Top News – Vaksina të reja në Kosovë/ Vijnë 4680 doza të pfizer nga bashkimi evropian
04/05/2021 15:41

Kosova merr edhe 4,680 doza të vaksinës Pfizer/BioNTech. “Kjo është pjesa e parë e paketës prej 95,000 dozash që Bashkimi Evropian ka ndarë për Kosovën në kuadër të ndihmës në vaksinim kundër COVID-19 për shtetet e Ballkanit Perëndimor”, thonë nga Ministria e Shëndetësisë. Në prill, Bashkimi Evropian njoftoi se do të shpërndajë 651,000 doza të vaksinave kundër koronavirusit për vendet e Ballkanit Perëndimor. Nga kjo sasi, Kosova do të përfitojë 95,000 doza, të cilat sipas Ministrisë së Shëndetësisë, do të vijnë “javë pas jave”. Me këto vaksina ministria thotë se do të vaksinohet personeli shëndetësor që nuk është imunizuar gjatë fazës së parë e më pas personat e moshuar dhe ata me sëmundje kronike. Kosova nisi fushatën e vaksinimit kundër COVID-19 më 29 mars, me 24,000 dozat e vaksinës së AstraZenecas, që i mori falas nga programi COVAX i Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Nga COVAX-i, Kosova në total, pritet të marrë 100,800 doza. Qeveria e Kosovës, ka thënë se deri në fund të vitit, planifikohet që të vaksinohen deri në 70 për qind e popullatës. Plani shtetëror i imunizimit është i ndarë në tri faza. Në fazën e parë janë përfshirë punëtorët shëndetësorë, personat mbi 80 vjeç, banorët e shtëpive të kujdesit dhe ata me sëmundje kronike. Në fazën e dytë bëjnë pjesë personat 65-79 vjeç, mësimdhënësit dhe forcat e sigurisë që janë të përfshirë në menaxhimin e pandemisë. Ndërkaq, në fazën e tretë pritet të bëhet vaksinimi i 50 për qind të popullatës.

Top News – Kosovë e Serbi, si SHBA e Kanada/ Ujmani në menaxhim të përbashkët, si lumi Columbi
23/06 20:09
Top Channel/ Kosova dyfishon eksportet/ Importet shkojnë në 1.9mld €. Të ardhurat, 121mln € më shumë
23/06 19:44
Top Channel/ Kosova lejon dasmat/ Jo më shumë se 200 persona dhe deri në orën 22.45
22/06 19:50
Top Channel/ Dialogu Kosovë-Serbi, asnjë plan/ Ja çfarë i kërkon Opozita i kërkon qeverisë Kurti
21/06 19:39
Top Channel/ Kosova padit Malin e Zi, kërkon 4.500 metra katrorë territor!
21/06 15:26
Top Channel/ Aplikacioni “spiun” në Kosovë/ Qytetarët dërgojnë foto, policia gjobit shkelësit
21/06 12:24
Top Channel/ Ministrat e jashtëm të BE-së, Borell “jep llogari” për dialogun Kosovë-Serbi
21/06 12:05
Top Channel/ Pushohen nga puna infermierët/ Spitalet e Kosovës largohen ata që shërbyen në pandemisë
19/06 19:44
Top News – Kurti kundër ambasadorit amerikan/ ‘Në asnjë mënyrë asosacione me bazë etnike’
18/06 01:07
Top Channel/ Kurti nuk lëshon pe as përballë ambasadorit të SHBA: Asociacion njëetnik, nuk ka!
17/06 12:31
Top News – EULEX ‘bujt’ edhe 1 vit në Kosovë/ Osmani zgjat mandatin e misionit, skadonte këtë muaj
15/06 22:53
Top News – Haradinaj: Kurti dështoi në Bruksel/ ’Pse njohja e Kosovës nuk është prioritet i tij…’
15/06 22:52
Top News – Daka: Do ta hedh në gjyq Osmanin/ Ish kreu i KQZ tha se presidentja e ka kërcënuar
15/06 20:21
Top News – Kosova në zgjedhje lokale/ Presidentja cakton datën, do mbahen më 17 tetor
15/06 13:22
Top Channel/ Të dënuarit për terrorizëm. Nuk pranojnë të çradikalizohen në Kosovë
15/06 12:33
Top News – Osmani i kërkon dorëheqjen/ Shefja e KQZ-së, Valdete Daka refuzon…
14/06 16:43
Top News – Edhe Kosova në deklaratën e NATO-s/ Mbështetje për dialogun dhe përkushtim për sigurinë
14/06 16:38
Top News – Kosova, 14 vite me flamurin e ri/ Si sot në vitin 2007, shpallej konkursi ndërkombëtar
13/06 18:05
Top Channel/ Protestë pro-UÇK. Veteranët mblidhen në Prishtinë
12/06 15:29
Top News – 22 vite nga ndërhyrja e NATO-s/ Kosova feston ditën e çlirimit të saj…
12/06 13:25