/ U organizua nga PSD në Prishtinë. Nesër Kurti në Tiranë
25/03 19:47
Top News – Protesta kundër Asociacionit në Kosovë/ Opozita- Kurti u dorëzua përballë Serbisë!
25/03 17:46
Top Channel/ Merr flakë qendra tregtare në Pejë, 4 persona të lënduar
25/03 12:32
Top Channel/ Përvjetori i bombardimeve të NATO-s/ Kosovë, përkujtohet edhe epopeja e Dukagjinit
24/03 20:01
Top News – Serbët kërkojnë arrestimin e Vuçiç/ Protestuesit me simbole ruse dhe kundër NATO
24/03 19:50
Top News – ‘Serbët mos t’i harrojnë bombardimet’/ Ambasadori amerikan zemëron Kosovën
24/03 18:04
Top News – Kur NATO bombardoi Serbinë… / Kosova shënon 24 vjetorin, homazhe në Prishtinë
24/03 15:22
Top Channel/ Energjia në Kosovë shtrenjtohet/ Rritet me 15%. Bordi i ZRRE: fajin e ka importi
24/03 12:22