Top News – Navalny po vdes, ‘çështje ditësh’ / Mjekët thirrje Putinit për kujdes mjekësor
18/04/2021 11:13

Aktivisti i burgosur opozitar rus Alexei Navalny mund të vdesë nga momenti në moment, nëse nuk i kushtohet vëmendje mjekësore. -njoftuan mjekët. Ata shtuan se testet e gjakut treguan se ai mund të humbasë jetën nga arresti kardiak ose nga mosfunksionimi i veshakve. Thuhet se Navalny ka qenë në grevë urie për 18 ditë, për të marrë trajtimin e duhur për dhimbjet akute të shpinës dhe mpirjen e këmbëve. Katër mjekë, përfshirë mjeken e tij personale, Anastasia Vasilyeva, u kanë shkruar zyrtarëve të burgut për të kërkuar leje për ta parë atë urgjentisht. Në letrën, të cilën Dr. Vasilyeva postoi në Tëitter, ekspertët thanë se kaliumi i Navalny kishte arritur "nivele kritike". Mjekët kanë nxitur zyrtarët e burgut t'i lënë ata të ekzaminojnë Navalny menjëherë, "duke marrë parasysh testet e gjakut dhe helmimin nw gusht tw 2020, ku ai akuzoi Putinin, por qw kremilini e ka mohuar. Gruaja e Navalny, Yulia tha se burri i saj ka humbur 9 kg që kur nisi grevën e urisë. Gjithashtu, thirrjes për veprim i janë bashkuar më shumë se 70 shkrimtarë, artistë dhe akademikë të njohur, të cilët kanë nënshkruar një letër duke i bërë thirrje Presidentit Putin të sigurojë që Navalny të marrë kujdesin e duhur mjekësor. Aktivistët e të drejtave të njeriut thonë se burgu është i njohur për kushtet e tij veçanërisht të vështira.

Top News – ‘Jo’ ndryshim kufijsh/ Presidenti slloven-rajoni të anëtarësohet në BE
14/05 12:54
Top News – Akuza të reja për Gruevskin/ Tani dyshohet edhe për përvetësim fondesh
14/05 12:03
Top News – ‘Colonial’ paguan hakerat/ SHBA, rifillon furnizimi me karburante
14/05 12:01
Top News – Certifikata vaksinimi false/ Shqetësim mes autoriteteve të sigurisë
14/05 12:00
Top News – Varianti indian ‘mbjell’ frikë/ Britania e Madhe në alarm-po përhapet shumë shpejt
14/05 11:57
Top News – Të vaksinuarit heqin maskat/ SHBA lehtëson masat për ata që i kanë marrë 2 dozat
14/05 11:35
Top News – Intensifikohen sulmet mbi Gaza/ Dita e pestë e përplasjeve, Izraeli në mobilizim të plotë
14/05 11:26
Top News – Shqiptarët që do udhëtojnë në Itali/ Urdhri, nuk përfitojnë të gjithë të vaksinuarit
13/05 21:56
Top News – Britania, vendimi kundër Shqipërisë/ ‘Vend me rrezik të lartë për pastrim parash’
13/05 21:54
Top News – Negociatat që përçajnë fqinjët/ Ndërhyn Greqia, do ishte katastrofë në rajon
13/05 21:52
Top Channel/ Palestinezët kryejnë lutjet e Bajramit në xhaminë Al-Aqsa në Jeruzalem – Pa koment
13/05 20:39
Top Channel/ Mbreti i Arabisë Saudite dhe Princi i Kurorës kryejnë lutjet e Bajramit – Pa koment
13/05 20:39
Top Channel/ Izrael, përleshje mes banorëve në qytetin e përzier arabo-hebre, Lod – Pa koment
13/05 20:38
Top Channel/ Lutjet e ditës së Bajramit në qytetin e shenjtë të Mekës – Pa koment
13/05 20:37
Top Channel/ Policia shpërndan me forcë demonstruesit, në vijim të protestave anti-qeveritare në Kolumbi
13/05 20:37
Top Channel/ SHBA, mungesat e karburantit sjellin radhë të gjata për furnizim në Virginia
13/05 20:36
Top Channel/ Konflikti Izrael-Palestinë/ Qytetet nën shiun e bombardimeve nga të dyja palët
13/05 19:57
Top News – Një biletë për në ‘Askund’/ Kompania tundon australianët me spektakël nga avioni
13/05 18:43
Top News – ‘Bisha e Bosnjes’/ Radovan karaxhiç, në një burg në Britani
13/05 18:42
Top News – Vaksina anti covid/ Prekin ciklin menstrual, efekt anësor i padëmshëm
13/05 17:11