Ish-luftëtarë të UÇK-së, akuza Bashës/ Përsërisin deklaratën e 2013-ës: Trego provat e rrejshme
19/11/2020 15:41

Përveç tani nga individë, emri i Lulzim Bashës dikur është përmendur edhe nga një grup ish-ushtarësh të UÇK-së, nën akuzat për grumbullim të provave për krime luftë për ish-komandat të UÇK-së. Në komunikatën e datës 3 qershor të vitit 2013, nga ish-ushtarë të UÇK-së, thuhej se Basha dhe vajza e Sali Berishës, Argita Berisha kishin shërbyer si ekspert me ç’rast kishin ndihmuar bashkësinë ndërkombëtare që të përgatisnin lëndët bazuar në provat e prokurorisë serbe. Kjo komunikatë ishte lëshuar kur këta ushtarë kishin hyrë në grevë për më tepër se 20 ditë, pas arrestimit të pesë ish komandantëve, në mesin e tyre Sylejman Selimi e Sami Lushtaku nga EULEX nën pretendimet për krime lufte. Sot, njëri nga grevistët, Blerim Muriqi tregon për Top Channel arsyet e akuzës. Për këtë ai kërkon një sqarim publik nga Basha. Top Channel ka kontaktuar edhe me Ibrahim Kelmendin iniciues i grevës, i cili në pamundësi për t’u prononcuar para kamerës ka dhënë një përgjigje me shkrim, ku thotë se dyshimet e tyre bazoheshin edhe në burime brenda UNMIK.

Top News-Me urdhër nga presidenti serb, Vuçiç/Kujt i përkisnin kamionët që bllokuan Veriun e Kosovës
09/08 18:59
Top News- Ukraina drejt njohjes së Kosovës!/Rezoluta në parlament, Kievi ndryshon qëndrim!
08/08 19:54
Top News- Sa shumë spiunë rusë në Kosovë…!/Nga gazetarët tek diplomatët, kë ‘përdor’ Moska!
08/08 17:35
Top Channel/ “Rrezikojmë luftë”, paralajmëron Kurti: Pas Serbisë qëndron Putin
08/08 15:19
Top Channel/ Kosovë, protestë me maune kundër rritjes së çmimit të çimentos
08/08 15:18
Top Channel/ Arrestohet spiunia ruse nga policia e Kosovës, gazetarja u ndalua në kufi
07/08 11:13
Top News – Sulmi në Ujman, EULEX shton patrullimet / Shefi i misionit-Të ndalen aktet kriminale
07/08 10:54
Top Channel/ Pullë me Dua Lipën! Posta e Kosovës e emeton për nder të këngëtares
06/08 20:21
Top News – Qëllohet me armë policia e Kosovës / Sulm në veri, plumba nga përtej liqenit të Ujmanit
06/08 16:53
Top Channel/ Nata e parë e“Sunny Hill kulmon me interpretimin e Dua Lipës
05/08 12:38
Top News – Një yll botëror në Prishtinë / Dua Lipa në ‘Sunny Hill’, ndizet atmosfera
05/08 12:24
Top Channel/ Dua Lipa në Prishtinë. Konferencë për organizimin e festivalit Sunny Hill
04/08 15:44
Top Channel/ Kosovë, votohet rezoluta që adreson rritjen e çmimeve të produkteve bazë
04/08 11:57
Top Channel/ Tensionet në Veri të Kosovës, Bundestagu diskuton sot situatën
03/08 15:06
Top Channel/ Propozimi për ligji të ri për veteranët konsiderohet ndërhyrje e Kurtit ndaj gjyqësorit
03/08 12:27
Top News – ‘Me Albin Kurtin nuk flitet!’ / Vuçiç: Do të shkoj në Bruksel por nuk pres asgjë
03/08 12:26
Top Channel/ Zhbllokohet veriu i Kosovës, serbët tërhiqen pas vendosjes së barrikadave
02/08 11:58
Top News-Tërhiqen serbët, largohen barrikadat/ Veç armëve, Kosova u përball dhe me sulme kibernetike
01/08 21:54
Top Channel/ Reciprociteti,1501 dokumente u lëshuan për serbët në pikat kufitare të Kosovës
01/08 19:30
Top Channel/ “Takim me prindër” në Bruksel/ Borrell thërret Kurtin e Vuçiç për tensionet në veri
01/08 19:24