Top News – Pritet rritja e çmimit të vaksinave/ Shkak, kostoja e përshtatjes për variantet e reja
02/08/2021 19:39

Ministri francez për çështjet evropiane, Clement Beaune, njoftoi se kompanitë farmaceutike do të rrisin çmimin e vaksinave kundër Covid që do të dorëzojnë në Bashkimin Evropian sepse do t’i kenë përshtatur me variantet e reja të koronavirusit. Kështu ministri francez ka konfirmuar edhe një raport të Financial Times. Një dozë e vaksinës Pfizer do të shkojë nga 15.5 euro dhe 19.5 euro dhe një dozë e vaksinës Moderna nga 19 euro në 21.5 euro, raportoi Financial Times dje, duke cituar përmbajtjen e kontratave me BE. “Ne duhet të merremi me të gjitha problemet në një mënyrë racionale, padyshim që të mos teprohet, por të kemi kontrata më kërkuese, me vaksina të përshtatura për variantet e reja të Covid. Ndoshta po, do të jetë pak më e shtrenjtë jo vetëm për Bashkimin Evropian, por për të gjithë blerësit,” tha ministri Bon, pa specifikuar shumën e rritjes. Rritja e çmimeve përkon me shqetësimet në lidhje me përhapjen e variantit Delta, ndërsa kërkimet kanë treguar se vaksinat e Moderna dhe Pfizer/BioNTech mbeten efektive kundër këtij varianti.

Top News – As që e përmendi Kosovën/ Grenell kritikon Biden për fjalimin në OKB
21/09 23:25
Top News-Si po ndërmjetëson BE krizën/Borrell telefonoi me urgjencë Vuçiç dhe Kurtin
21/09 23:06
Top News- Bota përballet me një dekadë vendimtare/Fjalimi i parë i Biden në OKB
21/09 22:49
Top Channel/ Talibanët thonë se kthimi i vajzave në shkolla do të bëhet ‘sa më shpejt’
21/09 22:12
Top Channel/ Pylli tropikal më i madh i Nigerisë, parajsë e specieve të rrezikuara
21/09 22:11
Top Channel/ Portugalia nis ‘e zhveshur’ sezonin e vjeljes së rrushit
21/09 22:10
Top Channel/ Studentët në radhë për të dhënë gjak pas masakrës në universitetin e Perm
21/09 22:09
Top News- Covidi ka vrarë sa gripi spanjoll/ 675,000 viktima në SHBA
21/09 18:30
Top News – ‘Rusia është vrasëse’ / Gjykata evropiane shprehet për vrasjen e Litvinenkos
21/09 16:47
Top News – Talebanët zgjerojnë kabinetin / Prezantojnë listën e zv.ministrave, asnjë grua
21/09 16:40
Top News – ‘Rusia është vrasëse’ / Gjykata evropiane shprehet për vrasjen e Litvinenkos
21/09 16:19
Top Channel/ Trondit Papa Françesku: “Më donin të vdekur, po përgatisnin Konklavën”!
21/09 16:13
Top News – Kapen tre tonë heroinë afgane / Me vlerë 2.7 mld usd, talebanët ‘përveshin mëngët’
21/09 16:07
Top Channel/ Zgjedhjet në Gjermani, priten ndryshime, socialdemokratët janë në krye
21/09 15:44
Top News – ‘Nuk jam një tjetër Trump’ / A do mund t’i bindë Biden aleatët…
21/09 15:29
Top News – Sulmi me Novichok / Një tjetër rus nën akuzë
21/09 15:16
Top Channel/ “Pompei 2”: skenat tmerruese kur llava zbret në rrugë, gllabëron shtëpitë në La Palma!
21/09 15:03
Top Channel/Konfiskohen tre tonë heroine afgane, vlera miliarda dollarë- kalohej si mineral!
21/09 14:49
Top Channel/ “Picën haje në trotuar”; presidentin Brazilian Bolsonaro e nxjerrin nga restoranti
21/09 14:48
Top Channel/Agjentët amerikanë mbi kuaj,qëllojnë me kamxhik emigrantët në kufi:“Si Perëndimi i Egër”
21/09 14:37