Fiks Fare/ Banorët e Torovicës, pas aksidentit me 3 viktima: Rrezikojmë jetën përditë!
14/01/2022 20:30

Mijëra banorë të Njësisë Administrative Balldre në Lezhë rrezikojnë përditë jetën, si pasojë e gurëve që bien në rrugë. Aksi Balldre-Torovicë konsiderohet si "rruga e vdekjes", por edhe pas rikonstruksionit prej 3 milionë eurosh, sërish në rrugë bien gurë të mëdhenj. Në tetor të vitit 2017, një gur i madh u shkëput nga mali dhe i mori jetën 3 personave, dy vëllezërve dhe bashkëshortes shtatzënë të njërit prej tyre. Ata po udhëtonin me një mjet tip foristradë, kur befas një gurë i madh u shkëput nga mali dhe goditi makinën e tyre. Pas këtij aksidenti, rruga u rindërtua në vitit 2019, por edhe pas rikonstruksionit sërish rrezikshmëria është e njëjtë. Banorët e zonës ankohen se të tillë gurë shkëputen në ditët me shi, duke rrezikuar shtëpi dhe automjetet që lëvizin në këtë akt. "Kam qenë këtu ditën e aksidentit në tetor 2017. Tmerr, disa të vdekur. Por, edhe pas kësaj kohe ne rrezikohemi sërish. Na bien gurë në shtëpi, në bahçe dhe bien në rrugë. Kemi frikë të jetojmë. Kur bie shi jemi me sy e veshë nga mali" thotë një banore, e cila ka shtëpinë afër vendit ku ndodhi aksidenti i tetorit 2017. Ndërkohë, pak metra më larg, një çift kanë nxjerrë bagëtitë për t'i kullotur. Ata thonë se një gur i madh, i njëjtë me atë të aksidentit të 2017-ës është gati për t'u shkëputur nga mali. "Kemi frikë të jetojmë. Një gur i madh është gati për t'u shkëputur. Ndërkohë, gurë më të vegjël bien sa herë bie shi. Bien në rrugë, në shtëpi. Deri tani na ka mbrojtur Zoti" thonë ata. Ndërkohë, pas aksidentit, qeveria u kujtua të rikonstruktojë këtë segment të degraduar. Sipas dokumenteve, Fondi Shqiptar i Zhvillimit akordoi 379 milionë lekë të reja për rrugën që përdoret nga 10 mijë banorë të zonës së Lezhës dhe Shkodrës. Rruga, e gjatë 19 kilometra përfundoi se ndërtuari më dhjetor 2019.

Fiks Fare, Episodi i plotë, 21 Janar 2022
21/01 21:03
Fiks Fare, Pensionistët: Stolat e parkut si varre, të rinjtë bëjnë sex! 21 Janar 2022, Pjesa 1
21/01 21:02
Fiks Fare,Banorët e Postribës në protestë, përroi bashkohet me ujin e pijshëm,21 Janar 2022, Pjesa 2
21/01 21:01
Fiks Fare, Luli: Femrat e sotme nuk veshin të mbathura! 21 Janar 2022, Pjesa 3
21/01 21:00
Fiks Fare/ Borsh/ Nënë e bijë me probleme të shëndetit mendor jetojnë si në mesjetë
21/01 20:30
Fiks Fare/ Pensionistët: Stolat e parkut si varre, të rinjtë bëjnë sex!
21/01 20:30
Fiks Fare/ Banorët në protestë, prej dy vitesh vuajnë ndotjen e ujit të pijshëm
21/01 20:30
Fiks Fare/ Monitorime/ Luli: Femrat e sotme nuk veshin të mbathura!
21/01 20:30
Fiks Fare/ UKSH: Para verës do zgjidhim problemin
21/01 20:30
Fiks Fare, Episodi i plotë, 20 Janar 2022
20/01 21:03
Fiks Fare, Pa bukë rrimë dhe pa ujë, vetëm pa politikë mos na lini! 20 Janar 2022, Pjesa 1
20/01 21:02
Fiks Fare, Noteri shkel ligjin dhe ikën në SHBA, klienti në rrugë në Shqipëri! 20 Janar 2022, Pjesa 2
20/01 21:01
Fiks Fare, Meta: Dua të lyej flokët, por nuk më lë Monika, 20 Janar 2022, Pjesa 3
20/01 21:00
Fiks Fare/ Mimoza Sadushi: Shkelje e noterit. Pas interesimit, zgjidhet problemi
20/01 20:30
Fiks Fare/ Shitësi e pranon: Unë i mora lekët! Gruaja e noterit: Është në SHBA
20/01 20:30
Fiks Fare/ “Bleva shtëpi, po noteri pa nxjerrë pronësia i kaloi lekët shitësit”
20/01 20:30
Fiks Fare/ Pa bukë rrimë dhe pa ujë, vetëm pa politikë mos na lini!
20/01 20:30
Fiks Fare/ Monitorime/ Meta: Dua të lyej flokët, por nuk më lë Monika
20/01 20:30
Fiks Fare, Episodi i plotë, 19 Janar 2022
19/01 21:03
Fiks Fare, Apeloi për ndihmë në FB, ra pre e një mashtrimi që i kushtoi 730€, 19 Janar 2022, Pjesa 1
19/01 21:02