Presidenti kinez vizitë dy ditore në Athinë
11/11/2019 20:03

Vizita dy ditore e presidentit kinez, Xhin Pin, ka filluar me vendosjen e një kurore lulesh pranë monumentit të Ushtarit të Panjohur, para parlamentit. Pak më vonë ai është pritur nga homologu i tij grek, Prokopis Pavlopoulos dhe në vazhdim nga kryeministri Kyriakos Mitsotakis, i cili në konferencën e përbashkët ka theksuar rëndësinë e marrëdhënieve dypalëshe dhe sidomos atyre ekonomike, me finalizimin e zgjerimit të investimit gjigant kinez COSCO, në portin e Pireut. “Synimi ynë është i ndërsjellë, që Pireu të mos bëhet vetëm porti më i madh në Mesdhe, por pse jo, edhe porti më i madh në Europë. Mbi të gjitha tashmë është duke u bërë qendra më e rëndësishme e tranzitit midis Evropës dhe Lindjes së Largët”, ka thënë kryeministri Kyriakos Mitsotakis. Sipas kreut të qeverisë, Greqia po zgjeron marrëdhëniet me Kinën në një moment kur ajo po rifiton rolin e liderit në rajon. Mitsotakis iu referua edhe rëndësisë së 16 marrëveshjeve dhe memorandumeve që nënshkruajnë dy palët në fushat e ekonomisë, teknologjisë, telekomunikimit, turizmit, kulturës dhe disa çështjeve juridike në fushën e agrobiznesit. “Unë jam i sigurt që do të bëjmë maksimumin me komisionin e përbashkët të ekonomisë dhe tregtisë dhe të zgjerojmë vazhdimisht tregtinë në dy drejtime dhe investime të ndërsjella duke emetuar potencialin tone në sektorët e energjisë, transportit dhe bashkëpunimit financiar”, ka thënë presidenti kinez, Xi Jinping. Presidenti kinez që shpeshherë ju referua filozofëve grekë të lashtësisë ka përshëndetur hapjen e bankave kineze në Greqi dhe rëndësisë së forcimit të fluksit të turistëve kinezë në vend. Kinezët që po përdorin Greqinë si një porte hyrje në zonën e BE-së shohin me interes një seri investimesh. Vetëm në pesë vitet e fundit mbi 7.000 kinezë sipas një ligji të ri kanë përfituar të ashtuquajturën “Vizë e artë”, duke marrë një leje të veçantë qëndrimi për vendet e BE, pasi kanë blerë pasuri të patundshme me vlerë mbi 250.000 euro.

Top News – Djali i Yllka Mujos/ Amos Zaharia zbulon disa sekrete
12/07 19:48
Top News – Kandidatura e Kanye West për President, Kim Kardashian tepër e shqetësuar
12/07 18:55
Top News – Montreal, distancimi social/ Në tryeze, me manekinë në mes – Pa koment
12/07 18:14
Top News – Festivali i harkut/ Mongoli, mbahet pa spektatore – Pa koment
12/07 18:13
Top News – Turistët amerikanë/ Amalfi ia ndien mungesën – Pa koment
12/07 18:13
Top News – U zhduk në liqen/ Dhimbja e nënës së aktores
12/07 17:13
Top News – Papa: Dhimbje e madhe për Shën Sofinë që bëhet xhami në Stamboll!
12/07 15:36
Top News – Koronavirusi/ Hungaria u ndalon hyrjen shqiptarëve!
12/07 14:37
Top News – Këshilli Botëror i Kishave letër Erdoganit për Shën Sofinë
12/07 14:36
Top News – Imazhet e grave/ ‘Bukuria një gjuhë universale’
12/07 14:32
Top News – Elon Musk, tani më i pasur se Warren Buffet!!!
12/07 14:11
Top News – Vaksina e koronavirusit, amerikanët/ Një në tre, nuk e bëjnë!
12/07 12:17
Top News – Menaxhimi i koronavirusit/ Shpërthejnë protestat në Izrael
12/07 12:14
Top News – Për herë të parë, Donald Trump vendos maskë!
12/07 11:23
Top News – Presidenti Iranian/ “Nuk mbyllemi, nuk përballohet”
11/07 18:57
Top News – Robert De Niro/ Covid ‘falimenton’ aktorin
11/07 18:28
Top News – Ghana, trashëgimia/ Tregon letërsinë afro-amerikane – Pa koment
11/07 17:21
Top News – Liqeni në Itali/ Kulla e orës tërheq turistët – Pa koment
11/07 17:20
Top News – Zhdukja e aktores/ Pamjet e fundit nga rivera – Pa koment
11/07 17:19
Top News – Indonezi, aktivistët/ Shpëtojnë qentë nga kasapi – Pa koment
11/07 17:18