Protestë në Durrës/ Banorët e një pallati të dëmtuar nga tërmeti, të pakënaqur me grantin e dhënë
28/07/2020 12:40

Tetë muaj pas tërmetit të 26 nëntorit, mjaft banorë të dëmtuar nuk ndjehen të kënaqur me procesin e vlerësimit të dëmeve, ndërkohë që në Bashkinë e Durrësit vijon lidhja e kontratave mes bashkisë dhe qytetarëve, si dhe shpërndarja e grantit të konstruksionit për riparimin e banesave të dëmtuara në nivelet DS1, DS2 dhe DS3. Paraditen e sotme banorët e një pallati të dëmtuar rëndë nga tërmeti kanë protestuar para bashkisë së Durrësit. Ata refuzojnë të marrin grantin e rikonstruksionit për nivelin DS3 duke e konsideruar të pamjaftueshem, ndërsa kërkojnë ekspertizë të thelluar të pallatit. “Jemi këtu për sigurinë e jetëve tona. Në ekspertizën e fundit thuhet se duhet një rivlerësim i thelluar. Pallatin na e kanë nxjerrë DS3, po asnjë grup ekpertësh nuk ka thënë të njëjtën gjë me tjetrin. Ne duam që të jemi të sigurtë se apartamenti mban. Sipas bashkisë, vendimi është marrë dhe pallati është DS3 e duhen riparime. Situata nuk është aq e lehtë sacc duan ta bëjnë. Nëse kërkesa jonë për rivlerësim tjetër nuk merret parasysh ne do të vazhdojmë të protestojmë thuajse ccdo ditë.”

Top News – 12 vjet për larje hesapesh në Tiranë/Pas vrasjes së ish policit Santiago Malko
24/01 17:04
Top News – E pabesueshme, ngrin liqeni i Pukës/Kur do të ketë një rritje të temperaturave
24/01 16:21
Top Channel/ Rrugorja e Gjirokastrës ndëshkon qindra shoferë, 3 të arrestuar
24/01 16:20
Top Channel/ Lezhë, vrasje për hakmarrje.Dorëzohet në polici autori 17 vjeçar
24/01 15:45
Top Channel/ Në rrugët me akull të Librazhdit. Probleme me energjinë në disa fshatra
24/01 15:40
Top Channel/ 5,2 milionë euro për agro-turizëm. Rama fton emigrantët të investojnë
24/01 15:28
Top Channel/ Protestë në kufirin Kosovë-Shqipëri, kundër masave të reja të qeverisë kosovare
24/01 15:27
Top News- Si nisi gjakmarrja mes dy fiseve…!/ Seria e vrasjeve nisi për pronat që në 2008
24/01 15:25
Top News- Vrasje për gjakmarrje në Lezhë/ E pabesueshme, autori vetëm një adoleshent
24/01 15:22
Top Channel/ Pronat e krimit në Elbasan, përdoren për të ndihmuar gratë e margjinalizuara
24/01 15:21
Top Channel/ Protesta për shkollat e mbyllura/ Kushi: U mbyllën për shkak të rreziqeve në rrugë
24/01 15:18
Top Channel/ Burrat që dhunojnë gratë. Rrëfimi i 38 vjeçarit që dhunoi të dyja gratë
24/01 15:15
Top Channel/ Kopshtet dhe çerdhet janë hapur,, por sot ka shumë mungesa
24/01 15:10
Top News- Meta flet për kurthin e Edi Ramës/ Sekreti im pas 24 korrikut dhe një ballafaqim
24/01 14:15
Top Channel/ I mituri ekzekuton 65-vjeçarin, hakmerret për të atin e vrarë në 2009-n
24/01 13:32
Top Channel/ Përkujtohet 103-vjetori i vdekjes së Ismail Qemalit, në një ceremoni modeste në Vlorë
24/01 13:25
Top Channel/ Mbyllen shkollat në Greqi/ Moti i keq çon drejt vendimit
24/01 13:11
Top Channel/ Parashikimi i motit/ Çfarë na pret në orët në vazhdim
24/01 13:10
Top Channel/ Gjirokastra me temperatura të ulëta/ Në mëngjes dhe darkë zbritën në -2 dhe -3
24/01 13:03
Top Channel/ Temperaturat të ulëta në bregdet/ Durrësi i mbërthyer nga i ftohti i pazakontë
24/01 13:02