Top News – Një padi kundër Serbisë/ Sa i realizueshëm është plani i Kurtit…
10/05/2021 12:24

Kurti është i vendosur që gjatë mandatit të tij qeverisës ta padisë Serbinë për gjenocid në Kosovë gjatë periudhës së luftës. Këtë pikë kryeministri i Kosovës e ka përfshirë në programin e vet qeveritar duke thënë, se "çështja e padisë për gjenocid para Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë (GJND) do të jetë një nga përparësitë e punës së tij gjatë mandatit qeverisës”. "Ne jemi të bindur që Serbia ka kryer gjenocid në Kosovë në luftën e fundit tek ne dhe kjo e meriton një padi dhe qeveria e Republikës së Kosovës e ka përgatitjen e saj një obligim”, tha kryeministri Kurti pas miratimit të programit të vet qeveritar. Kurti tha se përgatitjet për padi "janë gjigante sepse një rast i tillë nuk mund dhe nuk duhet të humbet”. Paralajmërimi i qeverisë së Kosovës për padi për gjenocid ndaj Serbisë nxiti reagimin e presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç, i cili tha se "Kosova nuk mund ta bëjë një gjë të tillë, meqë nuk është anëtare e Organizatës së Kombeve të Bashkuara”. Madje ai i rekomandon Kosovës që mos të provojë ta bëjë një gjë të tillë", duke e cilësuar edhe si kërcënim. " Mund ta realizoni këtë vetëm përmes një shteti tjetër, që është Shqipëria, e kjo do të thotë bashkim me Shqipërinë. U kërkoj shqiptarëve të Kosovës që të mos e bëjnë këtë”, tha Vuҫiq. Edhe ekspertët mendojnë se pa një pajtim me SHBA-në dhe BE-në, padia do të kishte efekte të padëshirueshme. Vec të tjerash, disa mendojnë se kosova nuk është anëtare e OKB dhe formalisht nuk mund ta bëjë këtë. Por edhe nëse do të zgjidhte që ta padiste serbinë për gjenocid, përmes shqipërisë, kjo do të kishte pasoja të tjera. Në 1999, Kroacia ngriti padi ndaj Serbisë në GJND për gjenocid gjatë luftës së viteve 1991-1995. Në 2010, Serbia paraqiti një kundër-padi, duke thënë se rreth 200 mijë serbë etnikë u zhvendosën, kur Kroacia filloi operacionin ushtarak në kërkim të territoreve të pretenduara prej saj. Në 2015 GJND-ja vendosi që as Serbia e as Kroacia, nuk kanë kryer gjenocid ndaj njëra tjetrës. Ndërsa, sa i përket Srebrenicës, në vitin 2007, Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë në Hagë konstatoi se vrasjet e rreth 8 mijë muslimanëve të Bosnjës atje, kanë përbërë gjenocid, por Gjykata tha, se Serbia nuk e kishte parandaluar gjenocidin e në të njëjtën kohë nuk kishte prova të mjaftueshme që Serbia kishte përgjegjësi të drejtpërdrejt për këtë.

Top Channel/ Dialogu Kosovë-Serbi, asnjë plan/ Ja çfarë i kërkon Opozita i kërkon qeverisë Kurti
21/06 19:39
Top Channel/ Kosova padit Malin e Zi, kërkon 4.500 metra katrorë territor!
21/06 15:26
Top Channel/ Aplikacioni “spiun” në Kosovë/ Qytetarët dërgojnë foto, policia gjobit shkelësit
21/06 12:24
Top Channel/ Ministrat e jashtëm të BE-së, Borell “jep llogari” për dialogun Kosovë-Serbi
21/06 12:05
Top Channel/ Pushohen nga puna infermierët/ Spitalet e Kosovës largohen ata që shërbyen në pandemisë
19/06 19:44
Top News – Kurti kundër ambasadorit amerikan/ ‘Në asnjë mënyrë asosacione me bazë etnike’
18/06 01:07
Top Channel/ Kurti nuk lëshon pe as përballë ambasadorit të SHBA: Asociacion njëetnik, nuk ka!
17/06 12:31
Top News – EULEX ‘bujt’ edhe 1 vit në Kosovë/ Osmani zgjat mandatin e misionit, skadonte këtë muaj
15/06 22:53
Top News – Haradinaj: Kurti dështoi në Bruksel/ ’Pse njohja e Kosovës nuk është prioritet i tij…’
15/06 22:52
Top News – Daka: Do ta hedh në gjyq Osmanin/ Ish kreu i KQZ tha se presidentja e ka kërcënuar
15/06 20:21
Top News – Kosova në zgjedhje lokale/ Presidentja cakton datën, do mbahen më 17 tetor
15/06 13:22
Top Channel/ Të dënuarit për terrorizëm. Nuk pranojnë të çradikalizohen në Kosovë
15/06 12:33
Top News – Osmani i kërkon dorëheqjen/ Shefja e KQZ-së, Valdete Daka refuzon…
14/06 16:43
Top News – Edhe Kosova në deklaratën e NATO-s/ Mbështetje për dialogun dhe përkushtim për sigurinë
14/06 16:38
Top News – Kosova, 14 vite me flamurin e ri/ Si sot në vitin 2007, shpallej konkursi ndërkombëtar
13/06 18:05
Top Channel/ Protestë pro-UÇK. Veteranët mblidhen në Prishtinë
12/06 15:29
Top News – 22 vite nga ndërhyrja e NATO-s/ Kosova feston ditën e çlirimit të saj…
12/06 13:25
Top Channel/ Kurti: U gabua në dialog me Serbinë. Kryeministri i Kosovës raporton në Kuvend
11/06 19:55
Top Channel/ Katër ditë para takimit me Vuçic, kryeministri i Kosovës raporton në Kuvend
11/06 15:50
Top Channel/ Liturgji në Kishën e “Arkanit” , plas indinjata në Prishtinë!
11/06 12:17