Top News – Kurti refuzoi vaksinën kineze/ Deputeti kosovar lutje Ramës, ’na vaksino dhe ne’!
06/04/2021 22:09

Edhe pse kishin kërkuar ndihmën e Shqipërisë për vaksnimin e mësuesve nga Kosova, autoritetet shëndetësore atje e refuzuan një ditë më parë imunizimin me vaksinën kineze, Sinovac, me pretendimin se ligjet ua ndalojnë importimin e produkteve që nuk janë regjistruar nga EMA, dhe se nga ana tjetër Kosova preferon të marrë vaksina vetëm nga shtetet që e njohin. “ Orientimi ynë është tek shtetet qe e njohin pavarësine ndaj kemi rezerva ndaj ofertave të ndryshme”, do të pohonte kryeministri Albin Kurti. Por ndryshe nga ai, deputeti i PDK-së, Xhavit Haliti, i ka kërkuar kryeministrit Edi Rama, hapjen e disa qendrave te vaksinimit për qytetarët e Kosovës. Haliti shkruan se do të vaksinohej me çdo lloj vaksine, perfshire kinezen. "Thirrje publike kryeministrit shqiptar, Edi Rama. Vëlla i dashur Edi, kryeministër i Shqipërisë, duke marrë parasysh gjendjen e rëndë në Kosovë me pandeminë COVID-19, dhe në anën tjetër, neglizhencën e institucioneve të vendit për të siguruar vaksinën, bëj thirrje që të hapni disa qendra vaksinimi për të gjithë qytetarët e Kosovës. Ky veprim do të ishte i mirëpritur dhe i domosdoshëm në këtë kohë të keqe. Prandaj, vepro sa më shpejt si me rastin e punëtorëve shëndetësorë të Kosovës, për të shpëtuar jetë njerëzish. Unë dua të vaksinohem me cdo vaksinë që janë duke u vaksinuar bashkëkombasit e mi në Shqipëri. E, si unë janë shumë në Kosovë. Kryeministër na ndihmo të lutem që ta kalojmë edhe këtë sfidë që e ka goditur njerëzimin," ishte komenti i tij. kosova ishte vend ii fundit në Europë që nisi vaksinimin, e dozat e para mbërritën vetëm në 28 mars.

Top Channel/ Përplasje në Kuvendin e Kosovës/ Tension dhe fyerje për gjykatën speciale në Kosovë
06/05 19:57
Top Channel/ Gratë në Kosovë, AFP: Po ngrihen mbi patriarkalizmin!
06/05 17:19
Top News – ‘Një arenë për burra’/ Femrat në Kosovë po ngrihen mbi patriarkalizmin
06/05 15:12
Top Channel/ Përplasje në Kuvendin e Kosovës: “O legen”, shpërthen deputeti i PDK
06/05 13:06
Top Channel/ BE ndihmë Kosovës për vaksina/ Komisioneri për zgjerimin takohet me Albin Kurtin
05/05 19:49
Top News – Rinis vaksinimi në Kosovë/ Pas ardhjes së 4680 dozave nga Bashkimi Evropian
05/05 14:21
Top News – Qeveria e Kosovës nuk del garant/ Për lirinë me kusht të ish-krerëve të UÇK-së
05/05 14:13
Top News – Edhe Kosova në ‘Defender Europe’/ Merr pjesë në stërvitje me 330 pjesëtarë të FSK-së
05/05 12:47
Top Channel/ Kosova do të testojë mësuesit/ Sindikata e Arsimit e kundërshton nismën e qeverisë
04/05 19:53
Top News – Luftëtari që u bë president/ Hashim Thaçi në gjykatën e hagës, deri kur…
04/05 15:46
Top News – Rrezikohet fundi i pandemisë/ Sondazhi, ende ka hezitim për të marrë vaksinën
04/05 15:42
Top News – Vaksina të reja në Kosovë/ Vijnë 4680 doza të pfizer nga bashkimi evropian
04/05 15:41
Top Channel/ U lirua nga Haga për të takuar të atin e sëmurë, Kadri Veseli pritet me brohorima!
04/05 15:26
Top News – Liri e përkohshme për Kadri Veselin/ Ndodhet në Kosovë, pasi ka babain e sëmurë
02/05 22:32
Top News – Osmani uron Pashket/ ’Festa si kjo, manifetsojnë vlerat njerëzore’
02/05 15:05
Top Channel/ Rifillimi i dialogut Kosovë-Serbi. Borrell: Procesi nis në qershor dhe jo në maj
30/04 13:04
Top Channel/ Shqipëri-Kosovë! Analistët:Ftohja Rama-Kurti nuk do të dëmtojë marrëdhëniet mes vendeve
30/04 12:23
Top News – Kurti për ‘Non paper’/ E kanë prejardhjen nga Beogradi dhe Moska
29/04 23:01
Top News – Albin Kurti në Bruksel / ‘Kosova në NATO, e bën rajonin më të sigurt’
29/04 13:51
Top Channel/ Nuk ulet në një tryezë me Vucic, Kurti refuzon pjesëmarrjen në takimin e Brukselit!
29/04 12:02