Top Channel/ Prag Ramazani, myftiu i Kosovës thirrje për paqe: “Larg egos e urrejtjes”!
22/03/2023 15:35

Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, i uroi besimtarëve myslimanë agjërim të lehtë në prag të nisjes së Muajit të Ramazanit, ndërsa mesazhi I tij ishte edhe më i gjerë, duke përfshirë gjithashtu dhe dëshirën për paqe në botë. Agjërimi, kujtoi Tërnava, e afron besimtarin me krijuesin, e largon nga “egoja, urrejtja e smira” dhe e “motivon për punë e vepra të mira”. Në këtë vigjilje të fillimit të këtij muaji të madh, lusim Zotin që sa më parë të ndalen luftërat e konfliktet dhe popujt të jetojnë të qetë dhe në paqe e harmoni. Misioni i njeriut në botë nuk është që të krijojë trazira, gjakderdhje, vuajtje e shkatërrime, por të jetojë me dinjitet ashtu siç na ka udhëzuar krijuesi i gjithësisë. ..Lusim Zotin që sa më parë të ndalojnë luftrat dhe konfliktet. Teksa përmendte konfliktet, Tërnava kujtoi traidën e popullit shqiptar që njihet për bashkëjetesë, respektin, solidaritetin e humanizmin, sic tha ai.Muaji i Ramazanit nis më 23 mars dhe do të zgjasë për 30 ditë, deri më 20 prill. Gjatë kësaj periudhe, besimtarët frenohen nga ushqimi që nga lindja e Diellit deri në perëndim, në shenjë sakrifice dhe përkushtimi ndaj Zotit. Në përfundimin e këtij muaji të shënjtë për ta, myslimanet në mbarë botën festojnë Fitër Bajramin, një prej dy festave më të mëdha të besimit islam.

Top Channel/ Kritika të forta Kosovës! I dërguari i Gjermanisë: Veprimet në veri janë budallallëk
27/05 19:19
Top News-Richard Grenell kritikon ashpër Kurtin/ ‘Shkatërroi lidhjen me SHBA, na duhet Hashim Thaçi’
27/05 19:01
Top News – ‘Kurti të detyrohet që të tërhiqet’ / Vuçiç i pakënaqur me kritikat e Perëndimit
27/05 17:13
Top Channel/ Kritika të forta Kosovës/ I dërguari i Gjermanisë: Veprimet në veri janë budallallëk
27/05 15:33
Top Channel/ Largohet një kamion-barrikadë në Zveçan, situata është qetë, por nën tension
27/05 14:44
Top Channel/ Një ditë pas përplasjeve/ Situatë e qetë në veri, policia ruan ndërtesat komunale
27/05 14:43
Top Channel/ Videoja ekskluzive: Si ofendojnë serbët shoferët shqiptarë, reagimi!
27/05 14:15
Top Channel/ Ministri serb kërcënon Kosovën: “Të gjitha opsionet në tryezë, do mbrojmë vendin”!
27/05 13:18
Top Channel/ Kurti refuzoi ndërkombëtarët/ Përgjigjia pas kërkesave për të mos vijuar më tej
27/05 12:56
Top Channel/ Përplasje në veri të Kosovës/ Serbët kundërshtojnë kryetarët e rinj, ndërhyn policia
27/05 12:55
Top News – KFOR është në gatishmëri/ Por, NATO kërkon zgjidhje me dialog në Veri
27/05 12:24
Top News – Kurti i përgjigjet SHBA e BE / ‘Mirëkuptoj shqetësimet, por në veri po zbatojmë ligjin’
27/05 10:42
Top News-Kurti e Osmani u përgjigjen ndërkombëtarëve/‘Po zbatohet Kushtetuta’ opozita kritika Kurtit
26/05 22:52
Top News- Ndërkombëtarët kryqëzojnë Kurtin/ ‘Ndalo masat e dhunshme, fokusohu tek dialogu’
26/05 22:41
Top Channel/ Tensione në veri të Kosovës, përplasje mes serbëve dhe policisë,reagojnë ndërkombëtarët
26/05 22:23
Top Channel/ Të shtëna me armë dhe përplasje! Policë të lënduar nga incidentet në veri të Kosovës
26/05 22:14
Top Channel/ KFOR shton prezencën në veri të Kosovës, forca të shumta drejt Laposaviçit
26/05 19:01
Top Channel/ Të shtëna me armë dhe përplasje! Policë të lënduar nga incidentet në veri të Kosovës
26/05 18:55
Top News – SHBA kritikon aksionin në veri / Hovenier-Dhuna e papranueshme, ta ndalet menjëherë
26/05 18:37
Top News- Vuçiç mobilizon ushtrinë / Akuzon Kurtin-Po dhunon serbët e Kosovës
26/05 17:56