Ndryshimet e klimës, do të zhvendosen miliona njerëz
22/01/2020 17:17

Ndryshimet e klimës do të shkaktojnë zhvendosjen e miliona njerëzve nga shtëpitë e tyre, dhe bota duhet të përgatitet për këtë situatë, paralajmëron Agjencia për Refugjatë e Kombeve të Bashkuara (UNHCR). Kreu i saj, Filippo Grandi, deklaroi se Kombet e Bashkuara gjatë kësaj jave kanë dalë në përfundimin se personat që largohen nga vendi i tyre për shkak të ndryshimeve të klimës, meritojnë mbrojtje ndërkombëtare. Komiteti i të Drejtave të Njeriut i Kombeve të Bashkuara, siç thotë REL, e mori këtë vendim të hënën, në lidhje me shtetasin e Kiribatit, Ioane Teitiota, i cili ngriti padi kundër Zelandës së Re, pasi autoritetet atje i mohuan kërkesën për azil. “Aktvendimi thotë nëse përballeni me një kërcënim të menjëhershëm ndaj jetës suaj për shkak të ndryshimit të klimës, për shkak të urgjencave klimatike dhe nëse kaloni kufirin dhe shkoni në një vend tjetër, nuk duhet të dëboheni, pasi në një rast të tillë ju do të rrezikonit jetën, ashtu siç ndodh në luftë apo në një situatë persekutimi”, tha Grandi për Reuters. “Ne duhet të jemi të përgatitur për një numër të madh njerëzish që lëvizin kundër vullnetit të tyre”, shtoi ai. Autoritetet theksojnë se rreziqet potenciale përfshijnë zjarret, si këto të fundit që lanë pas një vazhdë shkatërrimesh në Australi, rritjen e niveleve të detit që prek ishujt me sipërfaqe të ulëta, shkatërrimin e të korrave apo bagëtive në Afrikën nën-Sahariane si dhe përmbytjet në të gjithë botën.

Top News – Sherr për një kg kokainë/ Kapen Shqiptarë dhe Senegalezë
14/07 20:17
Greqia: Sanksione Turqisë/ Reagimi ndaj kthimit të Shën Sofisë në xhami
14/07 19:52
Top News – Kërcënimi i Bundestagut/ Tërhiquni ose bllokojmë negociatat
14/07 17:52
Top News – Dita e Bastijës kthehet në nderim për ushtarakët dhe heronjtë e Covid 19!
14/07 15:47
Top News – U hoq karantina/ Londër, hapen sallonet e thonjve: Pa koment
14/07 14:14
Top News – Japoni, park argëtimi/ Si të bërtasësh brenda maskës: Pa koment
14/07 14:12
Top News – Mumja e vjetër/ Lidhet me personazhin Tintin: Pa koment
14/07 14:12
Top News – Palais Garnier/ Hapet me koncert për mjekët: Pa koment
14/07 14:12
Top News – Alergjike ndaj arrave, nusja vdes nga shoku anafilaktik ditën e dasmës!
14/07 14:01
Top News – Liqeni kthen trupin, aktorja e njohur vdiq për të shpëtuar të birin
14/07 12:23
Top News – Roth: Ballkani Perëndimor në qendër të angazhimit gjerman
14/07 12:13
Top News – Covid prek trurin/ Dëme edhe tek të sëmurët lehtë
14/07 12:01
Top News – Franca miraton rritjen e pagave për punëtorët shëndetësorë
14/07 11:36
Top News – Trump: Marrëdhëniet me Fauçin “shumë të mira”, por …
14/07 11:35
Top News – Fotoja e aktores/ Dyshimet se mund të jetë mbytur
13/07 22:45
Top News – Raporti i Eurostat/ Shqiptaret me jetëgjatët në Ballkan
13/07 22:29
Top News – Letra e milionerëve/ Na rrisni taksat, përdorini për covid
13/07 19:19
Top News – Bangladesh, virusi. Njerëzit nuk shkojnë në spital
13/07 15:37
Top News – Festoi në Teksas/ Vdes 30 vjeçari nga pandemia
13/07 14:58
Top News – Zgjedhjet në Poloni/ Fiton politikani anti-LGBT
13/07 12:34