Top Channel/ Shpërthimi i Dendias në Ankara, mediat greke: “ E provokoi Erdogani”
16/04/2021 15:28

Mediat greke pretendojnë se përplasja e dy ministriave të jashtëm, atij grek Nikos Dendias dhe atij turk Mevlüt Çavuşoğlu në Ankara, e kishte origjinën që përpara. Shpërthimi i kryediplomatit grek, sipas gazetës Protothema, ishte pasojë e një provokimi nga takimi mëhershëm me kreun e shtetit turk, Rexhep Tajip Erdogan. Sipas shtypit grek, ngacmimet i nisi Erdogani e i vazhdoi Çavuşoğlu. Lëvizja e Dendiast është lavdëruar nga mediat greke të cilat thonë se ministri arriti ta shmangte me shkatësi shndërrimin në një peng të Erdoganit. Replikat nisën pasi Cavousoglou theksoi se ceshtjet qe ndajne dy vendet mund të zgjidhen përmes një dialogu konstruktiv, e përmendi edhe minoritetin mysliman ne Trake te cilin e quajti “turk”. Dendias nga ana tjetër i kujtoi tensionet në Egje e tha se atje dhe në Mesdheun Lindor, Turqia shkeli të Drejtën Ndërkombëtare dhe Konventën mbi Ligjin e Detit. Dy diplomatët vazhdouan të shkëmbenin akuza me njëri tjetrin, derisa në mbylljen e takimit të tensionuar, pas të cilit Dendias u takua edhe me vëtë Erdoganin.

Top Channel/ Adoleshenti palestinez i vrarë nga ushtria në Bregun Perëndimor, varroset në Nablus
06/05 21:18
Top Channel/ Banorët në Guatemala në rituale lutjeje për fundin e aktivitetit të vullkanit Pacaya
06/05 21:17
Top Channel/ Peshkarexhat franceze bllokojnë ishullin Jersey në protestë ndaj Anglisë për peshkimin
06/05 21:15
Top Channel/ Presidenti Macron shënon 200-vjetorin e vdekjes së Napoleonit në ‘Les Invalides’
06/05 21:14
Top Channel/ Gruaja lind nëntë bebe të shëndetshme në spitalin në Marok – Pa koment
06/05 21:13
Top Channel/Protesta të dhunshme në Bogota, në ditën e tetë të trazirave të rënda sociale në Kolumbi
06/05 21:12
Top Channel/ “Made in China” , rruga e re kineze e Mëndafshit pëson të çara!
06/05 16:45
Top Channel/ Ndodh në Japoni: me fondet anti Covid ndërtojnë statujë kallamari!
06/05 15:31
Top News – Po vijnë ‘The Blitzers’…/ Beteja për superyjet e radhës së k-POP-it
06/05 15:27
Top News – Rusi, një Barbie në hapësirë/ Gati misioni. një balerinë e një aktore në ekuipazh
06/05 14:57
Top News – Zjarr dhe zemërim në Kolumbi/ Protestuesit duan të djegin të gjallë policët
06/05 14:48
Top News – Me ndihmat për koronavirusin/ Bashkia ndërton statujën gjigande të oktapodit…
06/05 14:39
Top Channel/ Kur hyjnë në lojë gjermanët, “tërmet” në bizneset e “Ndranghetës”
06/05 14:24
Top Channel/ Plas skandali në Indonezi-testet e Covid në aeroport, me tamponë të përdorur!
06/05 13:40
Top News – ‘Dhëmb për dhëmb’/ SHBA do ti përgjigjet akteve agresive të rusisë
06/05 13:23
Top News – Ndihmë për Kosovën/ Kroacia i dhuron 10 mijë vaksina anti covid
06/05 13:22
Top News – Starship’ ia del mbanë/ Prototipi i ri i Spacex përfundon provën me sukses
06/05 13:22
Top News – Twitter apel përdoruesve/ ’Tregohuni të sjellshëm e mendohuni dy herë’
06/05 13:22
Top Channel/ Shteti amerikan vendim drastik, rikthen skuadrat e pushkatimit dhe karrigen elektrike
06/05 12:58
Top Channel/ Itali, 22 vjecaren e tërheq rruli në fabrikë, e ëma: po punonte për të birin
06/05 12:58