Top News – Një tjetër natë dhune/ Shumë të lënduar në përleshjet në Jerusalem
09/05/2021 11:34

Përleshje të reja janë regjistruar mes palestinezëve dhe policisë izraelite në jeruzalem të shtunën, duke plagosur dhjetëra vetë. Protestuesit lëshuan gurë ndaj policisë në portat Damascus, në qytetin e vjetër, dhe oficerët reaguan me granata tymuese, plumba gome dhe ujë me presion. Mjekët thanë se 90 palestinezë ishin lënduar ndërsa policia izraelite tha se të paktën një oficer ishte plagosur. Kjo pason ditë zemërimi për dëbimet e mundshme të palestinezëve nga toka të pretenduara nga kolonizatorët hebrenj. Të premten, më shumë se 200 palestinezë dhe të paktën 17 oficerë izraelitë u plagosën në përleshjet afër xhamisë al aqsa. Kompleksi i kësaj xhamie është një nga më të adhuruarit në botën islame, por vendndodhja e saj është e shenjtë edhe në judaizëm, pasi njihet si mali tempull. Kompleksi është shpesh në shënjestër të dhunës, por ajo e të premtes ishte ndër më të rëndat në vite të tëra. Negociatorët për lindjen e mesme nga shba, be, rusia dhe OKB, të shtunën shprehën shqetësim të thellë për dhunën që po përshkallëzohet. Në një zhvillim të ndarë të shtunën, ushtria izraelite tha se një raketë ishte hedhur nga militantët palestinezë nga rripi i gazës, që kontrollohet nga hamasi. Në kundërpërgjigje, trupat izraelite, goditën një pikë ushtarake të hamasit në gazën jugore.

Top Channel/ “Emigrantët kanë të drejta”, aktivistët bllokojnë kufirin Kroaci-Bosnje
20/06 14:50
Top News – Pengu i mjekut të princeshë Diana/ Çfarë ndodhi atë natë të 31 gushtit të 1997
20/06 14:28
Top Channel/ Hëngri kanabis, dy vjecari lufton për jetën- çfarë i shkaktoi në organizëm!
20/06 14:02
Top Channel/ Itali, xhironin goma e përdornin sirena policie- shqiptarët arrestohen “për karshillëk”
20/06 13:59
Top News – Parajsa vjen nga shtëpia e ‘ferrit’…!/ Shifra e lartë për vilën ndryshe nga të tjerat
20/06 13:54
Top Channel/ Amerikania e vrarë brutalisht në Rusi, mediat: ishte ish-marinse!
20/06 13:42
Top Channel/Brazil, asgjë nuk frenon “masakrën” e Covid- kapërcehen 500 mijë vdekje !
20/06 13:40
Top Channel/ Etna, shpërthim i ri “tmerrues”- mbyllet aeroporti i Catanias!
20/06 13:02
Top News – Tani edhe makina që ecën mbi ujë/ Lëviz me 70 km në orë, ja sa mund të blihet
20/06 13:00
Top News – Kim Jong Un, profili i një diktatori/ Nga shkollimi në Zvicër, tek vrasjet në familje…!
20/06 12:29
Top Channel/ Përdhunuan dhe vranë 16 vjecaren, dënime të ashpra katër emigrantëve në Itali
20/06 12:26
Top Channel/ Detajet e rënda: Caroline vdiq në agoni, i shoqi iu afrua kur ishte në gjumë!
20/06 12:25
Top News – Pas verës, një tjetër valë pandemie!/ Gjermania e sigurt, frika e madhe e vjeshtës
20/06 11:14
Top Channel/ Tërmet në Stamboll, banorët përfshihen nga paniku!
20/06 11:12
Top News – Droga që kushtonte 200 mijë euro/ Itali, kurthi që u ngrit për 3 shqiptarët
20/06 11:04
Top Channel/Tortura grave shtatzënë e vrasje, president i ri “Kasap” i Iranit do “përhapë terrorin”
20/06 11:00
Top News – Vaksina e COVID 19 me spray hundësh/ Shkencëtarët australianë-më e mirë se Astra Zeneca
19/06 20:37
Top News – Raisi zgjidhet president i Iranit/ Ai njihet si delfin i liderit suprem Khamenei
19/06 20:36
Top News – Rrëfimi i mikeshës së Caroline/ ‘E kuptova që në varrim që Babis ishte vrasësi’
19/06 20:33
Top News – Çmimi do t’ju lërë pa fjalë! Shitet piktura false e Mona Lizës
19/06 20:06