Top News – Gjykata rrëzon kërkesën e familjarëve/ Kërkuan dëmshpërblim për vrasjen e Artan Cukut
16/06/2021 21:45

Gjykata Administrative rrëzon kërkesën për dëmshpërblim të familjarëve të ish kryekomisar Artan Cuku. Familjarët kishin kërkuar nga Ministria e Brendshme si dëmshpërblim shumën mbi 1 milion euro për humbjen e familjarit të tyre ish efektiv policie i cili ishte kërcënuar dhe më para se të vritej dhe shteti nuk kishte marrë masa. Por kërkesa e tyre u rrëzua nga gjykata administrative me argumentin se nuk ka lidhje të drejtpërdrejtë të shtetit me vrasjen e tij. Pak muaj më parë, familjarët e të ndjerit ngritën një padi në Gjykatën Administrative, duke kërkuar dëmshpërblim nga Drejtoria e Policisë dhe Ministria e Brendshme. Artan Cuku, “Dëshmor i Atdheut” u vra duke hyrë në shtëpinë e tij më 8 Prill 2017. Nga hetimet e prokurorisë rezultoi se shkak i vrasjes së tij ishte hakmarrja për shkak të detyrës në kohen që ka qenë drejtues në Vlorë. Deri tani i vetmi që është pas hekurave për vrasjen është ekzekutori Mikel Shallari, i dënuar me 10 vite burg, ndërkohë që bashkëpunëtori dhe mbi të gjitha porositësi ende nuk është vendosur përpara drejtësisë. Drejtësia shqiptare ngriti akuzën si porositës kundër Bledar Jambellit, i cili u kap në Greqi, por më pas u la i lirë nga gjykata e vendit fqinjë. Bledar Jambelli, i njohur ndryshe me emrin Rikardo Muho, u arrestua në dhjetor të vitit 2018 në Greqi, pas vrasjes së kryekomisarit Artan Cukut. Ai ishte i shpallur në kërkim ndërkombëtar dhe gjykata e i kishte caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg” në mungesë. Por gjykata e Lartë greke e liroi Bledar Jambellin. Drejtësisë i ka shpëtuar edhe Kristaq Leci. Mikel Shallari mori statusin e bashkëpunëtorit të drejtësisë dhe rrëfeu porositësin. Në baze të hetimeve rezultoi se 38-vjeçari Jambelli e urdhëroi vrasjen e kryekomisarit për shkak se ai e kishte arrestuar në kohën kur mbante detyrën e Drejtorit të Policisë së Vlorës.

Top Channel/ Zjarr i madh në Karaburun, flakët mund t’i afrohen Parkut Kombëtar të Llogorasë
28/07 22:37
Top Channel/ Rama në Maqedoninë e Veriut, shëtitje me Zaev e Vuçiç, qytetarët iu kërkojnë ‘selfie’
28/07 20:49
Top News – I katërti në ‘Tokyo 2020’/ Calja, humbet medaljen e bronztë për 1 kg
28/07 20:46
Top Channel/ Forumi Ekonomik për Bashkëpunimin Rajonal, detaje nga marrëveshja e tre liderëve
28/07 20:24
Top Channel/Briken Calja humbi medaljen e bronztë për 1 kg, por është sportisti më i mirë në histori
28/07 20:21
Top Channel/Punimet për ujësjellësin e ri të Rrogozhinës,Balluku:Banorët do furnizohen me ujë 24 orë
28/07 20:21
Top Channel/ Nesër nis aplikimi online për universitetet, zgjidhen 10 degë në 39 universitete
28/07 20:08
Top Channel/ Shtëpitë e reja kushtojnë më shumë, kërkesa shumë e lartë në treg ndikon në shtrenjtim
28/07 20:08
Top Channel/Nesër mbahet Forumi Ekonomik për Bashkëpunimin Rajonal,takohen Rama-Vuçiç-Zaev-Pa koment
28/07 20:08
Top Channel/“Minishengeni”, nesër emri i ri i nismës. Rama:Kush do të kapet, prap do merret me emrin
28/07 19:39
Top Channel/ “Dokufest” në Prizren/ Këtë vit konkurrojnë 106 filma në 8 kategori
28/07 19:19
Top Channel/ Lamtumira e viktimave të Kroacisë/Trupat e pa jetë të 10 emigrantëve u kthyen në Kosovë
28/07 19:15
Top News – Dubai lë të lirë Florenc Çapjan/ Kërkohet në shqipëri se vrau babë e bir
28/07 18:51
Top News – Grabitja e 4 milionë eurove/ Detaje të reja nga operacioni “phishing”
28/07 18:51
Top News – Alarmi i fundit për Bashën…! Nga premtimet boshe deri tek dorëheqjet masive
28/07 18:08
Top Channel/ Arrestohen 8 shoferë gjatë 24 orëve të fundit: “Benzi” me 195 km/h…
28/07 17:51
Top Channel/Vatër zjarri në Cakran, zjarrfikësit punojnë me mjete rrethanore për shuarjen e flakëve
28/07 17:10
Top News-Tërmet 3,6 ballë në Lezhë/ Banorët të frikësuar, e kaluan natën jashtë banesës
28/07 15:59
Top News – “Të jap licencën e farmacistit”/ Kapet mashtruesja me 10 mijë euro, bisedat në telefon
28/07 15:54
Top News-Kërcënoi policinë me armë/ Fation Lika dhe e shkuara e tij ‘e errët’ në itali
28/07 15:51