Top News – ‘Kërpudha e zezë’/ Myku që po gjymton pacientët me covid në Indi
09/05/2021 14:11

Dr. Akshay Nair, kirurg I syve në Mumbai, po priste të operonte një paciente 25 vjecare, që ishte shëruar nga Covid-19 tri javë më parë. Brenda në sallë, një specialist otorinolaringolog kishte filluar tashmë operacionin mbi pacienten diabetike. Ai i kishte futur një tub në hundë dhe po hiqte indet e infektuara me mukormykozë, një infeksion mykotik i rrallë, por i rrezikshëm. Ky infeksion agresiv prek hundën, syrin dhe ndonjëherë edhe trurin. Pasi kolegu I tij mbaroi, Dr. Nair do të kryente një operacion 3-orësh për të hequr syrin e pacientes. “Do t’I heq syrin për të shpëtuar jetën e saj. Kështu e ka kjo sëmundje.” – tha ai. Në kulmin e një vale të dytë të Covid-19 në Indi, doktorët po raportojnë një shtim të rasteve të një infeksioni të rrallë, të quajtur “kërpudha e zezë”, mes pacientëve të shëruar nga Covid-19. Mucormykoza është një infeksion tejet I rrallë. Ai shkaktohet nga ekspozimi ndaj mykut, I cili gjendet në dhe’, bimë, jashtëqitje kafshësh, si dhe fruta apo perime të kalbura. “Ai gjendet kudo, në tokë dhe ajër, madje edhe në hundët dhe mukusin e njerëzve jo të sëmurë.” – thotë dr. Nair. Ai prek sinuset, trurin dhe mushkëritë, dhe mund të jetë fatal për diabetikët apo ata me imunitet të ulur, sic janë pacientët me kancer apo HIV/AIDS. Mukormykoza ka një shkallë vdekshmërie prej 50%, dhe mjekët besojnë se ajo mund të favorizohet nga steroidët që janë shumë efikasë në kurimin e pacientëve të sëmurë rëndë me Covid-19.

Top Channel/ Merr fund epoka e Netanyahu/ Izrael, qeveria e re merr miratimin e parlamentit
13/06 22:21
Top News – Rusi – SHBA, shkëmbimi i hakerave/ Putin-na dorëzoni tuajët, ju japim tanët
13/06 20:34
Top News – Bashkëshorti ushtronte dhunë/ Angelina Jolie rikthehet tek ish i dashuri i saj
13/06 18:40
Top News – Pushuesit, rreziku nga mbytja/ Roje bregdetare ka me ligj, por jo në det…!
13/06 18:05
Top News – Papa-Mesdheu, varreza e Evropës/ Tragjeditë e ndodhura aty, rëndojnë ndërgjegjet tona
13/06 17:24
Top News – Shpërthim i fuqishëm gazi në Kinë/ Humbin jetën 12 persona, plagosen qindra të tjerë
13/06 11:31
Top Channel/ Trembëdhjetë të plagosur nga të shtënat në Teksas, SHBA
12/06 22:49
Top Channel/ Mbretëresha britanike shijon paradë ushtarake për ditëlindje në kështjellën Windsor
12/06 22:49
Top Channel/ Meksika dhuron 400,000 doza vaksinash AstraZeneca për Belize, Paraguai e Bolivinë
12/06 22:48
Top Channel/ Protestë spektakolare me barka e kanoe në brigjet e samitit G7 ne Britani
12/06 22:47
Top Channel/ ‘Gjiro Classica’ një duo në piano,edicioni i parë në kalanë e Gjirokastrës
12/06 17:40
Top News – Film për Harry-n dhe Meghan/ Rikrijohet skena e aksidentit të princeshës Diana
12/06 17:34
Top News – Rikthim pas 23 vitesh/ Fotoja e parë, nis puna për ‘Sex and the city’
12/06 17:33
Të Pasurit | Miliarderë me zero taksa | Evazioni i ligjshëm i super të pasurve të amerikës| Top News
12/06 17:15
Top Channel/ “Zbutet” Arabia Saudite, lejon Haxhin për 60 mijë besimtarë të vaksinuar!
12/06 16:08
Top Channel/ U gjet me plumb në kokë, kush e nxorri në pritë ish shefin e anti drogës!
12/06 15:43
Top Channel/ Po merr Ballkanin- Biden thirrje krerëve të G7: “ Aleancë kundër Kinës”!
12/06 15:43
Top Channel/ Shqipëria në Këshillin e Sigurimit, cfarë prioritetesh ka në dy vjet?
12/06 15:36
Top News – Samiti tjetër…/ Aktivistët pozojnë si liderët e G7-ës
12/06 14:58
Top News – 16 minuta ovacione/ Lamtumira e shtyrë nga pandemia e balerinës italiane – Pa komnet
12/06 14:57