Top Channel/ Kosovë, nga e hëna rikthehet mësimi në shkolla
16/04/2021 15:23

Nga dita e hënë, në mbarë Kosovën mësimi në të gjithë nivelet e arsimit parauniversitar do të vazhdojë me pjesëmarrjen fizike të nxënësve në shkolla. Përmes një postimi në Facebook, ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci, shpjegoi se vendimi u mor në bashkëpunim me Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës dhe institucionin që ajo drejton. Nxënësit e arsimit parauniversitar, duke përjashtuar këtu ciklin e ulët nga klasa e parë deri në të pestën, e kishin zhvilluar mësimin online që prej 12 prillit, një nga masat e marra prej qeverisë per frenimin e përhapjes së pandemisë. Këto javët e fundit, Kosova është përballur me një shtim të numrit të infektimeve me koronavirus, por edhe të viktimave nga Covid 19. Të enjten, Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike atje raportoi për 17 jetë të humbura dhe 600 raste të reja brenda 24 orësh. Aktualisht, rastet aktive në vend janë gati 13 mijë.

Top News – Largimi i KFOR-it nga Kosova/ NATO-për këtë vendosin 30 vendet anëtare
14/05 11:48
Top News – Radhë të gjata për vaksinën/ Kosovë, vazhdon procesi i imunizimit të popullatës
14/05 11:28
Top Channel/ Falje me masa anticovid/ Falet namazi i Fitër Bajramit në Prishtinë
13/05 12:58
Top News – Mbërrijnë vaksina të tjera/ Kosovë, edhe 38,400 doza nga skema Covax
12/05 11:49
Top Channel/ Pikëpyetjet e dialogut me Serbinë/ Kosova: S’ka kapitull të ri pa dakordësuar agjendën
11/05 20:02
Top News – Një padi kundër Serbisë/ Sa i realizueshëm është plani i Kurtit…
10/05 12:24
Top News – Kosova peng i donacioneve/ Vendi në dozat e fundit të vaksinës anti covid
09/05 13:45
Top Channel/ Mijëra euro për mbrojtjen në Hagë/ Debate në Kosovë për transparencën e shpenzimeve
08/05 20:04
Top Channel/ Në Kosovë ulen shtrimet/89 të shtruar me covid, ka dhe të rinj me variantin britanik
08/05 19:57
Top Channel/ Punësim 6 muaj në Kosovë. Shtetasit nga Shqipëria me leje qëndrimi s’kanë nevojë për…
07/05 20:02
Top Channel/ Lejet e punës në Kosovë, rishikohen procedurat për shtetasit nga Shqipëria
07/05 12:58
Top News – Kompanitë kosovare sytë nga SHBA/ Partner preferencial, 30 mln euro eksporte këtë vit
07/05 12:02
Top Channel/ Përplasje në Kuvendin e Kosovës/ Tension dhe fyerje për gjykatën speciale në Kosovë
06/05 19:57
Top Channel/ Gratë në Kosovë, AFP: Po ngrihen mbi patriarkalizmin!
06/05 17:19
Top News – ‘Një arenë për burra’/ Femrat në Kosovë po ngrihen mbi patriarkalizmin
06/05 15:12
Top Channel/ Përplasje në Kuvendin e Kosovës: “O legen”, shpërthen deputeti i PDK
06/05 13:06
Top Channel/ BE ndihmë Kosovës për vaksina/ Komisioneri për zgjerimin takohet me Albin Kurtin
05/05 19:49
Top News – Rinis vaksinimi në Kosovë/ Pas ardhjes së 4680 dozave nga Bashkimi Evropian
05/05 14:21
Top News – Qeveria e Kosovës nuk del garant/ Për lirinë me kusht të ish-krerëve të UÇK-së
05/05 14:13
Top News – Edhe Kosova në ‘Defender Europe’/ Merr pjesë në stërvitje me 330 pjesëtarë të FSK-së
05/05 12:47