Top News – Kuba pa një Castro/ Për herë të parë në mbi 62 vite…
16/04/2021 15:25

Kur Raul Castro njoftoi tre vite më parë se në 2021 do të dorëhiqej si shef i partisë komuiste në Kubë, ai sigurisht që kishte parasysh ishullin në gjendje stabël ekonomike dhe një kalim tek një gjeneratë e re drejtuesish. Por gjërat nuk kanë shkuar ekzaktësisht sipas planit të tij. Ishulli i varur shumë nga turizmi u godit nga pandemia, ekonomia u tkurr me 11 për qind në 2020-ën. Kubanët cdo ditë, kalojnë orë të tëra në radhë të gjata për të siguruar ushqim, ilace dhe sende të tjera. Ndërsa zyrtarët kubanë kanë bërë cdo përpjekje për të ndaluar përhapjen e koronavirusit, rastet janë shumë të larta në ishull. Me gjasë do të duhen muaj për të parë se si do të shkojë plani ambicioz i Kubës për një vaksinë vendase. Kongresi i partisë komuniste në të cilin Raul Kastro do të japë lamtumirën, fillon të premten, ditën kur shënohet 60 vjetori i fitores së Kubës kundër azilantëve të trajnuar nga CIA gjatë atij një njihet si pushtimi i gjirit të derrave. Që nga vitet e para të revolucionit, shefi i shtetit në kubë ka kryesuar edhe partinë, duke e bërë thuajse të pamundur të përcaktosh se ku përfundon qeveria dhe ku fillon partia. Por në 2018, Kastro dha dorëheqjen si president duke i hapur rrugë pasuesit, Miguel Diaz Canel për të marrë në dorë drejtimin e qeverisë. Castro mbeti shef i partisë që mbikqyr planet afatgjata. Tani, ai do tërhiqet edhe nga ky post. Dhe largimi i tij do të shënojë fundin e erës në të cilën mbiemri i tij ishte në majë të lidershipit në ishull. Dhe kjo do të jetë e para herë e kubës pa një Kastro në më shumë se 62 vite.

Top News – 11 persona kërcënojnë presidentin/ Arrestohen nga policia, mes tyre një shqiptar
12/05 21:24
Top News – Del raporti amerikan për Shqipërinë/ Çfarë është bërë gabim me liritë fetare
12/05 21:23
Top Channel/ Ushtria e Izraelit qëllon me artileri kundër qytetit të Gaza – Pa koment
12/05 21:21
Top Channel/ Gjykata ruse lë në paraburgim vrasësin e 8 nxënësve e një mësuesi në shkollën e Kazan
12/05 21:21
Top Channel/ Sulmet ajrore të Izraelit godasin ndërtesën në qytetin e Gaza – Pa koment
12/05 21:20
Top Channel/ Filipine, roja bregdetare kthen prapa anijet kineze në ujërat e kontestuara – Pa koment
12/05 21:20
Top Channel/ Turma të mëdha mblidhen në Bangladesh në përgatitje të festës së Bajramit – Pa koment
12/05 21:19
Top Channel/ Meksikanët kërkojnë drejtësi për vrasjen e tre vëllezërve, të rrëmbyer nga bandat
12/05 21:19
Top News – Dokumenti që nxjerr blof BE/ Zhgënjimi i integrimit për vendet e ballkanit
12/05 19:27
Top News – Pastrim parash me Kriptomonedha/ 11 të arrestuar në evropë për ‘paratë dixhitale’
12/05 19:23
Top News – Rregullat reja për në Gjermani/ Si duhet të veprojnë ata që janë vaksinuar
12/05 19:22
Top News – Fëmijët të tmerruar/ Izrael: Gaza, banorët përgatiten për luftë
12/05 19:21
Top News – Humbi unazën e martesës në det/ ’E gjen’ tek një peshk në një ishull në paqësor
12/05 18:06
Top News – Lufta e tretë botërore…/ Ish ushtaraku Britanik-covidi, ‘arma perfekte’
12/05 18:05
Top News – Roveri Perseverance/ Gati të zbulojë sekretet e marsit
12/05 18:05
Top News- Capri bëhet ‘Covid-free’/ Vaksinohet popullata, ishulli idilik pret vizitorët
12/05 18:05
Top News- Erdogan ‘skërmit’ dhëmbët/ Takon putin-‘OKB t’i tregojë vendin Izraelit’
12/05 18:04
Top News – ’Po bie shi minjsh’/ Pamjet horror, Australia nën pushtimin e brejtësve
12/05 18:04
Top News – Dua Lipa na bën krenarë/ Riumfon në ‘Brit Awards’, rrëmben dy çmime
12/05 17:00
Top News – Nëntë-njakët e rekordit/ Kalojnë me sukses javën e parë të jetës…
12/05 16:37