Top Channel/ Amerikanët u tërhoqën, rikthehen masakrat në Kabul-vriten dhjetëra vajza
09/05/2021 15:32

Nuk kaloi shumë nga lajmi i tërheqjes së trupave amerikane nga Afganistani që në kryeqytetin e vendit të rikthehej hija e terrorizmit. Shpërthimi i një autobombe pranë një shkolle vajzash i dha fund qetësisë së Kabulit të paktën 50 ishin viktimat dhe 100 të plagosurit e sulmit për të cilin ende askush nuk e ka marrë përgjegjësinë. Ferri për nxënëset e shkollës së vetme nisi kur atop po dilnin nga mësimi. Në fillim shpërtheu makina-bombë, e pastaj pati dhe dy shpërthime të tjera. Vrapova të shikoja ç`po ndodhte dhe e pashë veten të rrethuar nga trupa të pajetë. Shumica ishin vajza. Pirgje trupash gjithandej, ishte një tmerr.. Pavarësisht se bisedimet e paqes mes qeverisë dhe rebelevë talebanë vazhdojnë përmes ekipeve negociatore në kryeqendrën e Katarit, Doha, ka pasur një sërë sulmesh në Afganistan këto kohët, por asnjëri i përmasave të këtij të fundit. Mendohet se tërheqja e trupave amerikane dhe në përgjithësi atyre ndërkombëtare nga vendi që është në luftë prej dy dekadash, do të verë në rrezik sidomos progresin e arritur lidhur me të drejtat e femrave atje, edhe nëse talebanët nuk e marrin plotësisht pushtetin.

Top News – BE humb gjyqin me AstraZeneca/ Por duhet të realizojë detyrimet dhe afatet e dorëzimit
18/06 22:06
Top News – Gruaja shpëton paq nga arinjtë/ Alaskë, 55 vjeçarja gjendet pas dy ditë kërkimesh
18/06 22:01
Top News – Varianti Delta pushton Moskën/ Kufizime të reja pas trefishimit të rasteve
18/06 21:59
Top Channel/ Pilulat anti-viral kundër covid/ SHBA, 3.2 mld $ për të parandaluar pandemi të reja
18/06 19:57
Top Channel/Gjykata britanike lehtëson emigrantët, kujdestarët e fëmijëve marrin lejen e përhershme
18/06 19:46
Top News – Kalifornia apo Kali-furrnalta… Temp. 54 gradë C, shpallet gjendja e jashtëzakonshme
18/06 18:58
Top News – Kim Jon Un, dialog me Biden/ Tentativa e parë për komunikimin diplomatik
18/06 15:49
Top Channel/ Videoja që po tmerron Kinën, ujqit lëshohen të “shqyejnë” aktorët e reality show-t!
18/06 15:48
Top Channel/ 600 mijë USD, del në shitje shtëpia “nga ferri”- lumë kërkesash!
18/06 15:46
Top Channel/ Hyn në lojë dhe Austria, mblidhen në Vjenë liderët e Ballkanit Perëndimor!
18/06 15:12
Top News – Incident, apo një rikthim i luftës!/ Paqja izraelito-palestineze në ‘fije të perit’
18/06 15:05
Top Channel/ “Përvëlohet” Italia, temperaturat këtë fundjave deri në 41 gradë!
18/06 14:04
Top News – Stuhi si përbindësh në Florida/ Rikthehet ‘Goxilla’ e qershorit të vitit 2020
18/06 13:55
Top Channel/ Arma “sekrete” që mbrojti Bidenin në Europë, anti-droni që neutralizon gjithcka!
18/06 13:23
Top News – Për një biletë ‘Gërvish dhe fito’/ Italiani plagos me thikë emigrantin shqiptar
18/06 12:04
Top Channel/ Gjermania heq kufizimet për shqiptarët, kufiri kalohet tani pa asnjë pengesë
18/06 12:01
Top Channel/ Kombinimi i vaksinave, ekspertët: Mund të jetë vërtet i suksesshëm!
18/06 11:59
Top Channel/ Frikë në Florida, pritet stuhia përbindësh e rerës nga shkretëtira!
18/06 11:17
Top Channel/ 20 vjecaren në Greqi e vrau i shoqi, detaji që e nxorri zbuluar para policisë
18/06 10:43
Top Channel/ Rimëkëmbja pas pandemisë, presidentja e KE në Athinë, prezanton planin
18/06 01:13