Top News – Na kërkojnë të njohim Kosovën…/ Vuçiç-por nuk na japin asgjë në këmbim
23/04/2021 11:54

Në kërkojnë të njohim kosovën por nuk ofrojnë asgjë në këmbim. Kështu u shpreh presidenti Serb Aleksander Vucic, në një debat të organizuar nga këhsilli atlantik, ku edhe shtoi se nuk pret kohë të lehta për serbinë nën administratën e presidentit Amerikan, Joe Biden. Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, tha të enjten se Shtetet e Bashkuara dhe vende tjera të fuqishme perëndimore presin nga Serbia që ta njohë Kosovën, por askush nuk garanton madje as integrimin e Serbisë në Bashkimin Evropian. Ai i bëri këto komente në një debat të organizuar nga Këshilli Atlantik, gjatë të cilit theksoi se nuk pret “kohëra të lehta për Serbinë me administratën e presidentit amerikan Joe Biden”, duke vënë theksin tek dallimet rreth çështjes së Kosovës. Serbia i sheh Shtetet e Bashkuara si mbështetëset kryesore të pavarësisë së Kosovës, të cilën ajo vazhdon ta kundërshtojë. Megjithatë, presidenti serb, një ish ultranacionalist, që pohon të jetë shndërruar në properëndimor, tha se Serbia “ka nevojë për Shtetet e Bashkuara” dhe është vënë në përpjekje për të thelluar marrëdhëniet me Uashingtonin. “Cfarë kemi nënshkruar në Bruksel 8 vjet më parë duhet të përmbushet nga të dyja palët. Dhe këtu është problemi. Pala tjetër ishte e gatshme të nënshkruajë sepse ishte e sigurt se nuk duhet te zbatojë asgjë”, tha presidenti serb, duke kritikuar Prishtinën për “shantazh”.

Top News – Një padi kundër Serbisë/ Sa i realizueshëm është plani i Kurtit…
10/05 12:24
Top News – Kosova peng i donacioneve/ Vendi në dozat e fundit të vaksinës anti covid
09/05 13:45
Top Channel/ Mijëra euro për mbrojtjen në Hagë/ Debate në Kosovë për transparencën e shpenzimeve
08/05 20:04
Top Channel/ Në Kosovë ulen shtrimet/89 të shtruar me covid, ka dhe të rinj me variantin britanik
08/05 19:57
Top Channel/ Punësim 6 muaj në Kosovë. Shtetasit nga Shqipëria me leje qëndrimi s’kanë nevojë për…
07/05 20:02
Top Channel/ Lejet e punës në Kosovë, rishikohen procedurat për shtetasit nga Shqipëria
07/05 12:58
Top News – Kompanitë kosovare sytë nga SHBA/ Partner preferencial, 30 mln euro eksporte këtë vit
07/05 12:02
Top Channel/ Përplasje në Kuvendin e Kosovës/ Tension dhe fyerje për gjykatën speciale në Kosovë
06/05 19:57
Top Channel/ Gratë në Kosovë, AFP: Po ngrihen mbi patriarkalizmin!
06/05 17:19
Top News – ‘Një arenë për burra’/ Femrat në Kosovë po ngrihen mbi patriarkalizmin
06/05 15:12
Top Channel/ Përplasje në Kuvendin e Kosovës: “O legen”, shpërthen deputeti i PDK
06/05 13:06
Top Channel/ BE ndihmë Kosovës për vaksina/ Komisioneri për zgjerimin takohet me Albin Kurtin
05/05 19:49
Top News – Rinis vaksinimi në Kosovë/ Pas ardhjes së 4680 dozave nga Bashkimi Evropian
05/05 14:21
Top News – Qeveria e Kosovës nuk del garant/ Për lirinë me kusht të ish-krerëve të UÇK-së
05/05 14:13
Top News – Edhe Kosova në ‘Defender Europe’/ Merr pjesë në stërvitje me 330 pjesëtarë të FSK-së
05/05 12:47
Top Channel/ Kosova do të testojë mësuesit/ Sindikata e Arsimit e kundërshton nismën e qeverisë
04/05 19:53
Top News – Luftëtari që u bë president/ Hashim Thaçi në gjykatën e hagës, deri kur…
04/05 15:46
Top News – Rrezikohet fundi i pandemisë/ Sondazhi, ende ka hezitim për të marrë vaksinën
04/05 15:42
Top News – Vaksina të reja në Kosovë/ Vijnë 4680 doza të pfizer nga bashkimi evropian
04/05 15:41
Top Channel/ U lirua nga Haga për të takuar të atin e sëmurë, Kadri Veseli pritet me brohorima!
04/05 15:26