Top Channel/ Dialog pa dialog, Kurti dhe Vuçiç të ndarë në Bruksel!
21/04/2021 15:25

Albin Kurti pritet që javën e ardhshme, nga data 28 deri në 30 prill të realizojë vizitën e tij të parë në Bruksel që prej marrjes së postit të kryeministrit të Kosovës. Burime të BE-së pohuan se po bëhen përgatitjet e fundit për axhendën e bisedimeve që shefi i ekzekutivit në prishtinë do të ketë me përfaqësuesit e lartë të bllokut . Në të njëjtën javë, ndonëse jo në të njëjtën kogë, kryeqytetin belg e viziton edhe presidenti serb, Aleksandar Vuçic. Nga sa pohoi për REL zëdhënësi i qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu, Kurti do të takohet me përfaqësues të institucioneve të Bashkimit Evropian, por nuk pritet të ketë një takim mes tij dhe Vucicit. Presidenti serb do ti zhvillojë të ndara takimet e tij në 26 dhe 27 prill. Mësohet se Kurti ka në axhendë bisedime me presidentin e Këshillit Evropian, Charles Michel, kryetaren e Komisionit Evropian Ursula von Der Leyn, Përfaqësuesin e lartë Josep Borrell si dhe Komisionerin për fqinjësi dhe zgjerim, Oliver Verhelyi. Tema qendrore e tyre pritet të jetë padyshim dialogut me Serbvinë, si edhe përballja e vendit me pandeminë e koronavirusit e ndihma që po ofron BE-ja. Pritet megjithatë që bisedimet me kryeministrin Kurti edhe ato me Vucic të shfrytëzohen për të përgatitur terrenin për një takim mes tyre, i cili do të shënonte vazhdimin e dialogut në nivel të lartë, sic nuk ka ndodhur më që prej muajit shtator kur me Vucic u takua kryeministri i atehershwm i Kosoves, Avdullah Hoti.

Top News – Kosova peng i donacioneve/ Vendi në dozat e fundit të vaksinës anti covid
09/05 13:45
Top Channel/ Mijëra euro për mbrojtjen në Hagë/ Debate në Kosovë për transparencën e shpenzimeve
08/05 20:04
Top Channel/ Në Kosovë ulen shtrimet/89 të shtruar me covid, ka dhe të rinj me variantin britanik
08/05 19:57
Top Channel/ Punësim 6 muaj në Kosovë. Shtetasit nga Shqipëria me leje qëndrimi s’kanë nevojë për…
07/05 20:02
Top Channel/ Lejet e punës në Kosovë, rishikohen procedurat për shtetasit nga Shqipëria
07/05 12:58
Top News – Kompanitë kosovare sytë nga SHBA/ Partner preferencial, 30 mln euro eksporte këtë vit
07/05 12:02
Top Channel/ Përplasje në Kuvendin e Kosovës/ Tension dhe fyerje për gjykatën speciale në Kosovë
06/05 19:57
Top Channel/ Gratë në Kosovë, AFP: Po ngrihen mbi patriarkalizmin!
06/05 17:19
Top News – ‘Një arenë për burra’/ Femrat në Kosovë po ngrihen mbi patriarkalizmin
06/05 15:12
Top Channel/ Përplasje në Kuvendin e Kosovës: “O legen”, shpërthen deputeti i PDK
06/05 13:06
Top Channel/ BE ndihmë Kosovës për vaksina/ Komisioneri për zgjerimin takohet me Albin Kurtin
05/05 19:49
Top News – Rinis vaksinimi në Kosovë/ Pas ardhjes së 4680 dozave nga Bashkimi Evropian
05/05 14:21
Top News – Qeveria e Kosovës nuk del garant/ Për lirinë me kusht të ish-krerëve të UÇK-së
05/05 14:13
Top News – Edhe Kosova në ‘Defender Europe’/ Merr pjesë në stërvitje me 330 pjesëtarë të FSK-së
05/05 12:47
Top Channel/ Kosova do të testojë mësuesit/ Sindikata e Arsimit e kundërshton nismën e qeverisë
04/05 19:53
Top News – Luftëtari që u bë president/ Hashim Thaçi në gjykatën e hagës, deri kur…
04/05 15:46
Top News – Rrezikohet fundi i pandemisë/ Sondazhi, ende ka hezitim për të marrë vaksinën
04/05 15:42
Top News – Vaksina të reja në Kosovë/ Vijnë 4680 doza të pfizer nga bashkimi evropian
04/05 15:41
Top Channel/ U lirua nga Haga për të takuar të atin e sëmurë, Kadri Veseli pritet me brohorima!
04/05 15:26
Top News – Liri e përkohshme për Kadri Veselin/ Ndodhet në Kosovë, pasi ka babain e sëmurë
02/05 22:32