Top Channel/ Greqi, mbushen terapitë intensive, shtohen vdekjet e intubimet
18/04/2021 11:49

Me 2.411 infektime të reja nga koronavirusi brenda vetëm 24 orësh, 7 prej të cilave të identifikuara në pikat e hyrjes në vend, Greqia që u lavdërua për mënyrën sesi përballoi valën e parë të pandemisë, duket sikur po dorëzohet me të tretën. 67 vdekje u konfirmuan së fundi, duke e cuar në gati 9.400 bilancin total të jetëve të humbura në vendin fqinj ë nga fillimi i pandemisë. 837 pacientë janë në intubim, ndërsa terapitë intensive janë mbulur plot e nuk po përballojnë dot më fluksin e të shtruarve. Mesatarja e të shtruarve në spital me Covid 19 në Greqi përgjatë 7 ditëve të fundit, ka qenë 514. Mosha e të prekurve është ulur tani në rreth 44 vjec. Një në katër persona në intubim, është nën 55 vjec. Ekspertët thyonë se më të moshuarit që u vaksinuan, duekt se kanë fituar më shumë mbrojtje. Në këtë situatë, trysnia mbi autoritetet është e lartë për të mos lehtësuar masat përpara Pashkëve, nga frika se lëvizjet e njerëzve, takimet familjare e grumbullimet do të kthehen në një minë me sahat, duke bërë që rastet të shperthejnë sërish. Teksa autoritetet greke po ruheshin shumë nga përhapja e infeksionit prej shqipërisë, së fundi duket se po ndodh krejt e kundërta. Ditët e fundit gjirokastra është renditur në krye të listës së zonave me më shumë të infektuar nga covid. Shkaku i përkeqesit të situatës epidemiologjike në këtë qark duket se janë bërë pikërisht kontaktet me Greqinë, sepse një pjesë e të infektuarve kanë ardhur prej andej.

Top News – Negociatat, ende nuk ka një datë! Zbardhet kushti i vetëm i ke për Shqipërinë
11/05 19:53
Top News – Golden Globes në krizë/ Tom Cruise kthen çmimet, NBC pezullon ceremoninë
11/05 18:35
Top News – Nuk formohet dot qeveria/ Bullgari, presidenti shpall zgjedhje te parakoheshme
11/05 18:35
Top News – Babai më pjellor në botë/ Është nga zimbabveja, ka 16 gra dhe 151 fëmijë
11/05 17:48
Top News – ‘Duke pritur Godonë’/ Rama ironizon çeljen e negociatave me BE
11/05 16:47
Top News – Presidenti, SPAK për paratë e pista/ Meta, nga konferencat…tek postimet në Facebook
11/05 16:46
Top News – Si filloi jeta në Tokë…/ Raketa ‘mbush barkun’ me kampionet e asteroidit
11/05 16:46
Top News – Kishat gjermane sfidojnë Papën/ Bekojnë martesat e çifteve gay në shenjë proteste
11/05 16:19
Top News – 6 doza Pfizer gabimisht/ Itali, 23 vjeçarja nuk ka pasoja anësore
11/05 16:18
Top News – Për të parën herë e vetme… / Mbretëresha Elisabetë pa bashkëshortin në parlament
11/05 16:18
Top News – ‘Rizgjohet’ Çernobili/ Çarje të reja bërthamore në reaktorin numër 4
11/05 15:57
Top News – ‘Do ta zhysim Izraelin në ferr’/ Hamasi kërcënon pas vrasjes së 9 fëmijëve në Gaza
11/05 15:57
Top News – Varianti i zbuluar në Indi/ OBSH e klasifikon ‘një shqetësim global’
11/05 14:08
Top News – Kulmi i dhunës në vitet e fundit/ Jeruzalem, thirrje për qetësi nga e gjithë bota
11/05 14:07
Top News – Rusi, sulm në shkollë/ Mbi 11 viktima, një autor i vrarë, tjetri në pranga
11/05 12:27
Top News – Telashet s’kanë të sosur/ Boeing 737 Max sërish nën hetim
11/05 12:22
Top News – Tension në ngushticën e Hormuzit/ SHBA qëllon anijet iraniane në gji
11/05 12:19
Top News – Sulmi ndaj tubacionit të naftës/ Biden fajëson Moskën-përgjegjëse por nuk kemi prova
11/05 12:05
Top News – Pandemia rriti obezitetin/ OBSH e shqetësuar, paralajmëron pasoja afatgjata
11/05 11:52
Top News – Vaksina e Pfizer dhe BioNTech/ SHBA, miratohet edhe për fëmijët 12-15 vjeç
11/05 11:51