Top News – Përqafimet lejohen sërish…/ Britani, nga 17 maji takohen miqtë e familjet
09/05/2021 15:27

Përqafimet në britaninë e madhe do të lejohen duke filluar nga 17 maji. I pyetur nëse do të kishte një fund për masën që ndalon përqafimet dhe vizitat në shtëpitë e njëri-tjetrit këtë javë, miniztri i kabinetit Michael Gove, tha se gjithcka duket se po shkon mirë dhe se vetë kryeministri Boris Johnson do të konfirmojë të hënën se do të ketë një tjetër zbutje kufizimesh më 17 maj. Aktualisht, njerëzit në britaninë e madhe këhsillohen të evitojnë kontaktet e ngushta me njerëzit me të cilët nuk jetojnë në një shtëpi. Por, duke folur për gazetarët, Gove tha: Pa paragjykim për një rishikim të gjerë të rregullave të distancimit social, mund të them se kontaktet miqësore, intime, mes miqve dhe familjeve, janë dicka që ne do të donim ta rikthenim dhe ta rishihnim sërish. Boris Johnson pritet të njoftojë në një konferencë për shtyp të hënën se faza e tretë e zbutjes së masave do të nisë sic ishte planifikuar, më 17 maj. Kjo do të thotë që pubet, restorantet dhe kafenetë mund të hapen edhe në ambjentet e brendshme e po ashtu edhe Kinematë. Do të lejohet po ashtu qëndrimi gjatë natës në shtëpitë e të tjerëve, me grupe të kufizuara deri në gjashtë persona ose dy familje.

Top News – BE humb gjyqin me AstraZeneca/ Por duhet të realizojë detyrimet dhe afatet e dorëzimit
18/06 22:06
Top News – Gruaja shpëton paq nga arinjtë/ Alaskë, 55 vjeçarja gjendet pas dy ditë kërkimesh
18/06 22:01
Top News – Varianti Delta pushton Moskën/ Kufizime të reja pas trefishimit të rasteve
18/06 21:59
Top Channel/ Pilulat anti-viral kundër covid/ SHBA, 3.2 mld $ për të parandaluar pandemi të reja
18/06 19:57
Top Channel/Gjykata britanike lehtëson emigrantët, kujdestarët e fëmijëve marrin lejen e përhershme
18/06 19:46
Top News – Kalifornia apo Kali-furrnalta… Temp. 54 gradë C, shpallet gjendja e jashtëzakonshme
18/06 18:58
Top News – Kim Jon Un, dialog me Biden/ Tentativa e parë për komunikimin diplomatik
18/06 15:49
Top Channel/ Videoja që po tmerron Kinën, ujqit lëshohen të “shqyejnë” aktorët e reality show-t!
18/06 15:48
Top Channel/ 600 mijë USD, del në shitje shtëpia “nga ferri”- lumë kërkesash!
18/06 15:46
Top Channel/ Hyn në lojë dhe Austria, mblidhen në Vjenë liderët e Ballkanit Perëndimor!
18/06 15:12
Top News – Incident, apo një rikthim i luftës!/ Paqja izraelito-palestineze në ‘fije të perit’
18/06 15:05
Top Channel/ “Përvëlohet” Italia, temperaturat këtë fundjave deri në 41 gradë!
18/06 14:04
Top News – Stuhi si përbindësh në Florida/ Rikthehet ‘Goxilla’ e qershorit të vitit 2020
18/06 13:55
Top Channel/ Arma “sekrete” që mbrojti Bidenin në Europë, anti-droni që neutralizon gjithcka!
18/06 13:23
Top News – Për një biletë ‘Gërvish dhe fito’/ Italiani plagos me thikë emigrantin shqiptar
18/06 12:04
Top Channel/ Gjermania heq kufizimet për shqiptarët, kufiri kalohet tani pa asnjë pengesë
18/06 12:01
Top Channel/ Kombinimi i vaksinave, ekspertët: Mund të jetë vërtet i suksesshëm!
18/06 11:59
Top Channel/ Frikë në Florida, pritet stuhia përbindësh e rerës nga shkretëtira!
18/06 11:17
Top Channel/ 20 vjecaren në Greqi e vrau i shoqi, detaji që e nxorri zbuluar para policisë
18/06 10:43
Top Channel/ Rimëkëmbja pas pandemisë, presidentja e KE në Athinë, prezanton planin
18/06 01:13