Top Channel/ Kosova i del në krah Izraelit: Ka të drejtë të mbrohet nga Hamasi!
16/05/2021 15:04

Përmes një deklarate të ministrisë së jashtme, Kosova e bëri të qartë se në cilën anë rreshtohet në konfliktin mes izraelitëve e palestinezëve, i cili shpërtheu sërish duke i dhënë fund një periudhe qetësie. Në deklaratë thuhet se “ Izraeli ka të drejtën dhe detyrimin të mbrojë popullin e tij kundër 2,000 raketave të shkrepura ndaj civilëve, vetëm nga Hamasi”. Ky ishte reagimi i parë zyrtar i Kosovës, që prej përshkallëzimit tëi dhunës mes Izraelit dhe grupit militant që udhëheq me Rripin e Gazës. Në reagimin e ministrisë së Jashtme të Kosovës thuhet se Hamasi po i mban civilët palestinezë si pengje të luftës së tij, ndërsa bëhet thirrje për ndalimin e dhunës dhe arritjen e një zgjidhjeje paqësore. Vetëm disa javë pas vendosjes së marrëdhënieve diplomatike me shtetin e Izraelit shkurtin e këtij viti, Kosova hapi zyrtarisht ambasadën e saj në Jerusalem, vendi i tretë pas SHBA-së dhe Guatemalës që e hidhte një hap të tillë. Në njoftimin e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe të Diasporës u tha atëherë se vendosja e selisë së Ambasadës së Kosovës në Jerusalem bazohej në Marrëveshjen e Uashingtonit të 4 shtatorit 2020, ku zyrtarizohet njohja e ndërsjelltë mes Republikës së Kosovës dhe Shtetit të Izraelit dhe zotimit të qeverisë së Kosovës ndaj qeverisë izraelite dhe administratës amerikane si dhe veprimet e ndërmarra nga 1 shkurti. Palestina ndërkohë nuk e njeh Kosovën, por e konsideron pjesë të Serbisë.

Top News – Kosova, 14 vite me flamurin e ri/ Si sot në vitin 2007, shpallej konkursi ndërkombëtar
13/06 18:05
Top Channel/ Protestë pro-UÇK. Veteranët mblidhen në Prishtinë
12/06 15:29
Top News – 22 vite nga ndërhyrja e NATO-s/ Kosova feston ditën e çlirimit të saj…
12/06 13:25
Top Channel/ Kurti: U gabua në dialog me Serbinë. Kryeministri i Kosovës raporton në Kuvend
11/06 19:55
Top Channel/ Katër ditë para takimit me Vuçic, kryeministri i Kosovës raporton në Kuvend
11/06 15:50
Top Channel/ Liturgji në Kishën e “Arkanit” , plas indinjata në Prishtinë!
11/06 12:17
Top Channel/ Kurti përplaset me Brnabić/ Albin Kurti dakord me Minishengen, por me emër tjetër
10/06 19:51
Top Channel/ Vuçiç bën “shenjtorin”: “Kosova në Bruksel për show, ne të përkushtuar për dialog”!
10/06 17:18
Top Channel/ Kosova blen pajisje të reja ushtarake, miliona euro për shtimin e kapaciteteve të FSK
10/06 15:25
Top Channel/ Kujtimet e fëmijërisë në platformën “Dy ditarë” në Kosovë, për vitet ’80 dhe ‘90
10/06 12:27
Top News – 30 ditë për lejeqëndrim 5 vjeçar/ Kosovë, miratohet draftmarrëveshja me shqipërinë
08/06 21:26
Top Channel/ Dyfishohen aksidentet rrugore/ Kosovë, 50 viktima në 8 mijë aksidente në vitin 2021
08/06 20:00
Top Channel/ Rasti i parë: zbulohet në Kosovë varianti afrikan i koronavirusit
08/06 15:14
Top News – Varianti afrikan në Kosovë/ Regjistrohet rati i parë me mutacionin Beta
08/06 11:55
Top Channel/ Institut për krimet e luftës nga serbët në Kosovë, para dialogut me Beogradin
07/06 19:51
Top News – Kosovë, takim për të zhdukurit/ Kurti: Serbia të hapë arkivat ushtarake dhe policore
07/06 18:20
Top News – Aksident fatal në Kosovë/ 4 viktima, mes tyre një 12 vjeçare
06/06 20:45
Top Channel/Viktimat e dhunës u vetëvranë/Kosovë,rastet e abuzimit gjatë luftës s’kanë marrë trajtim
05/06 19:23
Top News – Biden firmos për Kosovën/ Osmani falenderon presidentin e SHBA për vaksinat
03/06 21:09
Top Channel/ Bislimi nuk tregon nëse ka diskutuar me Palmer dhe Lajcak për non paper
02/06 19:53