Top News-Kosova në alarm me rastet e covid/Qeveria, masa të ashpra për parandalimin
17/01/2022 18:12

Kosova po përjeton sërish një situatë jo të mirë sa I pëket pandemisë. Sezoni i verës së kaluar pushtoi vendin fqinj, ku rastet ditore kapën shifra të larta. Për këtë arsyje, qeveria e Kosovës mori menjëjherë masa për parandalimin e përhapjes së virusit të rrezikshëm, ndërsa ndaloi aktivitetet e shumta publike, mbylli klubet e natës, ndaloi të bëheshin dasma, përdorimi i maskës u bë I detyrueshëm, si dhe mbylli kufinjtë ku kalimi mund të bëhet vetëm me dy doza të vaksinës. Mirëpo, edhe pse situata u qetësua disi për shkak të masave të rrepta, sa duket shfaqja e variantit Omicron në Kosovë bëri që situata epidemiologjike atje të përkeqësohej sërish. Këtë të hënë është raportuar për 728 raste të reja nga 5,297 testime të kryera. Në raportimin ditor thuhet se 99 përqind e pacientë janë shëruar nga virusi i rrezikshëm, ndërsa në të gjithë vendin janë 5,118 raste aktive. Që prej nisjes së fushatës së vaksinimit, në Kosovë, me dy doza të vaksinës janë imunizuar 796,246 persona. Ndërkohë me të treja dozat janë imunizuar 2,169 qytetarë.

Top News- Kosova, 100 euro për çdo punonjës/Nis shpërndarja e ndihmës për krizën ekonomike
26/05 17:27
Top Channel/ Mjekët në Kosovë kërkojnë pagat, protestë për punën e papaguar gjatë pandemisë
26/05 12:18
Top News- Kosova përplaset me SHBA dhe Britaninë/Debat për pronat e Manastirit të Deçanit në Kosovë
24/05 19:01
Top News – Rrethohet Universiteti i Prishtinës/Tjetër alarm për bombë në Kosovë, i treti në pak ditë
24/05 14:43
Top Channel/ Alarm për bombë, rrethohet rektorati i Universitetit të Prishtinës
24/05 12:58
Top News -Laborator droge në veri të Kosovës / Policia aksion në fshatin serb, arrestohen 10 persona
24/05 12:19
Top Channel/ Grevë në Kosovë/ Protesta e sektorit publik. Shkollat nuk punojnë
20/05 19:52
Top News- Aplikimi, në sirtar deri në vitin 2023 / Pse u bllokua Kosova në Këshillin e Evropës
20/05 18:53
Top News- Gjermania e do Kosovën në NATO/Si po punon Berlini për anëtarësimin e vendit fqinj
20/05 17:58
Top Channel/ Grevë në Kosovë/ Protesta e sektorit publik. Shkollat nuk punojnë
20/05 15:30
Top News – Krahasimi i Kosovës me Ukrainën / Kurti zemërohet me Putinin: Është injorancë!
19/05 18:19
Top News- Bllokohet rritja e energjisë në Kosovë / Gjykata e cilëson të pabazuar rritjen e tarifave
18/05 21:25
Top Channel/ UÇK, dënime nga Haga/ Gjykata shpall fajtorë Hysni Gucatin dhe Nasim Haradinajn
18/05 19:47
Top News- Vuçiç informon klerikët për presionet!/Presidenti serb – Nyja Kosovë do zgjidhet shpejt
18/05 18:58
Top Channel/ Takimi Sullivan-Kurti: SHBA mbështet dialogun për një marrëveshje Kosovë-Serbi
18/05 18:57
Top News – SHBA, lëvdata për Kosovën / Kurti takon këshilltarin e Biden për Siguri Kombëtare
18/05 14:50
Top News – Tjetër alarm për bombë në Prishtinë / Evakuohet shkolla e mesme, policia në aksion
18/05 14:20
Top Channel/ Tjetër alarm për bombë në një shkollë në Prishtinë, policia rrethon objektin
18/05 14:02
Top Channel/ Dënime nga Haga/ Gjykata shpall fajtorë Hysni Gucatin dhe Nasim Haradinajn
18/05 12:58
Top News – Gucati e Haradinaj, 4.5 vite burg / Dënohen nga Gjykata Speciale, plus gjobë 100 euro
18/05 12:20