Top News – Mision i mundur/ Sonda kineze zbret në hënë
01/12/2020 22:38

Kina njoftoi se misioni i saj pa pilot në Hënë që synon të mbledhë kampionë pluhuri dhe shkëmbinjsh për t'u rikthyer më pas në Tokë, ka zbritur me sukses në sipërfaqen e satelitit të vetëm natyror të Tokës. Sonda Chang'e-5 pritet të kalojë dy ditët e ardhshme duke hulumtuar dhe duke mbledhur material. Qëllimi është të mbledhë rreth 2 kilogramë shkëmbinj hënorë që do të dërgohen në një mjet në orbitë dhe që më pas të mund të transportohen drekt Tokës. Nëse misioni 23 ditor do të rezultojë suksesshëm, kjo do të jetë hera e parë në katër dekada, që një vend merr kampione hënore, pas misioneve të SHBA-së dhe sovjetikëve në vitet 1960 dhe 1970. Qëllimi i tij është të ndihmojë shkencëtarët të mësojnë për origjinën e hënës, formimin dhe aktivitetin vullkanik dhe të çojnë përpara hulumtimin e hapësirës hënore. Kina ka kryer dy ulje të mëparshme në Nënë – në vitet 2013 dhe 2019. Shpresat në Pekin janë që programi hapësinor i drejtuar nga ushtria kineze të arrijë në fund edhe dërgimin e njerëzve në Hënë. Pamjet: AFP

Top News – Irani, `festë` për largimin e Trump: Biden t’i rikthehet paktit bërthamor
20/01 14:17
Top News – Ku janë 90 milionë euro/ Bosnje, ç`ndodhi me ndihmat e BE-së për emigrantët
20/01 13:42
Top News – Një teatër, bunker, mobilje italiane/ Nga burgu, Navalny denoncon vilën sekrete të Putin
20/01 12:14
Top News – `Bomba` e Clinton dhe Pelosi/ Trump në telefon me Putin gjatë sulmit në Capitol
20/01 11:54
Top News – Lamtumira e Donald Trump: Bëmë atë për të cilën erdhëm!
20/01 11:32
Top News – Pfizer vonon vaksinat/ Italia, gati të ndërmarrë veprime ligjore
20/01 11:32
Top News – Në ditën e tij të fundit, Trump shpëton nga burgu ish këshilltarin
20/01 11:29
Top News – Dy operacione në tru e tragjedi personale/ Sot inaugurohet Presidenti më i vjetër në SHBA
20/01 10:08
Top News – Pfizer vonon vaksinat/ Italia detyrohet të rishohë planin e imunizmit
19/01 23:38
Top News – Pishinat e palestrat të mbyllura/ Bavarezët i kthehen notit në ujëra të acarta
19/01 22:17
Top News – Në orët e fundit në detyrë/ Pompeo: Kina po bën gjenocid mbi ujgurët
19/01 22:04
Top News – Rekord i ri viktimash/ Britani e madhe, 1610 të vdekur nga koronavirusi
19/01 21:59
Top News – Ajër i ndotur mbi qytet/ Milano vendos të ndalojë duhanpirjen
19/01 21:55
Top News – Etna ofron spektakël/ Lumenj llave nga krateri juglindor – Pa koment
19/01 21:23
Top News – Kokainë me qymyr dhe oriz! 12 të arrestuar në Spanjë, droga nga Brazili
19/01 21:22
Top News – Vaksinat për Ballkanin Perëndimor/ BE pas kritikave-mekanizëm për t’i siguruar
19/01 20:16
Dendias: Greqia zmadhohet/ “Miljet në detin jon japin 13 mijë kilometra katrore”
19/01 20:06
Top News – Policia gjen veprën e vjedhur/ Muzeu i mbyllur nga covid, nuk e dinte që mungonte
19/01 19:59
Top News – Ceremoni si asnjë tjetër/ Uashington, gjithçka gati për inaugurimin
19/01 19:58
Top News – Plani i BE për vaksinimin/ 70 përqind e popullatës së rritur deri në qershor
19/01 19:54