Top Channel/ Kurti, kritika të ashpra për ndërhyrje në zgjedhjet e Shqipërisë
13/04/2021 12:04

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku e kritikoi ashpër kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe deputetë të tjerë të lëvizjes Vetëvendosje për pjesëmarrjen në fushatën zgjedhore në Shqipëri. Në një postim në rrjetet sociale, Abdixhiku shprehej se qeveria i ka braktisur njerëzit e vet. “ Mazhoranca që zgjodhi ky vend ka preferuar të kthehet në opozitë që proteston dhe bën fushatë në një vend tjetër, e kjo pikërisht në pikun e një krize shëndetësore dhe ekonomike”, u shpreh kreu i LDK-së. ligjvënësi Abelard Tahiri i partisë demokratike të Kosovës ndante të njëjtin mendim. Ai e tërhoq vëmendjen tek bilanci i vdekjeve nga Covid 19 që prej krijimit të qeverisë së re, duke e akuzuar Kurtin se nuk ka bërë gjë tjetër, përvec një shtrëngimi të masave ekzistuese. “ E vetmja gjë që arriti kjo qeveri ishte të izolonte Kosovën, teksa ministrat e saj dhe ligjvënësit thyejnë ndalimin e lëvizjes, dhe shkojnë në Shqipëri të bëjnë fushatë”, u shpreh ai. Tahiri shtoi se ndërhyrja e kreut të ekzekutivit në zgjedhjet e Shqipërisë përbën një precedent të rrezikshëm. Një sërë zyrtarësh të VV kanë qenë në shqipëri këto ditë për fushatën, ndërsa Kurti i ka mbështetur edhe personalisht kandidatët e vetevendosjes në Shqipëri përpara se qeveria e tij të votohej në parlament.

Top Channel/ Kapen 400 kg kokainë në Kosovë, droga zbarkoi në Durrës dhe u ndoq deri në Lipjan
18/05 02:22
Top News – Operacioni ku u sekuestruan 400 kg kokainë/ Autoritetet e Kosovës dhe SPAK japin detaje
18/05 00:38
Top News – Hajdari: MSA brenda këtij mandati/ Kosovë, kuvendi njihet me programin e qeverisë Kurti
17/05 22:58
Top Channel/ Lumezi: Vlera e 400 kg kokainë të sekuestruara arrin 20 mln euro
17/05 22:52
Top Channel/ Mehmeti: Janë arrestuar 7 persona, shtetas të Republikës së Kosovës
17/05 22:51
Top Channel/ Zemaj në Kuvend: Nuk ka plan sa persona do të vaksinohen!
17/05 22:49
Top Channel/ Kosovë, Vitia: Deri në fund të vitit vaksinimi do mbulojë 60% të qytetarëve
17/05 22:48
Top Channel/ Kosovë, protesta kundër abuzimit seksual në shkolla
17/05 22:47
Top Channel/ Tahiri në Kuvend: Projekti i BKH ka qenë projekt i PDK-së
17/05 22:47
Top Channel/ 400 kg kokainë në Kosovë, Llugaliu: Është konstatuar se 9 zyrtarë doganorë janë…
17/05 22:44
Top Channel/ Kurti: Zgjidhja e çështjeve të hapura me Serbinë do bëhet përmes dialogut parimor
17/05 22:44
Top Channel/ Kurti padi ndaj Serbisë për gjenocid të kryer në Kosovë
17/05 22:43
Top Channel/ Kurti: Kosova, imunizimi i 60% të popullatës deri në fund të 2021
17/05 22:42
Top Channel/ Kurti në Kuvend: BE ka kërkuar shumë nga ne, koha që ne të kërkojmë nga BE
17/05 22:41
Top Channel/ Gashi: Haxhiu që dikur bërtiste ka kuptuar që ka institucione të besueshme në Kosovë
17/05 22:40
Top Channel/’Qeveria Kurti’/Haxhiu: Qeverisja e PDK s’ka qenë e interesuar të luftojë korrupsionin
17/05 22:38
Top Channel/ Hamza: Qeveria Kurti ka planifikuar rritje të borxhit publik
17/05 22:36
Top News – Autostradat në Kosovë/ Përse vazhdojnë të jenë pa pagesë…
17/05 15:27
Top Channel/ Protestë në Kosovë kundër abuzimit seksual në shkolla
17/05 14:41
Top Channel/ Kurti prezanton programin qeverisës, opozita: “sipërfaqësor, s`ka plan veprimi”
17/05 14:37