Top News – Fiton partia pro-pavarësisë/ Tani në Skoci më shumë shanse për një referendum
09/05/2021 13:22

Është e katërta fitore elektorale radhazi për indipendentistët e Nicola Sturgeon, në zgjedhjet e rëndësishme në skoci, në kuadër të zgjedhjeve lokale britanike. Por Sturgeon nuk ka mundur të marrë shumicën absolute e për këtë i mungon një deputet i vetëm në parlamentin e Edimburgut. Ata që duan ndarjen, e që kërkonin fitoren për ti dhënë më shumë forcë kërkesës për një referendum për ndarje nga londra, mundësi kjo që deri më tani i është mohuar nga Boris Johnson, morën 64 vende. Një rezultat që parashtron skenarin e një përplasjeje direkte mes skocisë dhe Boris Johnson për një referendum të dytë për pavarësinë nga mbretëria e bashkuar: tani nuk ka asnjë justifikim demokratik për këdo që kërkon të bllokojë të drejtën e popullit skocez që të zgjedhë të ardhmen tij”, tha Sturgeon. Sipas saj, fakti që i mungon shumica absolute nuk dëmton mundësinë e referendumit. Kjo pasi edhe të gjelbrit skocezë, që mbështesin referendumin kanë marrë vende në asamblenë lokale. Në skoci, është mbajtur më herët një referendum për pavarësinë në 2014-ën. Atëherë, 55 për qind e zgjedhësve votoi për të qëndruar në mbretërinë e bashkuar. Por ideja e një referendumi të ri, u bë më e prekshme pas fitores së votës po në referendumin për brexitin në 2016-ën. Në atë rast në fakt, 62 për qind e skocezëve votuan për të qëndruar në BE por u detyruan të respektonin vullnetin e atyre që votuan për daljen prej tij.

Top News – Mbi 600 mijë viktima nga COVID/ SHBA në vend të parë për viktima dhe raste pozitive
16/06 01:38
Top News – BE: Shqipëria, ‘e sigurt’ nga Covid/ Bashkë me Serbinë dhe Maqedoninë v. në ‘safe-list’
15/06 22:56
Top Channel/ Avioni i Biden ulet në Gjenevë për samitin me liderin rus Putin
15/06 21:31
Top Channel/ Kroçera e parë ndërkombëtare ankorohet në Spanjë që prej heqjes së kufizimeve të pandemisë
15/06 21:30
Top Channel/ Francezi Alain Cocq i jep fund jetës ligjërisht në Zvicër
15/06 21:29
Top Channel/ Presidenti turk Erdogan viziton qytetin simbolik pas konfliktit në Karabakh
15/06 21:29
Top Channel/ Zjarri gjigand vijon të djegë fabrikën e kimikateve në Illinois, SHBA
15/06 21:28
Top News – Gati ‘përballja’ e dy superfuqive/ Biden mbërrin në Gjenevë, nesër takimi me putin
15/06 20:23
Top News – Gjobë 1 mln euro gjigandit suedez/ Gjykata franceze dënon IKEA për spiunim të stafit
15/06 20:22
Top News – ‘Gërdec’ në SHBA/ Zjarr masiv në një fabrikë kimikatesh në ilinois
15/06 20:15
Top News – ‘World wide web’ del në ankand/ Krijuesi i internetit, nuk regjistroi kurrë patentë
15/06 20:14
Top Channel/ 10 vjecari “hero” mbytet për të shpëtuar të motrën!
15/06 16:46
Top Channel/ Eksperti: Kontakti me alienët do shfaroste jetën në Tokë, janë më të avancuar se ne!
15/06 16:46
Top News – Nga Saharaja në SHBA/ Stuhia masive e rërës kapërcen oqeanin Atlantik
15/06 16:22
Top News – ‘Një takim aspak i lehtë’/ Lajçak në dukje optimist-e rëndësishme që u mbajt
15/06 16:19
Top News – Zbulohen gurët misteriozë/ ‘Ethet e diamantëve’ përfshijnë fshatin afrikan
15/06 15:54
Top News – Putin lëshon raketën hipersonike/ Mesazh për Biden, stërvitja më e fundit ushtarake
15/06 15:22
Top Channel/ Stafi ka frikë të udhëtojë, avionët A380 mbushen me gjarpërinj e akrepa!
15/06 14:24
Top News- Dhëmbë për dhëmbë…/ Biden paralajmëron para takimit me putinin
15/06 14:24
Top News – Korrupsion edhe në BE/ Një në pesë persona paguan ryshfet për shërbime
15/06 14:23