Top Channel/ Kurti prezanton programin qeverisës, opozita: “sipërfaqësor, s`ka plan veprimi”
17/05/2021 14:37

Albin Kurti prezantoi para deputetëve të kuvendit të Kosovës, programin qeverisës për vitet 2021-2025, i cili fokusohej sipas tij në dy prioritete më urgjente: menaxhimin e pandemisë së shkaktuar nga COVID-19, dhe lehtësimin e pasojave ekonomike dhe sociale të shkaktuara prej saj. Sipas kryeministrit kosovar, prioritet i qeverisë është sigurimi i vaksinave. Jemi në rrugë të mirë për imunizimin e 60 përqind të popullsisë deri në fund të vitit 2021… Kurti shtoi se qeveria është e interesuar për debat me opozitën e për shkëmbim të mendimeve dhe ideve rreth fakteve të përbashkëta që përmirësojnë jetën e qytetarëve dhe zhvillojnë demokracinë. Fjalë këto që ranë në veshin e shurdhër të kundërshtarëve politike. Në fakt, partitë opozitare e kritikuan planin e ekzekutivit për katër vjet e ardhshme, duke e cilësuar atë pa përmbajtje, sipërfaqësor, dhe pa referenca të qarta financiare. Në këtë fletushkë të quajtur program nuk ka asgjë nga ajo që u premtua derisa Kurti ishte në opozitë… Partitë opozitare kërkuan që ekzekutivi të japë një pasqyrë të qartë të rrugës së do të ndjekë Prishtina në dialogun me Beogradin. Kurti u shpreh se për shumë çështje, pushteti dhe opozita mund të mos pajtohen, por të paktën të gjejnë gjuhën e përbashkët në raport me politikën ndaj Serbisë.

Top News – Kurti kundër ambasadorit amerikan/ ‘Në asnjë mënyrë asosacione me bazë etnike’
18/06 01:07
Top Channel/ Kurti nuk lëshon pe as përballë ambasadorit të SHBA: Asociacion njëetnik, nuk ka!
17/06 12:31
Top News – EULEX ‘bujt’ edhe 1 vit në Kosovë/ Osmani zgjat mandatin e misionit, skadonte këtë muaj
15/06 22:53
Top News – Haradinaj: Kurti dështoi në Bruksel/ ’Pse njohja e Kosovës nuk është prioritet i tij…’
15/06 22:52
Top News – Daka: Do ta hedh në gjyq Osmanin/ Ish kreu i KQZ tha se presidentja e ka kërcënuar
15/06 20:21
Top News – Kosova në zgjedhje lokale/ Presidentja cakton datën, do mbahen më 17 tetor
15/06 13:22
Top Channel/ Të dënuarit për terrorizëm. Nuk pranojnë të çradikalizohen në Kosovë
15/06 12:33
Top News – Osmani i kërkon dorëheqjen/ Shefja e KQZ-së, Valdete Daka refuzon…
14/06 16:43
Top News – Edhe Kosova në deklaratën e NATO-s/ Mbështetje për dialogun dhe përkushtim për sigurinë
14/06 16:38
Top News – Kosova, 14 vite me flamurin e ri/ Si sot në vitin 2007, shpallej konkursi ndërkombëtar
13/06 18:05
Top Channel/ Protestë pro-UÇK. Veteranët mblidhen në Prishtinë
12/06 15:29
Top News – 22 vite nga ndërhyrja e NATO-s/ Kosova feston ditën e çlirimit të saj…
12/06 13:25
Top Channel/ Kurti: U gabua në dialog me Serbinë. Kryeministri i Kosovës raporton në Kuvend
11/06 19:55
Top Channel/ Katër ditë para takimit me Vuçic, kryeministri i Kosovës raporton në Kuvend
11/06 15:50
Top Channel/ Liturgji në Kishën e “Arkanit” , plas indinjata në Prishtinë!
11/06 12:17
Top Channel/ Kurti përplaset me Brnabić/ Albin Kurti dakord me Minishengen, por me emër tjetër
10/06 19:51
Top Channel/ Vuçiç bën “shenjtorin”: “Kosova në Bruksel për show, ne të përkushtuar për dialog”!
10/06 17:18
Top Channel/ Kosova blen pajisje të reja ushtarake, miliona euro për shtimin e kapaciteteve të FSK
10/06 15:25
Top Channel/ Kujtimet e fëmijërisë në platformën “Dy ditarë” në Kosovë, për vitet ’80 dhe ‘90
10/06 12:27
Top News – 30 ditë për lejeqëndrim 5 vjeçar/ Kosovë, miratohet draftmarrëveshja me shqipërinë
08/06 21:26