Top News – Kurti fushatë në Shqipëri/ Rrebesh kritikash dhe paralajmërime në ‘shtëpi’
13/04/2021 12:05

Përfshirja e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, në zgjedhjet e përgjithshme në shqipëri, nuk është parë me sy të mirë në kosovë dhe një ditë më parë, kanë qenë të shumtë zërat nga opozita por edhe shoqëria civile që kanë kërkuar tërheqjen e tij nga fushata. Mbështetja që Kurti po i jep tre kandidatëve të lëvizjes vetëvendosje që marrin pjesë si të pavarur në zgjedhjet në shqipëri, po shihet si shmangie prej problemeve në vend. Opozita i kërkon kurtit tërheqjen nga fushata ndërsa analistët thonë se ëhstë problematike fushata në shqipëri në një kohë kur në kosovë ka pritshmëri të mëdha për ndryshime. Kryetari i lidhjes demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, në një postim në mediat sociale, kritikoi kryeministrin Albin Kurti dhe deputetët e vetëvendosjes duke thënë se qeveria ka braktisur njerëzit e saj duke theksuar se po tregohet papjekuri në një kohë kur 80 bashkëqytetarë po humbin jetën në një javë në prishtinë dhe të moshuarit e të rrezikuarit ga koronavirusi, presin të vaksinohen. Sipas Abdixhikut, 14 shkurti ëhstë kuptuar si një fund dhe jo si një fillim... Edhe partia demokratike e kosovës, ka kritikuar qeverinë kurti, për shmangjen e përgjegjësisë në një kohë kur problematikat në vend janë urgjente. Shefi i grupit parlamentar të PDK, Abelard Tahiri, i bëri thirrje atij të tërhiqet nga fushata zgjedhore në shqipëri ndërsa paralajmëroi edhe një seancë të jashtëzakonshme për të vënë para përgjegjësisë kryeministrin për masat dhe cështjet që lidhen me pandeminë.

Top News – Largimi i KFOR-it nga Kosova/ NATO-për këtë vendosin 30 vendet anëtare
14/05 11:48
Top News – Radhë të gjata për vaksinën/ Kosovë, vazhdon procesi i imunizimit të popullatës
14/05 11:28
Top Channel/ Falje me masa anticovid/ Falet namazi i Fitër Bajramit në Prishtinë
13/05 12:58
Top News – Mbërrijnë vaksina të tjera/ Kosovë, edhe 38,400 doza nga skema Covax
12/05 11:49
Top Channel/ Pikëpyetjet e dialogut me Serbinë/ Kosova: S’ka kapitull të ri pa dakordësuar agjendën
11/05 20:02
Top News – Një padi kundër Serbisë/ Sa i realizueshëm është plani i Kurtit…
10/05 12:24
Top News – Kosova peng i donacioneve/ Vendi në dozat e fundit të vaksinës anti covid
09/05 13:45
Top Channel/ Mijëra euro për mbrojtjen në Hagë/ Debate në Kosovë për transparencën e shpenzimeve
08/05 20:04
Top Channel/ Në Kosovë ulen shtrimet/89 të shtruar me covid, ka dhe të rinj me variantin britanik
08/05 19:57
Top Channel/ Punësim 6 muaj në Kosovë. Shtetasit nga Shqipëria me leje qëndrimi s’kanë nevojë për…
07/05 20:02
Top Channel/ Lejet e punës në Kosovë, rishikohen procedurat për shtetasit nga Shqipëria
07/05 12:58
Top News – Kompanitë kosovare sytë nga SHBA/ Partner preferencial, 30 mln euro eksporte këtë vit
07/05 12:02
Top Channel/ Përplasje në Kuvendin e Kosovës/ Tension dhe fyerje për gjykatën speciale në Kosovë
06/05 19:57
Top Channel/ Gratë në Kosovë, AFP: Po ngrihen mbi patriarkalizmin!
06/05 17:19
Top News – ‘Një arenë për burra’/ Femrat në Kosovë po ngrihen mbi patriarkalizmin
06/05 15:12
Top Channel/ Përplasje në Kuvendin e Kosovës: “O legen”, shpërthen deputeti i PDK
06/05 13:06
Top Channel/ BE ndihmë Kosovës për vaksina/ Komisioneri për zgjerimin takohet me Albin Kurtin
05/05 19:49
Top News – Rinis vaksinimi në Kosovë/ Pas ardhjes së 4680 dozave nga Bashkimi Evropian
05/05 14:21
Top News – Qeveria e Kosovës nuk del garant/ Për lirinë me kusht të ish-krerëve të UÇK-së
05/05 14:13
Top News – Edhe Kosova në ‘Defender Europe’/ Merr pjesë në stërvitje me 330 pjesëtarë të FSK-së
05/05 12:47