Top News -Si t’i bëjmë ‘palestër’ trurit tonë…/Aktivitetet që rigjenerojnë organin tonë më jetësor
03/08/2021 21:17

Një enigmë e mirë inkurajon aktivitetin gama në tru i cili është i shkëlqyeshëm për kreativitetin dhe mbajtjen e trurit të ri. Sipas neuroshkencëtares Carolyn Leaf, truri është organi i vetëm në trup që përmirësohet me moshën, por duhet të ushtrohet. Leximi në përgjithësi është një mënyrë e mahnitshme për të praktikuar mendjen dhe të menduarit krijues. Por mund të keni përfitime shtesë nëse i kushtoni vëmendje mënyrës së leximit. "Ju do të duhet të lexoni me entuziazëm, t'i konsumoni dhe t'i shijoni fjalët. Në vend që të lexoni disa faqe pa entuziazëm para se të shkoni në shtrat sepse keni dëgjuar se është mirë për ju, lëreni mendjen tuaj të hyjë në një botë tjetër. Kjo krijon rrjedhje të shkëlqyeshme të gjakut në tru dhe aktivizon një ekuilibër të frekuencave në tru që mund të promovojnë neuroplastikë të shëndetshme,” shpjegon Leaf. Sidoqoftë, nuk janë vetëm enigmat ato që mund të stimulojnë aktivitetin e trurit. Psikiatri dhe eksperti i çrregullimeve të trurit Daniel Amen tha se pingpongu është loja më e mirë për trurin. Leaf thotë se ecja dhe ëndërrimi do të përfshijë 200 pjesë të ndryshme të trurit në një mënyrë krijuese dhe stimuluese që mund të ndihmojë në mbajtjen e trurit të ri. Ajo thotë se dëgjimi i muzikës, duke e lejuar atë që t'ju "bartë", mund të ketë një efekt rigjenerues në rrjedhën e përgjithshme të energjisë në tru. Vëzhgoni veten dhe ndikimin tuaj te të tjerët, pasi kjo përfshin frekuenca të ndryshme të trurit, veçanërisht frekuencën alfa, thotë Leaf. “Kjo mund t’ju ndihmojë të identifikoni modelet toksike që ju nevojiten për detoksifikim, të cilat mund të ndikojnë në moshën tuaj dhe shëndetin e trurit,” përfundon ajo.

Top Channel/ Policia zbarkon në shtëpinë e Adriatik Llallës, del ‘duarbosh’
22/09 22:26
Top News- Aksident në Kuçovë e Vlorë/ Automjeti përplas këmbësorin, shoferi bie në kanal
22/09 21:57
Top News-Porti i ri tregtar në Porto Romano /Prezantohen 5 projekte ndërkombëtare
22/09 20:55
Top News – Shkolla ‘Murat Toptani’ hap dyer/ Viti i ri shkollor, Veliaj e Kushi urojnë nxënësit
22/09 20:36
Top Channel/Shkollat, jo më mësim online/Në shkollat me shumë nxënës mësimi i shkurtuar në 25 minuta
22/09 19:48
Top Channel/ Braçe: Politika fiskale vrau punën/ Ja dëmet: ikën 29 mijë punëtorë. më pak prodhim
22/09 19:40
Top Channel/ Pesticidi kontrabandë/ U kap tek domatet e Beratit, s’ka leje për përdorim në Shqipëri
22/09 19:37
Top Channel/ Prokurori përplaset me gardën/ Dritan Gina, u rrëzua në vetting për 100 mijë dollarë
22/09 19:36
Top Channel/ SPAK kërkon arrestimin e Llallës. U dënua me dy vjet burg
22/09 19:32
Top News – Apeli në lë fuqi vendimin për Llallën / Ish kryeprokurori dënohet me dy vite burg
22/09 19:17
Top Channel/ Çuçi: Firmoset marrëveshja e re, krijohet fondi për digjitalizimin e shërbimeve vendore
22/09 19:05
Top News – Mbetet i lartë bilanci i viktimave/ Situatë e rënduar nga covid 19 në vend
22/09 18:56
Top Channel/ Afrim Qendro jep dorëheqjen nga posti i nënkryetarit: Kam mbyllur shumë gropa!
22/09 18:20
Top News – Pastrimi i territorit/ Kumbaro sqaron vendimin e qeverisë
22/09 17:47
Top News – Çuçi-Miratuam marrëveshjen me programin e OKB, ja për çfarë bëhet fjalë
22/09 17:46
Top News – 3 miliardë lekë për rindërtimin/ Ahmetaj flet për marrëveshjen me Gjermaninë
22/09 17:46
Top Channel/ Ra nga kati i 6 i pallatit, ky është vendi ku humbi jetën 6-vjeçari në Elbasan
22/09 17:36
Top Channel/ Kumbaro tregon vendimin që ka marrë qeveria për mbetjet në territor: Na fut në shina!
22/09 17:31
Top Channel/ “Nga fondi për Rindërtimin tek…”, ja vendimet që u morën në Këshillin e Ministrave
22/09 17:29
Top News-Policia bën bilancin e 24 orëve/ Mijëra të gjobitur dhe 9 shoferë të arrestuar
22/09 16:30