Top Channel/ Mendoi se shpëtoi, në Angli shfaqet varianti Indian i koronavirusit
16/04/2021 15:30

Me ritmin rekord të vaksinimeve dhe uljen e ndjeshme të rasteve të reja, britanikët menduan se mund të merrnin frymë lirisht. Masat kufizuese janë zbutur së fundi dhe shumë prej tyre, nisën të planifikonin pushimet jashtë kufijve. Por duket është ende shpejt për të pretenduar kthimin në normalitet. Një variant i ri i koronavirusit, ai Indian, është diktuar këto ditët e fundit në vend e rastet duket se sa vjen e po shtohen. Bëhet fjalë për mutacionin Indian, të pagëzuar B.1.617. Mbi 77 infektime me kete variant u rgjistruan në Mbretërinë e bashkuar brenda javes. Ai duket po prevalon mbi të tjeret, dhe ekspertët kanë nisur ta shohin me shqetësim. Pjesa më e madhe e Evropës është detyruar të rikthejë masat kufizuese mes një vale të tretë vdekjeprurëse të koronavirusit. Megjithatë, në Britani, restorantet, dyqanet dhe shërbimet e tjera u rihapën të hënën ndërsa qeveria theksoi se programi i saj i vaksinimit ka ulur numrin e infeksioneve. Varianti B.1.617, i zbuluar për herë të parë në Indi, është gjendur që prej atëherë në disa vende përfshirë Gjermaninë, Zvicrën dhe Italinë

Top News – Merkel, Kurtit: Jemi pranë jush/ Në fokus dialogu me Serbinë e liberalizimi i vizave
17/05 21:48
Top Channel/ Artileria izraelite bombardon Gazën pa diskriminim, nga zona kufitare Sderot
17/05 21:21
Top Channel/ Forcat izraelite bllokojnë hyrjen në Sheikh Jarrah në Jerusalem, pas sulmit me makinë
17/05 21:21
Top Channel/ Presidenti Macron mirëpret homologun egjiptian për krizën e Lindjes së Mesme
17/05 21:20
Top Channel/ Palestinezët rekuperojnë trupin e viktimës mes zjarrit të sulmeve ajrore në Gaza
17/05 21:15
Top Channel/ Zyrtarët në Indi evakuojnë zonat bregdetare para ciklonit ‘monstruoz’ – Pa koment
17/05 21:15
Top Channel/ Sulmi ajror izraelit ndez në flakë Rripin e Gazës – Pa koment
17/05 21:12
Top Channel/Demonstruesit pro-palestinezë në Pakistan djegin flamurët izraelitë &amerikanë në Karaçi
17/05 21:12
Top News – Gati një shi raketash mbi Izrael/ Hamas premton bombardim masiv të qyteteve izraelite
17/05 21:06
Top News – ‘Ta shpëlajmë’ virusin me birrë/ Britanikët gati për në pub, Xhonson: Ok por…kujdes!
17/05 20:05
Top News – Raketat fluturojnë në qiell/ Babai përpjekje maksimale të mbrojë fëmijën
17/05 20:04
Top News – Greqia dashurohet me ‘Iron Dome’/ Athina do ‘kupolën e hekurt’ për mbrojtje nga Turqia
17/05 20:04
Top News – Gaza, asgjësohet Abu Harbeed/ Izraeli ‘lan hesapet’ me autorin e shumë atentateve
17/05 20:03
Top Channel/ Myslimanët në Gaza përjetojnë ferrin, Erdogan kërkon ndihmën e Papës!
17/05 17:14
Top Channel/ Çfarë po gatuhet? Vuçiç braktis samitin e Sllovenisë, s`ka marrëveshje për kufijtë!
17/05 17:14
Top News – Masakër mbi palestinezët/ Erdogan kërkon ndihmën e Papës-sanksione Izraelit
17/05 16:58
Top News – ‘Metroja’ e Hamasit/ Rrjeti nëntokësor që izraeli ka nën shënjestër…
17/05 16:58
Top News – Një tigër në arrati/ Tmerroi Hjustonin për një javë të tërë
17/05 16:57
Top News – Shembet sinagoga/ Izrael, dy viktima dhe mbi 160 të plagosur
17/05 16:11
Top News – Bella Hadid zemëron Izraelin/ ’Kërkon hedhjen e hebrenjve në det…’
17/05 16:11