Top News – Fundi i cigareve…/ Zelanda e re do të krijojë gjeneratën pa duhan
16/04/2021 15:27

Zelanda e re ka prezantuar një seri propozimesh që kanë si qëllim të bëjnë të jashtëligjshëm pirjen e duhanit për gjeneratën e re dhe që do ta zhvendosë vendin më pranë qëllimit për tu cliruar një herë e mirë nga duhani deri në 2025. Planet përfshoijnë rritjen graduale të moshës së lejuar për pirjen e duhanit, që mund të shtyjë ndalimin e shitjes së cigareve dhe produkteve të tjera për këdo që ka lindur pas 2004, duke e bërë kështu efektivisht të paligjshme pirjen e duhanit për këtë gjeneratë. Po ashtu po merret në konsideratë dhe një reduktim domethënës në nivelin e nikotinës që lejohet në produktet e duhanit, filtra që e pengojnë atë, një cmim minimal për duhanin si edhe kufizime të vendeve të shitjes së tyre. Propozimet u mirëpritën nga një numër organizatash të shëndetit publik. Por planet u përballën edhe me kritika për pasoja të mundshme të padëshirueshme, mes të cilave perspektiva e falimentimit për dyqanet e vogla dhe mundësia e nxitjes së një tregu të zi për duhanin. Pirja e duhanit është një nga katër shkaktarët e vdekjeve nga kanceri në zelandën e re dhe thuajse gjysma e banorëve e përdorin atë. Efektet ndjehen më shumë mes maorëve, banorëve indigjenë të zelandës së re. Kanceri është edhe vrasësi më i madh për gratë maore.

Top News – Negociatat, ende nuk ka një datë! Zbardhet kushti i vetëm i ke për Shqipërinë
11/05 19:53
Top News – Golden Globes në krizë/ Tom Cruise kthen çmimet, NBC pezullon ceremoninë
11/05 18:35
Top News – Nuk formohet dot qeveria/ Bullgari, presidenti shpall zgjedhje te parakoheshme
11/05 18:35
Top News – Babai më pjellor në botë/ Është nga zimbabveja, ka 16 gra dhe 151 fëmijë
11/05 17:48
Top News – ‘Duke pritur Godonë’/ Rama ironizon çeljen e negociatave me BE
11/05 16:47
Top News – Presidenti, SPAK për paratë e pista/ Meta, nga konferencat…tek postimet në Facebook
11/05 16:46
Top News – Si filloi jeta në Tokë…/ Raketa ‘mbush barkun’ me kampionet e asteroidit
11/05 16:46
Top News – Kishat gjermane sfidojnë Papën/ Bekojnë martesat e çifteve gay në shenjë proteste
11/05 16:19
Top News – 6 doza Pfizer gabimisht/ Itali, 23 vjeçarja nuk ka pasoja anësore
11/05 16:18
Top News – Për të parën herë e vetme… / Mbretëresha Elisabetë pa bashkëshortin në parlament
11/05 16:18
Top News – ‘Rizgjohet’ Çernobili/ Çarje të reja bërthamore në reaktorin numër 4
11/05 15:57
Top News – ‘Do ta zhysim Izraelin në ferr’/ Hamasi kërcënon pas vrasjes së 9 fëmijëve në Gaza
11/05 15:57
Top News – Varianti i zbuluar në Indi/ OBSH e klasifikon ‘një shqetësim global’
11/05 14:08
Top News – Kulmi i dhunës në vitet e fundit/ Jeruzalem, thirrje për qetësi nga e gjithë bota
11/05 14:07
Top News – Rusi, sulm në shkollë/ Mbi 11 viktima, një autor i vrarë, tjetri në pranga
11/05 12:27
Top News – Telashet s’kanë të sosur/ Boeing 737 Max sërish nën hetim
11/05 12:22
Top News – Tension në ngushticën e Hormuzit/ SHBA qëllon anijet iraniane në gji
11/05 12:19
Top News – Sulmi ndaj tubacionit të naftës/ Biden fajëson Moskën-përgjegjëse por nuk kemi prova
11/05 12:05
Top News – Pandemia rriti obezitetin/ OBSH e shqetësuar, paralajmëron pasoja afatgjata
11/05 11:52
Top News – Vaksina e Pfizer dhe BioNTech/ SHBA, miratohet edhe për fëmijët 12-15 vjeç
11/05 11:51