Trump paralajmëron Rusinë kundër ndërhyrjes në zgjedhje
11/12/2019 17:23

Presidenti amerikan, Donald Trump ka paralajmëruar ministrin e Jashtëm rus, Sergei Lavrov kundër çdo “përpjekjeje për të ndërhyrë” në zgjedhjet e Shteteve të Bashkuara dhe “i ka bërë thirrje Moskës të zgjidhe konfliktin me Ukrainën”. Në deklaratën e Shtëpisë së Bardhë, dhënë pas takimit mes dy zyrtarëve në Uashington, thuhet se presidenti amerikan nënvizoi faktin që mbështet “kontrollin efikas të armëve në botë”, duke përfshirë jo vetëm Rusinë, por edhe Kinën. Trump nga ana tjetër ka kërkuar mbështetjen e Rusisë në frenimin e Iranit nga zhvillimi i armëve bërthamore, si dhe në sigurimin e denuklearizimit të Koresë Veriore. Vizita e Lavrovit erdhi një ditë pas bisedimeve në Paris mes të Rusisë, Francës, Gjermanisë dhe Ukrainës. Qëllimi i këtij takimi ishte t`i jepet fund konfliktit në lindje të Ukrainës. Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo është takuar po ashtu me Lavrovin, e ndonëse pati pak shenja të një përparimi në marrëdhëniet SHBA-Rusi, Pompeo shprehu bindjen se kjo situatë do të ndryshojë. Të dy kanë diskutuar një varg çështjesh ndërkombëtare, duke përfshirë denuklearizimin e Koresë Veriore, ndryshimin e udhëheqësisë në Venezuelë si dhe ndërhyrjen e Rusisë në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016 në SHBA.

Top News – Shpërthimi në Bejrut/ Në hetime edhe përfaqësues të FBI
13/08 22:44
Top News – Marrëveshje historike/ Mes Izraelit dhe Emirateve Arabe
13/08 21:49
Stërvitja greko-franceze/ Mesazh Turqisë që te ndaloje kërkimet për hidrokarbure
13/08 20:07
Top News – Galicia ndalon duhanin/ Rrit rrezikun e koronavirusit
13/08 15:32
Top News – Qyteti me dy pale rregulla/ I ndarë mes Belgjikës e Holandës
13/08 15:28
Top News – Strategjia e Johnson/ Të luftojë Covidin me ulje peshe
13/08 15:23
Top News – Erdogan: Athina të pranojë dialog. Presidenti turk do bisedojë me kancelaren Merkel
13/08 15:14
Top News – Krahë pule me Covid/ U zbuluan në Kinë, ishin importuar nga Brazili
13/08 15:08
Top News – Probleme me dushin/ Trump kërkon ndryshimin e ligjit
13/08 12:47
Top News – Dekada e fundit, më e nxehta e regjistruar në tokë
13/08 12:46
Top News – Muzikali “Diana”/ Në Netflix para Brodadway-t
13/08 12:45
Top News – Vaksina për Covid 19/ Gjermania, gati muajt e ardhshëm
13/08 12:36
Top News – Dezinformimi për Covid-in/ Të paktën 800 viktima në gjithë botën
13/08 12:27
Top News – “Kujdes me totalitarizmin”/ Paralajmërimi i sekretarit Pompeo në Republikën Çeke
13/08 12:22
Top News – Biden dhe Harris: Trump rrënoi Amerikën
13/08 12:14
Top News – Rikthehet izolimi/ Zelandë e Re, 14 raste të reja Covidi
13/08 12:06
Top News – Shefi i OKB-së: Pandemia rrezikon paqen në botë!
13/08 11:55
Top News – Pompeo për Kinën/ Armik me i keq se Bashkimi Sovjetik
12/08 21:07
Top News – Spektakël i Guggemos/ Akrobaci në muzeun e teknikës – Pa koment
12/08 16:18
Top News – Keqinformimet mbi Covid-in/ Përhapen në 25 gjuhë të ndryshme
12/08 14:34