Top News – Vuçiç premton bisedime me serbët në veri të Kosovës: Po resitojnë për të drejtat e tyre
07/06/2023 22:50

Ndërkohë që situata në veri të Kosovës vijon ët jetë e tensionuar që prej 26 majit, presidenti serb Aleksander Vuçiç ka deklaruar se do të negociojë me komunitetin serb atje ndërmjet dative 9 dhe 12 qershor. Këto deklarata Vuçiç i bëri gjatë një fjalimi në Beograd, ku foli shkurtimisht për situatën në Kosovë dhe deklaroi se serbët atje po rezistojnë për të drejtat e tyre. “Dua t’i falënderoj ata që po luftojnë për të drejtat e tyre në mënyrë paqësore dhe me dinjitet. Është e rëndësishme që të mbahet paqja dhe të bisedohet me të gjithë”, tha Vuçiç. Situata në katër komunat me shumicë serbe në veri të Kosovës, përkatësisht Zveçan, Leposaviq, Zubin Potok dhe Mitrovicë e Veriut, situata është tensionuar që prej 26 majit, kur policia ndrhyri për të future në zyrat komunate, kryetarët fitues të zgjedhjeve të 23 prillit. Pas ditësh të tëra presion, ndërkombëtarët vijojnë të bëjnë apel për qetësim të situatës dhe njëkohësisht kërkojnë që Kosova të propozojë draftin për Asociacionin e tyre.

Top News – E tërheq zvarrë eskavatori, humb jetën i riu shqiptar në Greqi
22/09 15:50
Top News – Gërvalla i përgjigjet Vuçiçit: Pavarësia e Kosovës nuk shkel kartën e OKB-së
22/09 11:36
Top News – Escobar paralajmëron pasoja / I shqetësuar nga mesazhet që vijnë nga Prishtina
22/09 11:26
Top News- Tronditet Mitrovica e Veriut / Shpërthim i fuqishëm në mesnatë në lagjen e boshnjakëve
22/09 10:39
Top News – Shqiptarja kanos të dashurin / Ai e la, ajo e kërcënon me shkop bejsbolli
22/09 08:30
Top News – Greqia e dënoi për 75 euro, shqiptari mbahet në burg edhe pasi ka shlyer dënimin
21/09 19:10
Top News – Hëngrën 300 kg kanabis, ‘çmenden’ delet në Volos
21/09 16:48
Top News – Vuçiç dhe BIA, ‘terror’ në veri / ’Shumë serbë duan të pranojnë pavarësinë, por…’
21/09 14:46
Top News – Vuçiç i përgjigjet Sveçlës: Qesh mirë kush qesh i fundit, ta shohim kush do arrestohet
21/09 11:20
Top News – Escobar, ‘ultimatum’ Albin Kurtit / ‘Dialogu s’ka opsione, Serbia po ruan durimin’
21/09 09:55
Top News – Erdogan takon Mitsotakis, ja pikat për të cilat kanë rënë dakord
20/09 22:34
Top News – Përdhunuan e vranë studenten / Dënohen me burg përjetë shqiptari dhe greku
20/09 21:54
Top News – Edhe Konjufca si Kurti: Lajçak po sillet në mënyrë të papërgjegjshme!
20/09 14:23
Top News – Komandanti i KFOR-it në Beograd / Takon shefin e ushtrisë serbe, për çfarë diskutuan
20/09 14:23
Top News – Kosova do ta arrestojë Aleksandër Vuçiç…nëse hyn në territor pa lejen e Kurtit
20/09 13:56
Top News – Bullgarë, apo maqedonas! / Sherri mes Sofjes e Shkupit zbarkon në Pustec
20/09 13:17
Top News – SHBA kundër Kurtit, krah BE-së / Hovenier e bën të qartë: Kemi besim të plotë
20/09 12:23
Top News – Begaj kërkon dialog / Me Borrell pas dështimit të takimit Kurti-Vuçiç
20/09 10:21
Top News – Eksperti amerikan: SHBA e BE po i krehin bishtin Serbisë
20/09 09:44
Top News – Tha se Lajçak ishte kundër Kosovës / BE ‘zemërohet’ me Kurtin: Akuza të pabaza
19/09 15:26