Top News – Reagon MPJ e Kosovës/ Izraeli ka të drejtë të mbrohet nga raketat e Hamasit
16/05/2021 15:48

Ministria e Jashtme e Kosovës ka thënë se Izraeli ka të drejtë dhe detyrim të mbrojë popullin e tij nga 2,000 raketat e lëshuara nga Hamasi ndaj civilëve. Ky është reagimi i parë zyrtar i Kosovës, që nga përshkallëzimi i dhunës gjashtë ditë më parë mes Izraelit dhe grupit militant Hamas që vepron në Rripin e Gazës. Në reagimin e Ministrisë së Jashtme të Kosovës vlerësohet se Hamasi po mban civilët palestinezë si pengje të luftës së tij, si dhe bëhet thirrje për ndalje të dhunës dhe arritjen e një zgjidhjeje paqësore. Shpërthimi i dhunës gjatë gjashtë ditëve të fundit pasoi disa javë tensionesh në rritje në Jerusalemin Lindor, që kulmuan me përleshje në një vend të shenjtë të nderuar nga myslimanët dhe hebrenjtë. Hamasi filloi të lëshonte raketa pasi paralajmëroi Izraelin të tërhiqej nga vendi, duke nxitur hakmarrjen izraelite me sulme ajrore. Që nga fillimi i luftimeve të paktën 148 njerëz janë vrarë në Gaza, sipas zyrtarëve palestinezë, ndërsa Izraeli ka raportuar 10 të vdekur, përfshirë dy fëmijë. Izraeli thotë se dhjetëra militantë janë midis të vdekurve në Gaza, ndërsa zyrtarët palestinezë të shëndetësisë thonë se numri i të vdekurve përfshin 41 fëmijë. Komuniteti ndërkombëtar ka bërë thirrje për t'i dhënë fund konfliktit të përshkallëzuar.

Top News – Kurti kundër ambasadorit amerikan/ ‘Në asnjë mënyrë asosacione me bazë etnike’
18/06 01:07
Top Channel/ Kurti nuk lëshon pe as përballë ambasadorit të SHBA: Asociacion njëetnik, nuk ka!
17/06 12:31
Top News – EULEX ‘bujt’ edhe 1 vit në Kosovë/ Osmani zgjat mandatin e misionit, skadonte këtë muaj
15/06 22:53
Top News – Haradinaj: Kurti dështoi në Bruksel/ ’Pse njohja e Kosovës nuk është prioritet i tij…’
15/06 22:52
Top News – Daka: Do ta hedh në gjyq Osmanin/ Ish kreu i KQZ tha se presidentja e ka kërcënuar
15/06 20:21
Top News – Kosova në zgjedhje lokale/ Presidentja cakton datën, do mbahen më 17 tetor
15/06 13:22
Top Channel/ Të dënuarit për terrorizëm. Nuk pranojnë të çradikalizohen në Kosovë
15/06 12:33
Top News – Osmani i kërkon dorëheqjen/ Shefja e KQZ-së, Valdete Daka refuzon…
14/06 16:43
Top News – Edhe Kosova në deklaratën e NATO-s/ Mbështetje për dialogun dhe përkushtim për sigurinë
14/06 16:38
Top News – Kosova, 14 vite me flamurin e ri/ Si sot në vitin 2007, shpallej konkursi ndërkombëtar
13/06 18:05
Top Channel/ Protestë pro-UÇK. Veteranët mblidhen në Prishtinë
12/06 15:29
Top News – 22 vite nga ndërhyrja e NATO-s/ Kosova feston ditën e çlirimit të saj…
12/06 13:25
Top Channel/ Kurti: U gabua në dialog me Serbinë. Kryeministri i Kosovës raporton në Kuvend
11/06 19:55
Top Channel/ Katër ditë para takimit me Vuçic, kryeministri i Kosovës raporton në Kuvend
11/06 15:50
Top Channel/ Liturgji në Kishën e “Arkanit” , plas indinjata në Prishtinë!
11/06 12:17
Top Channel/ Kurti përplaset me Brnabić/ Albin Kurti dakord me Minishengen, por me emër tjetër
10/06 19:51
Top Channel/ Vuçiç bën “shenjtorin”: “Kosova në Bruksel për show, ne të përkushtuar për dialog”!
10/06 17:18
Top Channel/ Kosova blen pajisje të reja ushtarake, miliona euro për shtimin e kapaciteteve të FSK
10/06 15:25
Top Channel/ Kujtimet e fëmijërisë në platformën “Dy ditarë” në Kosovë, për vitet ’80 dhe ‘90
10/06 12:27
Top News – 30 ditë për lejeqëndrim 5 vjeçar/ Kosovë, miratohet draftmarrëveshja me shqipërinë
08/06 21:26